Koliko je zapravo štetno spavati sa mobilnim telefonom pored glave

75

Spavanje sa telefonom pored nas mnogima je postala navika.

Držanje telefona ispod ili pored jastuka ili na noćnom ormariću izgleda kao dobra opcija jer je na dohvat ruke kada nam je potreban, ali da li ste se ikada zapitali koliko je to zapravo štetno?

Kako piše rehabilitacioni centar Jagruti, zračenje pametnih telefona je štetno i smatra se da ima značajan uticaj na zdravlje.

Navode da je dokazano da pametni telefoni proizvode štetno zračenje koje remeti sistem nekih samoregulišućih procesa, poput našeg biološkog sata ili srčanog ritma.

Korišćenje mobilnog telefona tokom jela opasno po zdravlje

Kao rezultat toga, spavanje sa telefonom pored nas može izazvati noćne more, poteškoće sa spavanjem i druge probleme. Ustvari, to može biti štetno za naše mentalno zdravlje.

Takođe može oštetiti funkcionisanje našeg tijela smanjenjem proizvodnje mnogih esencijalnih hormona potrebnih za svakodnevne aktivnosti.

Kada koristite tehnologiju, posebno mobilne uređaje neposredno prije spavanja, ne dajete svom tijelu i umu dovoljno vremena da se opuste.

Možda će vam biti teško da spustite telefon nakon što ga satima koristite. Ako vam telefon nije blizu dok pokušavate da se opustite i spavate, nećete biti u iskušenju da posegnete za njim i počnete da ga koristite iz dosade.

Kada ste izloženi takozvanom plavom svjetlu prije spavanja, vaš cirkadijalni ritam će vjerovatno biti poremećen. Poznato je da plavo svjetlo ometa naš bioritam odlaganjem proizvodnje melatonina prije spavanja.

Naši cirkadijalni ciklusi su uvijek bili sinhronizovani sa izlaskom i zalaskom sunca svakog dana. Tako je tokom dana naš organizam automatski znao kada je vrijeme za ustajanje, a kada za spavanje.

Zbog plave svjetlosti koju emituju pametni telefoni, cirkadijalni ciklusi mnogih ljudi su poremećeni. Ciklus spavanja će biti poremećen bez obzira da li ste izloženi plavom svjetlu neposredno prije spavanja ili kada vam telefon upali obavještenja tokom noći. Postoji mogućnost da ćete se osjećati tromo ili neispavano kada se probudite.

Pametni telefoni uglavnom proizvode zračenje zbog signala prenosa od približno 900 MHz. Kao rezultat toga, držanje mobilnog telefona blizu glave tokom dužeg vremenskog perioda može izazvati glavobolje, bolove u mišićima i druge ozbiljne zdravstvene probleme sa ozbiljnim simptomima od zračenja mobilnog telefona.

Kada vaš uređaj radi, proizvodi manje količine nejonizujućeg zračenja. Grijanje je jedina poznata štetna pojava ovog zračenja. Kada dugo koristite telefon, on se zagrije, a ako ga prislonite na uvo da biste obavili poziv, zagrijaćete i dio glave.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Grad Visoko nakon požara u Malom Čajnu: Slijede pojačane kontrole i krivične prijave

Povodom jučerašnjeg događaja u Mjesnoj zajednici Gračanica, naselje Malo Čajno, u Gradskoj...

U izraelskom napadu na Gazu ubijena šestočlana palestinska porodica

U izraelskom zračnom napadu izvedenom u utorak u gradu Gazi poginuli su...

Ovo je mladić koji je preminuo nakon udesa s romobilom u Sarajevu

Vitez je pogodila vijest o smrti Kenana Đelilovića (2001. – 2026.), koji...

Centar za kulturu, sport i informisanje Visoko raspisao konkurs

JAVNI OGLAS za popunu upražnjenog radnog mjesta JU „CENTAR ZA KULTURU, SPORT...

Incident u Hrvatskoj: Uhapšen vlasnik restorana koji je udario dječja kolica

Općina Primošten objavila je snimak incidenta u kojem su učestvovali vlasnik ugostiteljskog...

Amerikanci istražuju mogućnosti ulaganja u nekretnine u BiH

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić razgovarao je s otpravnikom poslova...

Sportski direktor Schalkea poslao jasno upozorenje Edinu Džeki

Ipak, odmor u Dubrovniku nakratko je prekinut zbog izuzetno važnog sastanka na...

Općinski sud - Visoko | Foto: Visokoin.com

Pravosnažno osuđen na 7 godina zatvora: Bježao od policije ukradenim vozilom i povrijedio policajca u Visokom

Kantonalni sud u Zenici, u žalbenom postupku, potvrdio je presudu Općinskog suda...