Kako je penzioner iz BiH prevario vlasti u Austriji i dobio više od 18.000 eura socijalne pomoći

34

Austrijska kriminalistička policija u Grazu prijavila je 71-godišnjeg penzionera iz Bosne i Hercegovine zbog sumnji da je počinio ‘tešku’ prevaru, piše dnevni tabloid “Heute”.

Isti izvor, pod naslovom, “Penzioner živi na Balkanu, a primio je preko 18.000 eura pomoći” piše kako su istražitelji kriminalističke skupine “SOLBE”, zaduženi za otkrivanje prevara kod socijalnih usluga, opširnim istragama kod kolega u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj utvrdili da je 71- godišnji državljanin BiH bio ‘lažno’ prijavljen da stanuje u Grazu, a živio je u Bosni i Hercegovini.

To ne bi bio problem, piše tabloid da pritom nije tražio i primao socijalnu naknadu, odnosno razliku vrijednosti od njegove invalidske penzije do vrijednosti minimalne penzije u Austriji (za penzionere samce 1.030,49 eura). Na minimalnu penziju ili razliku isplate vrijednosti do minimalne mirovine imaju pravo isključivo samo oni slabije financijski stojeći austrijski građani, koji u Austriji imaju stalni boravak i u njoj stalno žive.

Živjeti izvan Austrije, a dobivati austrijsku državnu, odnosno socijalnu pomoć ili naknadu, protupravno je i kažnjivo u ovoj alpskoj zemlji.

Stoga su nadležni pokrajinski organi vlasti u Grazu protiv navedenog penzioner podigli prijavu, osumničivši ga da je protupravno, od januara 2019. godine do februara ove godine, austrijsku državu oštetio, preciznije rečeno “prevario” za preko 18.600 eura.

Kriminaliste je na istragu potakla sumnja štajerskog Zavoda za mirovinsko osiguranje (PVA), da nešto nije u redu s adresom odnosno boravkom navedenog umirovljenika na toj adresi u Grazu.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Novi način glasanja zbunjuje birače, očekuje se rekordan broj nevažećih listića

S obzirom na uvođenje novih tehnologija u izborni proces glasanje na sam...

Nikola Vasilj zvanično predstavljen u saudijskom Diriyahu

Bosanskohercegovački reprezentativni golman Nikola Vasilj zvanično je predstavljen kao novi član saudijskog...

Vlada ZDK donijela odluku o pokretanju procedure za prijem 105 novih policijskih službenika

Vlada Zeničko-dobojskog kantona usvojila je na današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao premijer...

Nesvakidašnji slučaj u BiH: Učeniku prijeti zatvor jer je prepisivao na ispitu

Opštinski sud u Livnu potvrdio je optužnicu protiv A.L. (19), kojeg terete...

SAD ukinuo carine Srbiji, opozicija: Vučić nema nikakve zasluge za ovo

Sjedinjene Američke Države ukinule su carine na uvoz robe iz Srbije, a...

Na zagrebačkom aerodromu policija pronašla 15 kg droge

Zagrebačka policija dovršila je kriminalističko istraživanje nad 32-godišnjom državljankom Španjolske koju sumnjiči...

Hakeri obožavaju ovu postavku na mobitelima, a većina korisnika je ne isključuje

Bluetooth je postao nezaobilazan dio svakodnevice – koristimo ga za slušalice, satove,...

Optužen zbog prodaje vozila na crno, imaju i prepiske sa OLX-a

Osnovni sud u Derventi potvrdio je optužnicu protiv D.V. (31), a terete...