Bivši ministar spoljnih poslova Srbije i nekadašnji predsjednik Generalne skupštine UN Vuk Jeremić izjavio je u intervjuu za RTS kako Srbija i Crna Gora nikada neće postati članice Evropske unije.
Na pitanje da li će Srbija ikada ući u EU, Jeremić je bio kategoričan: “Ne”. Isto misli i za Crnu Goru – da neće za dvije godine postati članica EU.
“Prijateljima iz Crne Gore sam rekao da im je veća šansa da osvoje Mundijal u fudbalu, i to Mundijal na koji se nisu kvalifikovali, nego da postanu članica Evropske unije 2028. godine”, naveo je Jeremić za RTS.
Smatra da novo punopravno proširenje nije moguće bez izmjene institucionalnih pravila Evropske unije.
“Niko neće postati član EU sve dok ne bude promijenjen ‘ustav EU’. Proširenje Evropske unije novim članicama nije moguće dok ne dođe do promjene Lisabonskog sporazuma. Niko novi neće dobiti mjesto za stolom koje podrazumijeva pravo veta”, ocijenio je Jeremić.
Komentarišući ideje o postepenoj integraciji zemalja kandidata u evropske strukture, Jeremić je rekao da je i sam godinama zastupao stav da Srbija treba pragmatično da uredi odnose sa Evropskom unijom.
“Pošto ne možemo da postanemo članovi Evropske unije, hajde da na pragmatičan način regulišemo odnose sa Evropom, da budemo dio zajedničkog tržišta, ali i da zadržimo slobodu da dodatno razvijamo odnose sa drugim partnerima, kao što je Kina”, naveo je Jeremić.
“Ne bih bio iznenađen da još neka država u EU pođe putem Britanije”
Govoreći o budućnosti Evropske unije, Jeremić je ocijenio da bi Brexit mogao da ostane presedan koji neće biti usamljen slučaj.
“Bilo je nešto trulo u Evropskoj uniji i Velika Britanija je bila možda prva koja je tako nešto prepoznala. Evropska unija nije predviđala napuštanja, pa je Britanija bila presedan, ali nakon što se taj presedan napravio, ne bih bio iznenađen kada bi u budućnosti moglo da dođe do napuštanja Evropske unije, u smislu napuštanja punopravnog članstva, i još poneke države članice”, rekao je Jeremić.
Međutim, nije želio da spekuliše o tome koja bi država mogla da krene tim putem, ali smatra da će Evropska unija u narednim godinama proći kroz značajne promjene.
“Mislim da će Evropa svoju transformaciju prolaziti u narednim godinama, naročito nakon političkih promjena u ključnim evropskim zemljama za koje vjerujem da će se dogoditi 2027. i 2028. godine. Biće to neka vrsta transformacije Evropske unije i mislim da će ona biti manje ujedinjena, manje integrisana i manje federalna nego što je danas”, ocijenio je Jeremić.
Prema njegovim riječima, pojedine sadašnje članice mogle bi u budućnosti da se opredjele za labavije oblike saradnje u pojedinim oblastima.

