Kolone na granici: Mladi Ukrajinci masovno bježe iz države

66

Mladi muškarci u velikom broju napuštaju Ukrajinu nakon što je Kijev ukinuo zabranu putovanja za osobe muškog spola uzrasta od 18 do 22 godine, potvrdio je u četvrtak portparol Državne granične službe Andrey Demchenko.

Odluka je donesena ranije ovog mjeseca, kada je predsjednik Vladimir Zelensky naložio vlastima da omoguće izlazak iz zemlje ovoj starosnoj skupini, što predstavlja značajnu promjenu u primjeni ratnog zakona. Podsjetimo, od februara 2022. godine, svim muškarcima od 18 do 60 godina bilo je zabranjeno napuštanje zemlje, osim u izuzetnim slučajevima.

Demchenko je naveo da su mladi već počeli napuštati Ukrajinu čim je zabrana ukinuta, a veliki broj njih krenuo je ka granicama s Poljskom i Mađarskom. Na prelazima su se formirale duge kolone vozila, a gužve su ubrzo preplavile društvene mreže. Potvrđeno je da su prvi putnici već obavili potrebne procedure na graničnim punktovima i napustili zemlju.

Premijerka Yulia Svyrydenko saopćila je u utorak da će nova regulativa važiti i za muškarce ove dobi koji se već nalaze u inostranstvu. Pravilnik je stupio na snagu u četvrtak, a za prelazak granice potrebno je priložiti pasoš i vojnu knjižicu.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

“Sjećam se samo zvuka eksplozije”: Ljubiša Karović čudom preživio nesreću na letu Ryanaira

Prvo čega se Ljubiša Karović sjeća nije trenutak kada je gotovo izvučen...

Umrla Olivera Katarina koja je posvetila album ratnom zločincu Radovanu Karadžiću: “Bila sam na ratištu”

Poznata jugoslovenska gumica i pjevačica Olivera Katarina preminula je u 87. godini...

Oružane snage BiH se pojačavaju: Helez danas potpisuje ugovor o velikoj nabavci

Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i ministar odbrane BiH Zukan...

Krvava opsada: Na današnji dan je na Sarajevo ispaljeno 3.777 granata

Jezivi rekord od 3.777 ispaljenih granata na Sarajevo, u jednom danu, zabilježen...

Visoko: Provala u porodičnu kuću, otuđen televizor

Dana 20.07.2026 godine, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko je prijevljeno da...

Grad Visoko nakon požara u Malom Čajnu: Slijede pojačane kontrole i krivične prijave

Povodom jučerašnjeg događaja u Mjesnoj zajednici Gračanica, naselje Malo Čajno, u Gradskoj...

U izraelskom napadu na Gazu ubijena šestočlana palestinska porodica

U izraelskom zračnom napadu izvedenom u utorak u gradu Gazi poginuli su...

Ovo je mladić koji je preminuo nakon udesa s romobilom u Sarajevu

Vitez je pogodila vijest o smrti Kenana Đelilovića (2001. – 2026.), koji...