Kandidatkinje u “izboru” za mis kampanje

Da političke stranke ne znaju ili ne žele tokom svog predstavljanja u predizbornoj kampanji iskoračiti iz stereotipa, potvrdila je i utrka za ovogodišnje lokalne izbore u Bosni i Hercegovini.

Predstavnici agencija za istraživanje javnog mijenja upozoravaju da, umjesto jasnih poruka zašto izlaze na izbore i šta građanima nude, stranke, a pogotovo u Republici Srpskoj, glasačima šalju prazne poruke obilježene nacionalnim simbolima tipa „srpska kuća do kuće“ i svoje likove na plakatima i bilbordima „ispeglane„ u Photoshopu do neprepoznatljivosti.

Ali, da može gore i od toga, potvrdila je akcija koju su pokrenule dnevne novina “Press” čiji je cilj izbor mis kampanje. Građani će tako moći do 7. oktobra, slanjem SMS poruka, odlučiti koja je to kandidatkinja za parlamente gradova i opština u RS-u najljepša.

U ovom listu objašnjavaju da je to način da se žene dodatno afirmišu, jer se „stalno žale kako nisu dovoljno vidljive na političkoj sceni“. I same partije i njihove kandidatkinje su objeručke prihvatile ovu vrstu predstavljanja, ne nalazeći u tome ništa uvrjedljivo.

Dragana Dardić, izvršna direktorica Helsinškog parlamenta građana RS-a, u izjavi za agenciju Anadolija, podsjećajući da je “Ženska mreža BiH” javno osudila ovu akciju, istakla je da se njome „izborna kampanja u RS-u svela na lakrdiju“.

„Umjesto otvaranja bitnih pitanja za svakodnevni život, sve je postalo puka estrada pod geslom ‘hljeba i igara’, kojom se građanima pokušava skrenuti pažnja s egzistencijalnih problema”, kazala je Dardić.
Prema njenim riječima, neprihvatljivo je da se “žena ponovo svodi da puki seksualni objekt, mjera 90-60-90, koja, osim svog izgleda, nema šta drugo ponuditi”.

„Pitanje je kakva se poruka time šalje građanima, glasačima. Činjenica jeste da žene na ovim našim prostorima teško izlaze iz zadanih stereotipa, shodno kojima se ženi osporava pravo da može biti jednako uspješna kao i muškarac, bez obzira na posao kojim se bavi. Ali, to ni na koji način ne može biti opravdanje za ovaj vid skretanja pažnje javnosti“, podvukla je Dardić.

Sugovornica Anadolije dodala je da „niko ne može određivati stankama i kandidatima kako će se na izborima predstavljati.

„To je individualno pravo, ko će se i na koji način promovisati. Ipak, svi koji ulaze u politički život trebaju o svojim postupcima razmišljati dugoročno i shodno tome biti svjesni i kakvu poruku šalju javnosti“, zaključila je Dardić.

(VisokoIN/AA)

Vezani članci

Nova godina, stari problemi: Izrazito zagađen zrak u bh. gradovima

Visokoin.com

Hindija: Koliko je Visočane koštao čistač ulica i je li ga direktor kupio sam od sebe?

Visokoin.com

Za deset mjeseci u BiH više od 1,2 miliona turista

Visokoin.com

Godišnje se u prosjeku od narkotika liječi oko 2.000 ljudi u FBiH

Visokoin.com

Od mina ugroženo više od pola miliona stanovnika u BiH

Visokoin.com

Vlašić i dalje top zimska destinacija u središnjoj Bosni

Visokoin.com