Početna Bosna i Hercegovina KAKVO NAM GORIVO SIPAJU? PUMPADŽIJE KAŽNJENE SA 500.000 KM ZBOG NEKVALITETNOG GORIVA

KAKVO NAM GORIVO SIPAJU? PUMPADŽIJE KAŽNJENE SA 500.000 KM ZBOG NEKVALITETNOG GORIVA

27

Distributeri u Republici Srpskoj su za godinu dana, zbog prodaje nekvalitetnog goriva, kažnjeni sa ukupno pola miliona KM.

Naime, u 2022. je uzeto je 2.115 uzoraka za laboratorijsku analizu kvaliteta goriva, a u 23 slučaja utvrđena su odstupanja u odnosu na parametre definisane Odlukom o kvalitetu tečnih naftnih goriva.

“Riječ je o 20 neusaglašenih uzoraka dizel goriva i tri neusaglašena uzorka goriva deklarisanog kao BMB 95. Zbog utvrđenih nepravilnosti, subjektima je izdato 40 prekršajnih naloga u vrijednosti od 500.000 KM”, potvrdili su za Srpskainfo u Inspektoratu RS.

Objasnili su da se u praksi pokazalo da se odstupanja najčešće odnose na sniženu tačku paljenja.

“Do toga dolazi usljed miješanja malih količina benzina sa dizelom pri istakanju goriva na benzinskim pumpnim stanicama. Naime, zbog nepažnje, zaostali benzin u ispusnom cjevovodu auto-cisterne i u separatoru može da snizi tačku paljenja dizel goriva”, kažu u Inspektoratu RS.

Naglašavaju da je kontinuiran rad tehničke inspekcije rezultirao time da su utvrđena odstupanja od propisanih graničnih vrijednosti simbolična i da je gorivo na pumpama u RS u skladu s važećim propisima.

Poručuju da, s ciljem daljeg eliminisanja odstupanja na koja analize ukazuju, najveću ulogu imaju sami dobavljači, u smislu edukacije svojih radnika koji prevoze tečna naftna goriva.

“Time će i sebe zaštititi od potencijalnih kazni, koje u ovim slučajevima nisu male. Za subjekte kod kojih se analizom dokaže da su prometovali tečna naftna goriva koja nisu bila usklađena sa Odlukom o kvalitetu tečnih naftnih goriva, propisane su kazne za pravno lice 20.000 KM, a za odgovorno lice u pravnom licu 5.000 KM”, upozoravaju iz Inspektorata RS.

Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Sve veći interes za historiju i kulturu: Stotine učenika posjetile Zavičajni muzej Visoko

Zavičajni muzej Visoko bilježi značajan porast organizovanih školskih i edukativnih posjeta tokom...

Vijesti

Blanuša: Ja sam kandidat za predsjednika Republike Srpske, konačna odluka 7. juna

Glavni odbor Srpske demokratske stranke će na sjednici 7. juna donijeti konačnu...

Sport

Đokovića zbog poraza u Parizu čeka veliki pad na ATP listi

Novak Đoković završio je nastup na ovogodišnjem Roland Garrosu već u trećem...

Crna Hronika

Uhapšen muškarac zbog prijetnji MUP-u RS preko Facebooka

Prijedorska policija uhapsila u četvrtak (28. maja) D.Ć. iz Prijedora zbog sumnje...

BiznisSvijet

Sarajevski Euro-Asfalt dobio posao u projektu od milijardu eura u Evropskoj uniji

U Rumuniji je potpisan ugovor za izgradnju prve dionice autoputa A8 Târgu...

Bosna i HercegovinaVijesti

Zbog požara kod Jablanice zatražena pomoć helikoptera Oružanih snaga BiH

Zbog aktivnog požara borove šume na nepristupačnom terenu u rejonu Pisvira kod...

Kuća i vrtLifestyle

Navike zbog kojih će vaš dom uvijek izgledati sređeno

Tajna sređenog doma leži u malim, gotovo neprimjetnim navikama koje se ponavljaju...

Lifestyle

Trik za rashlađivanje sobe tokom vrućih noći bez klime

Ako vam je tokom noći prevruće i teško zaspite, posebnodanima kada dnevne...