Početna Bosna i Hercegovina Koji je Šerijatski stav? Travu pušim dva puta dnevno, klanjam 5 dnevnih namaza

Koji je Šerijatski stav? Travu pušim dva puta dnevno, klanjam 5 dnevnih namaza

55

Pročitajte zanimljivo pitanje o šerijatskom stavu o upotrebi i konzumiranju marihuane u zdravstvene svrhe koje smo našli na zvaničnoj stranici Rijaseta islamske zajednice BiH.

Pitanje:
Esselamu Alejkum!
Na stranici rijaseta u rubrici pitanja i odgovori već postoji pitanje o marihuani (indijska konoplja).Po mom mišljenju mnogo je štetniji alkohol koji je po zakonu dozvoljen.

Biljka je kao i druge koju je uzvišeni Allah dž.š. stvorio i mislim da ona nije stvorena uzaludno kao i sve na ovom svijetu.

Ukoliko pomaže osobama sa anksioznošću, bezvoljnosti, strahom i depresijom, da li je moguće da je takvim osobama dozvoljeno?

Ja lično koristim samo u malim količinama 2 puta dnevno i mnogo mi pomaže u obavljanju raznih zadataka u mom poslu, olakšava komunikaciju sa ljudima, produbljuje razmišljanje o svim sferama života kao i stvaranju te divljenju Allahovog dž.š. stvaranja. Također pomaže da se navedeni osjećaji znatno umanje.

Ja ne smatram da mi pomućuje razum te se bavim raznim sportskim aktivnostima i hvala Allahu pa mogu priuštiti hranu koja je tu da bi se negativni efekti ove biljke umanjili.

Kao što možete zaključiti ja sa ovom biljkom eksperimentišem bez nadzora ljekara i po svom navođenju pa svakodnevno molim uzvišenog gospodara da mi oprosti ako griješim.

U nekim zemljama je ova recimo droga dozvoljena u medicinske svrhe da bi se pomoglo osobama koje pate od psihičkih bolesti a čak zadnje studije pokazuju da liječi čak i od raka.

Po mom mišljenju bolje mi je da koristim ovu biljku kao lijek nego neke preparate koje su u prodaji i veoma su skupi dok ova biljka ne prolazi nikakve procese te se nakon žetve osuši do određene mjere i stavlja u upotreba

Volio bih kada bi Islamska zajednica širom svijeta prostudiralo ovu biljku i donijela prikladan zaključak. Koliko znam da se jednostavno kaže – Allah dž.š. je zabranio sve što pomućuje razum no naprotiv ja sam tek razmislio dublje o Stvoritelju nebesa i zemlje nakon konzumiranja marihuane i mislim da nisam donio pogrešne zaključke jer se bojim Allaha, veličam ga, trudim se da izvršavam propise, prestao sam sa bludom, alkoholom i pokajao se. Trudim se da naučim što više Kur'ana napamet itd…

Klanjam 5 dnevnih namaza i trudim se da budem sto bolji kako bi Allah bio zadovoljan sa mnom.

Nikada ne klanjam dok sam pod uticajem marihuane.

Potrebna mi je samo manja doza kako bi me pokrenula ujutro i manja doza poslije posla kako bih kvalitetno iskoristio slobodno vrijeme jer me bez nje ništa ne interesuje.

Odgovor:

Esselamu alejkum!

Uvjereni smo da ona nije slučajno na listi zabranjenih droga, odnosno psihoaktivnih supstanci. Ukoliko medicinska nauka potvrdi njeno po zdravlje korisno djelovanje, u svjetlu tih saznanja razmotrit će se tretman njezinog korištenja sa stanovišta Šerijata.

(VisokoIN)

Možda vas zanima

Srbin koji je umalo ispao iz aviona tuži Ryanair, Boeing i General Electric

Sada već čuveni slučaj “Rajaner”, u kojem je Srbin umalo ispao iz...

SIPA: U julu zaprimljeno 77 poziva sa korisnim informacijama

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) u julu su...

Firma iz Australije vrši terenska istraživanja, da li se u Srebrenici nalazi “blago”?

Australijska kompanija Regener8 Resources završila je prvu fazu terenskih istraživanja na projektu...

Isplaćeni poticaji u Visokom: Ko je dobio sredstva i koliko je novca podijeljeno?

Obavještavaju se registrovani poljoprivredni proizvođači i prerađivači sirovog kravljeg mlijeka koji su...

Za Mostar, Banju Luku, Prijedor i Višegrad izdato najviše upozorenje

Jutros je u Bosni i Hercegovini sunčano, a tako će se nastaviti...

Dženana Čišija i Goran Bulajić ugostili učenike iz Japana u Visokom

U okviru projekta Miraiba, učenici iz Japana boravili su u posjeti Visokom,...

RMU Zenica u štrajku: Dio rudara sišao u jamu i odbija izaći

Rudari Rudnika mrkog uglja (RMU) Zenica jutros su stupili u štrajk zbog,...

Vučića pogodile Helezove tvrdnje: Lažove, došao sam vam na noge, što me niste uhapsili?

Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, obratio se u Mrkonjić Gradu na skupu posvećenom...