Početna -Ne Propusti Jovanović: Nije Tuđman bio dužan da brine o Srbima

Jovanović: Nije Tuđman bio dužan da brine o Srbima

13

Lider LDP Čedomir Jovanović izjavio je da je godišnjica “Oluje” godišnjica tužnog epiloga neodgovorne politike Srbije i zločina za koje je odgovorna Hrvatska.

Kako navodi, godišnjica “Oluje“ obavezuje na razum i potpuno drugačiji politički kurs kojim se svi u regionu moramo kretati.

“Nije Tuđman taj koji je bio dužan da se stara o Srbima, nego Milošević i svi koji su uz njega gurnuli Srbe iz Hrvatske i Bosne u ratove devedesetih, da bi im potom nametali podobno rukovodstvo, uvodili sankcije ili ih u dogovoru sa Tuđmanom iselili sa prostora na kojima su živeli vekovima”, rekao je Jovanović Tanjugu u Busijama posle manifestacije obeležavanja Dana sećanja na stradale i prognane Srbe tokom “Oluje”.

Prema Jovanovićevim rečima, politika mora da čuva ljude, a ovde ih je previše često žrtvovala.

“Stradanje Srba, od Hrvatske preko Bosne, do Kosova, nije samo odgovornost onih sa kojima smo bili u sukobu, već i nas samih, koji smo po ko zna koji put potvrdili da nije daleko od istine uverenje da Srbima pored njih samih i ne trebaju neprijatelji”, kazao je on.


Jovanović je istakao da je bez sumnje za zločine u “Oluji” odgovorna hrvatska država, ali je dodao da se isticanjem samo te činjenice ne sme amnestirati “ona srpska politika koja je odgovorna za manipulisanje nacionalizmom, ona srpska politika koja je zloupotrebila i hrvatske i bosanske i kosovske Srbe, kao i samu Srbiju, tako što ih je gurnula u ratove umjesto da ih od njih zaštiti”.

“Postali smo osramoćen narod gubitnika, na rubu biološkog opstanka, neshvaćen od gotovo svih istorijskih saveznika, narod koji je na kraju završio u zbegu kakav savremena Evropa ne pamti”, upozorio je Jovanović.

U zemunskom naselju Busije održana je državna manifestacija u čast Dana sećanja na stradale i prognane Srbe u vojnoj akciji hrvatske vojske “Oluja”.

Manifestaciji su prisustvovali patrijarh Irinej, predsednik Tomislav Nikolić, lider Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, kao i brojni ministri u srpskoj vladi.

“Cilj “Oluje” je bio protjerati Srbe sa svojih vjekovnih obitališta i time Hrvatsku očistiti od Srba”, rekao je tokom obraćanja okupljenima patrijarh Irinej.

Lider Republike Srpske Milorad Dodik istakao je na državnom obilježavanju stradanja u “Oluji” da je srpski narod pobjedio jer je preživio.


Možda vas zanima

SvijetVijesti

Razbijena međunarodna kriminalna mreža za krijumčarenje kokaina

U velikoj međunarodnoj policijskoj akciji razbijena je mreža za krijumčarenje kokaina, koja...

SvijetVijesti

Iran sprema novu akciju ako se nastave udari na njih – “Napast ćemo sve ekonomske centre”

Ebrahim Jabbari, general Korpusa iranske Revolucionarne garde, najavio je da će Iran...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Beba u banjalučkom vrtiću umrla u snu, uzrok je SIDS

Radi se o Sindromu iznenadne dojenački smrti (SIDS). Na tijelu nije bilo...

Smrtovnice

ZAHIROVIĆ AJSELA 27.02.2026. u 14:00 sati

ZAHIROVIĆ AJSELA 27.02.2026. u 14:00 sati

Grad Visoko / Foto: Visokoin.com
IstaknutoVisoko

Stiže proljeće: Meteorolozi objavili prognozu do kraja maja

Klimatološko proljeće od 1. mart do 31. maj ove godine prema dostupnim...

Bosna i HercegovinaVijesti

Rastu cijene naftnih derivata U FBiH, Ministarstvo trgovine poručuje da nema mjesta panici

Iako je proteklih dana došlo do blagog porasta maloprodajnih cijena goriva u...

Bosna i HercegovinaVijesti

SBiH ostala bez kluba, tri zastupnika formirala novi

Bivši zastupnici Stranke za BiH i bivši zastupnik SDA u Predstavničkom domu...