Početna Biznis Jednima ekstra zarada, drugima ni sadaka: Pojedini poslodavci neopravdano su nagrađeni

Jednima ekstra zarada, drugima ni sadaka: Pojedini poslodavci neopravdano su nagrađeni

155

Federalni ministar finansija Toni Kraljević predložio je mjeru kojom se poslodavcima omogućava isplata pomoći radnicima s ciljem poboljšanja životnog standarda

 

Ekonomsko-socijalno vijeće Federacije Bosne i Hercegovine podržalo je Uredbu o isplati neoporezive pomoći radnicima u 2026. godini u iznosu do 300 maraka.

Uredbu je predložio dopremijer FBiH i federalni ministar finansija Toni Kraljević, a ona bi se trebala naći na sljedećoj sjednici Vlade Federacije BiH.

– Cilj navedene mjere, koja je nastala kao produkt kontinuiranog dijaloga sa sindikatima i predstavnicima poslodavaca, pružanje je dodatne finansijske podrške zaposlenima budući da se njenom primjenom otvara prostor za rast primanja, kazao je dopremijer Kraljević za Fenu, dodajući da je ovo dio niza mjera koje Vlada FBiH već duže poduzima s ciljem poboljšanja životnog standarda radnika.

Kraljević navodi da u skladu s ovim propisom poslodavac ne može primijeniti odredbe Uredbe na način da radniku umanji plaću koja mu je obračunata i isplaćena za novembar 2025. godine.

Također, isplata pomoći zaposlenicima se može vršiti mjesečno za mjesec na koji se pomoć odnosi i to (tek po isteku tog mjeseca) u razdoblju od prvog dana narednog kalendarskog mjeseca, a najkasnije do zadnjeg dana narednog kalendarskog mjeseca.

Vrijedi istaći da je poslodavac dužan, do 7. u mjesecu za protekli mjesec u kojem je izvršena isplata pomoći, dostaviti nadležnoj poreznoj ispostavi izvještaj o isplati iste pomoći.


Bolje rješenje bi bilo da se promjenom načina oporezivanja smanji ukupni trošak koji se mora platiti na određeni iznos neto plaće, kaže Gavran

Kako je navedeno, odluka o donošenju Uredbe o isplati neoporezive pomoći radnicima pokazuje opredjeljenje Vlade FBiH za reforme u oblasti rada koje dovode do stvaranja povoljnijeg poslovnog okruženja i otvaranja novih radnih mjesta.

Ipak, ekonomista Igor Gavran, u ranijoj izjavi za Oslobođenje, kazao je kako je ovo prije svega populistička mjera zbog izborne godine, zbog shvatanja kako mnogi poslodavci nemaju dovoljno sredstava da povećaju plaće radnicima, a zbog nivoa minimalne plaće su prinuđeni da ih povećaju i onima koji imaju plaće iznad minimalnih.

Diskriminacija postoji
– Određene firme će dobrom voljom isplatiti višu plaću radnicima, dok veliki broj firmi neće, jer jednostavno nemaju, a neki ne žele i opet imamo situaciju diskriminacije radnika, ističe Gavran.

Dodaje da će neki dobiti više, dok mnogi neće.

– S druge strane, imamo pogrešan pristup da se sve firme tretiraju jednako, jer mi imamo veliki broj kompanija u BiH koje su u problemima i kojima je teško povećati plaću čak i ako postoji za to dobra volja. Ali, imamo i one kompanije koje ostvaruju enormnu dobit, koje s lakoćom mogu plaće duplirati i one su na ovaj način neopravdano nagrađene, zaključio je Gavran.


Možda vas zanima

Crna HronikaIstaknuto

Pacijent izvršio samoubistvo skokom s petog sprata

Pacijent starije životne dobi izvršio je danas samoubistvo skokom sa petog sprata...

Bosna i HercegovinaVijesti

Na Arefatu održan centralni program bosanskohercegovačkih hadžija

U šatoru bosanskohercegovačkih hadžija na Arefatu danas je održan centralni program, uz...

Vijesti

Sumnjivi ugovori u kulturi KS: Dvostruki angažman Feđe Štukana

Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo i glavni budžetski inspektor u...

Bosna i HercegovinaVijesti

UO UIO BiH: Bez odluke o novom prelazu u Gradišci i povratu PDV-a

Novi granični prelaz u Gradišci ni danas nije dobio zeleno svjetlo da...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Admir Delić pokrenuo inicijativu za imenovanje ulica i numerizaciju objekata u Visokom

Gradski vijećnik SDP-a Visoko, Admir Delić, podnio je vijećničku inicijativu za sistemsko...

Humanitarne akcijeIstaknuto

Abdullah (6) treba našu pomoć – pozivom na 17048 donirate 2 KM za njegovo liječenje

Abdullah Vričić se suočava s brojnim poremećajima iz spektra autizma i potrebna...

Bosna i HercegovinaVijesti

Uposlenici Centra Skenderija strahuju za radna mjesta – izašli na štrajk upozorenja

Uposlenici centra Skenderija izašli su danas na štrajk upozorenja koji se održava...

Crna Hronika

Policija u Tešnju prilikom pretresa pronašla i oduzela 7.3 kg opojne droge

Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona nastavlja sa odlučnom i energičnom...