JP RTV Visoko već duži period posluje sa gubitkom!

37

U cilju cjelovitog i sveobuhvatnog informisanja javnosti o nemilim dešavanjima u JP RTV Visoko u posljednjih nekoliko mjeseci, te potaknuta saopćenjima vijeća uposlenika emitovanih u programu 4.7. te 7.7. o.g. dužna sam skrenuti pažnju na sljedeće:

Na dan 31.12.2013.g. urađena je prva revizija finansijskih izvještaja JP RTV Visoko (od osnivanja preduzeća do danas) i sačinjen Izvještaj neovisnog revizora te je konstatovano:

* preduzeće ima 22 stalno uposlena i 4 radnika po osnovu ugovora o djelu.

* ukupni prihodi perioda iskazani su u visini od 367.023 KM od čega je 202.532 KM po osnovu prihoda od aktivnosti, te 144.268 KM prihoda iz budžeta Općine Visoko.

* Ukupni rashodi iskazani su u iznosu od 376.069 KM od čega oko 88% čine troškovi zaposlenih.

* Gubitak perioda iznosi 8.880 KM.

* Gubitak do visine kapitala iznosi od 224.160 KM.

* Gubitak iznad visine kapitala iznosi od 219.417 KM.

* Ukupan akumulirani gubitak iznosi 443.577 KM.

* Kratkoročne obaveze iznose 467.916 KM od čega 376.730 KM po osnovu zaostalih obaveza prema zaposlenim.

* Radni sudski spor u visini 26.980 KM.

Iz svega navedenog jasno je da preduzeće već duži period posluje sa gubitkom, te je neophodno ODMAH usvojiti Pravilnik o sistematizaciji, Pravilnik o plaćama i naknadama, smanjiti troškove, povećati prihode, eliminisati mogućnost nastajanja novih gubitaka, sačiniti plan sanacije gubitaka, napraviti sporazume sa radnicima koji će isključiti mogućnost novih radnih sporova.

Sve ovo je obaveza menadžmenta u saradnji sa Nadzornim odborom i mora biti realizovano uz puno veći i predaniji angažman uposlenih, veću iskorištenost svih kapaciteta, bolje međuljudske odnose i veću radnu disciplinu.

Evidentno je da su svi problemi nastali u JP RTV Visoko i da se samo u preduzeću mogu riješiti, a nikako uzurpacijom javnog medijskog prostora, tražeći „podršku javnosti u borbi za opstanak“ kako se tendenciozno navodi u saopćenju vijeća uposlenika.

Općina Visoko redovno izmiruje tranšu planiranu budžetom Općine Visoko za 2014.godinu i to će u kontinuitetu i nastaviti.

Općinska načelnica i Općinski pravobranilac uključeni su u posredovanje između uposlenika i menadžmenta u vezi sa pokrenutim radnim sporovima, te je 8.7.o.g. postignut dogovor o deblokadi računa i omogućavanju nastavka normalnog poslovanja. Ovo je samo kratkoročna intervencija, a nikako sistemsko rješenje problema.

U narednom periodu očekujem više volje i inicijative za rješavanje nagomilanih problema od strane menadžmenta i uposlenika JP RTV Visoko, kao i konkretne prijedloge i planove za dalji rad upućene Nadzornom odboru kao nadležnom tijelu imenovanom od strane Osnivača za provođenje uloge nadzora.

Općinska načelnica
Amra Babić

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Grad Visoko nakon požara u Malom Čajnu: Slijede pojačane kontrole i krivične prijave

Povodom jučerašnjeg događaja u Mjesnoj zajednici Gračanica, naselje Malo Čajno, u Gradskoj...

U izraelskom napadu na Gazu ubijena šestočlana palestinska porodica

U izraelskom zračnom napadu izvedenom u utorak u gradu Gazi poginuli su...

Ovo je mladić koji je preminuo nakon udesa s romobilom u Sarajevu

Vitez je pogodila vijest o smrti Kenana Đelilovića (2001. – 2026.), koji...

Centar za kulturu, sport i informisanje Visoko raspisao konkurs

JAVNI OGLAS za popunu upražnjenog radnog mjesta JU „CENTAR ZA KULTURU, SPORT...

Incident u Hrvatskoj: Uhapšen vlasnik restorana koji je udario dječja kolica

Općina Primošten objavila je snimak incidenta u kojem su učestvovali vlasnik ugostiteljskog...

Amerikanci istražuju mogućnosti ulaganja u nekretnine u BiH

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić razgovarao je s otpravnikom poslova...

Sportski direktor Schalkea poslao jasno upozorenje Edinu Džeki

Ipak, odmor u Dubrovniku nakratko je prekinut zbog izuzetno važnog sastanka na...

Općinski sud - Visoko | Foto: Visokoin.com

Pravosnažno osuđen na 7 godina zatvora: Bježao od policije ukradenim vozilom i povrijedio policajca u Visokom

Kantonalni sud u Zenici, u žalbenom postupku, potvrdio je presudu Općinskog suda...