KOLIKO JE BIH ZADUŽENA U ODNOSU NA ZEMLJE REGIJE I EU

41

Godine 2023., Bosna i Hercegovina je završila godinu s javnim dugom od 12,95 milijardi KM, što je za 0,4 posto manje u odnosu na 2022. godinu. Udio javnog duga u projiciranom bruto domaćem proizvodu iznosi 26,73 posto za 2023.

U poređenju s drugim zemljama, omjer vanjskog duga prema BDP-u Bosne i Hercegovine nalazi se u sličnom rasponu kao u Bugarskoj i Luksemburgu.

Ovi podaci iz Ministarstva finansija i trezora BiH ukazuju na stabilizaciju ili blagi pad javnog duga u zemlji, što je važno mjerilo ekonomske stabilnosti.

Godine 2023., gotovo sve države članice, osim Kipra, Danske, Irske i Portugala, prijavile su deficit. Najveći deficit zabilježen je u Italiji (-7,4 posto), Mađarskoj (-6,7 posto) i Rumuniji (-6,6 posto). Jedanaest država članica imalo je deficite veće od 3 posto BDP-a.

Krajem 2023., najniži omjer državnog duga prema BDP-u zabilježen je u Estoniji (19,6 posto), Bugarskoj (23,1 posto), Luksemburgu (25,7 posto), Danskoj (29,3 posto), Švedskoj (31,2 posto) i Litvi (38,3 posto). Nasuprot tome, trinaest država članica imalo je omjer državnog duga veći od 60 posto BDP-a, s najvećim zabilježenim u Grčkoj (161,9 posto), Italiji (137,3 posto), Francuskoj (110,6 posto), Španiji (107,7 posto) i Belgiji (105,2 posto).

U 2023., državni rashodi u eurozoni iznosili su 50,0 posto BDP-a, dok su državni prihodi iznosili 46,4 posto. Slične brojke zabilježene su i u EU-u. Omjeri državnih prihoda i rashoda smanjili su se u usporedbi s 2022. u oba područja.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Novi način glasanja zbunjuje birače, očekuje se rekordan broj nevažećih listića

S obzirom na uvođenje novih tehnologija u izborni proces glasanje na sam...

Nikola Vasilj zvanično predstavljen u saudijskom Diriyahu

Bosanskohercegovački reprezentativni golman Nikola Vasilj zvanično je predstavljen kao novi član saudijskog...

Vlada ZDK donijela odluku o pokretanju procedure za prijem 105 novih policijskih službenika

Vlada Zeničko-dobojskog kantona usvojila je na današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao premijer...

Nesvakidašnji slučaj u BiH: Učeniku prijeti zatvor jer je prepisivao na ispitu

Opštinski sud u Livnu potvrdio je optužnicu protiv A.L. (19), kojeg terete...

SAD ukinuo carine Srbiji, opozicija: Vučić nema nikakve zasluge za ovo

Sjedinjene Američke Države ukinule su carine na uvoz robe iz Srbije, a...

Na zagrebačkom aerodromu policija pronašla 15 kg droge

Zagrebačka policija dovršila je kriminalističko istraživanje nad 32-godišnjom državljankom Španjolske koju sumnjiči...

Hakeri obožavaju ovu postavku na mobitelima, a većina korisnika je ne isključuje

Bluetooth je postao nezaobilazan dio svakodnevice – koristimo ga za slušalice, satove,...

Optužen zbog prodaje vozila na crno, imaju i prepiske sa OLX-a

Osnovni sud u Derventi potvrdio je optužnicu protiv D.V. (31), a terete...