Početna -Ne Propusti Kardinal Puljić u zatvoru posjetio uhapšene pripadnike HVO-a

Kardinal Puljić u zatvoru posjetio uhapšene pripadnike HVO-a

45

U skladu s dopuštenjem Suda Bosne i Hercegovine, nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić posjetio je u petak u Kazneno-popravnom zavodu (KPZ) Zenica i KPZ Busovača devetoricu pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) iz Orašja koji se nalaze u pritvoru, javlja KTA.

U pratnji kardinala Puljića bili su njegov lični sekretar vlč. Bojan Ivešić i generalni sekretar Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine mons. Ivo Tomašević.

Prema odredbi Suda, kardinal Puljić je u zatvorskoj kapeli, odnosno prostoru za posjete, obavio pojedinačne razgovore sa svakim od uhapšenih. Izrazio im je blizinu, potporu i ohrabrenje posebno u vremenu odvojenosti od njihovih porodica.

Svakom od njih darovao je krunicu koju je lično dobio od pape Franje te ih potaknuo da u molitvi traže mir i snagu.

Uhićeni pripadnici HVO-a pohvalno su se izrazili o ponašanju zatvoreničkog osoblja, nazvavši njihov odnos profesionalnim, te zamolili kardinala Puljića da prenese izraze njihove zahvalnosti svima onima koji im na bilo koji način izražavaju blizinu i potporu.

Kardinal Puljić se u KPZ Zenica zadržao u razgovoru i s direktorom KPZ zatvorenog tipa i njegovim zamjenikom Hidajetom Jabadžićem i Ivicom Dujmovićem, koji su mu zahvalili za povremene posjete toj ustanovi.

Pohvalno su se izrazili o suradnji sa župnikom župe sv. Josipa u Zenici vlč. Vladimirom Pranjićem te dodali da imaju vrlo dobro suradnju i s ostalim vjerskim predstavnicima.

U KPZ Busovača kardinala Puljića srdačno je primio direktor Marko Krišto sa suradnicima, koji ga je ukratko upoznao s radom te ustanove.

Krišto je, uz ostalo, kazao kako imaju odličnu saradnju s franjevcima u Busovači koji redovnoslave svetu misu u zatvorskoj kapeli, ali i da vrlo dobro surađuju i s drugim vjerskim predstavnicima.

Kardinal Puljić je i u Zenici i Busovači zahvalio za otvorenost i suradnju, kada je riječ o pastoralnoj skrbi za zatvorenike, podsjećajući da je i posjet osobama u zatvoru jedno od djela milosrđa.

Možda vas zanima

Mahir Burić novo pojačanje RK Željezničar

Rukometni klub Željezničar nastavlja slagati ekipu za novu sezonu, a novo pojačanje...

Meteorolozi najavili nevrijeme, a nakon vrelih dana stižu pljuskovi, grmljavina i grad

Nakon niza izrazito toplih dana, vremenska slika u narednim danima donosi značajnu...

Grad Zenica proglasio 18. august Danom žalosti zbog stradanja pet zeničkih planinara

Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović donio je Naredbu kojom se 18. august proglašava...

OS BiH ne posustaju: Helikopteri i danas gase požare, pomoć stiže i na zemlju

Oružane snage Bosne i Hercegovine i danas, u vrijeme vikenda, učestvuju pojačanim...

Elektroprivrede u FBiH u plusu: Dobit veća od 37 miliona KM

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić razgovarao je o rezultatima...

Dvije žene teško povrijeđene kada su kvadom udarile u drvo

Dvije žene teško su povrijeđene u mjestu Babin Do na području federalne...

Poznata bh. firma ostala bez 100 radnika, sprema se još skoro 200 otkaza

Domaća tekstilna i obućarska industrija sve teže odolijeva jeftinoj stranoj robi, manjku...

U BiH danas sunčano, temperature od 28 do 34, na jugu zemlje do 37 stepeni

Temperature zraka u 08.00 sati: Sokolac 11; Prijedor 15; Banja Luka, Livno,...