Konačno razjašnjeno smije li se pušiti u ministarstvima, privatnim preduzećima i koji su izuzeci

108

U Sarajevu je održana konferencija za medije Federalnog ministarstva zdravstva i Udruženja PROI povodom početka primjene Pravilnika o uvjetima za posebne prostore za pušenje.

Na konferenciji su definirane neke nejasnoće koje su građani, ali i institucije, te privatna lica imala povodom implementacije Zakona o zabrani pušenja u FBiH.

Pomoćnik federalnog ministra zdravstva Vedran Marčinko rekao je da “Inspektori od danas izlaze na teren. Najbitnija stavka u vezi sa zabranom pušenja jeste da nema prostorija za pušenje u javnim i privatnim objektima.

U medijima se provlači to pitanje.Ljudi nemaju pravo na prostorije za pušenje u ministarstvu ili privatnom poduzeću. Četiri slučaja su izuzeci: ugostiteljski objekti do 50 metara kvadratnih, hotelske sobe koje mogu biti pušačke, zdravstvene ustanove (mentalno zdravlje) i aerodromi gdje imaju specijalizirane kabine. To je propisano pravilnikom.”

Zakon je stupio od maja, međutim prilagodba od šest mjeseci je napravila da izgleda kao da je zakonska primjena tek od decembra.

“Inspektori rade svoj posao, te imaju svoje zakonske ovlasti (…) Građani pitaju kada će početi primjena, od danas svi inspektori idu na teren da bi se zakon počeo poštovati”.

Jasmina Čekić ispred PROI-a rekla je “postoji veliki stepen odgovornosti ugostitelja i pravnih lica koji su primjenili zakon u maksimalnoj mjeri. Veliki je odziv građana za poštivanje zakona jer svakodnevno putem kampanje za zakon dobijamo pohvale i prekršaje za loše prakse. Usvojili smo mehanizam prijava za loše primjere i za pohvale za dobre prakse.

Preko 70 prijava smo zaprimili, te ih nastavljamo pratiti uz inspekcije na federalnom i kantonalnom nivou. Postoje i mehanizmi prijave putem zahtjeva koji se upućuje prema inspekciji, te direktno tako staviti prekršaje zakona. Postoji dobar odaziv u ovom momentu, te se obavlja posao u skladu sa ingirencijama. Nastavljamo sprovoditi kampanju sa institucijama”.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Kantonalna bolnica Zenica se oprostila od doktorice Melihe Čaušević

Menadžment i kolektiv Javne ustanova Kantonalna bolnica Zenica izražavaju duboko žaljenje povodom...

Nezapamćena tragedija bh. planinarstva: Ovo su imena učesnika ekspedicije na Elbrus

Prema dosad potvrđenim informacijama, tragediju su preživjeli Haris Adilović i Kemal Vidimlić,...

Na Elbrusu je bilo nekoliko planinarskih ekipa iz BiH, čekaju se zvanične informacije

Ruskim i bh. medijima proširila se vijest da su na planini Elbrus...

Rambo Amadeus oduševio publiku na Festivalu kulture ‘Slovo Gorčina’ u Stocu

Crnogorski glazbenik Antonije Pušić, poznatiji kao Rambo Amadeus, održao je koncert u...

Nakon navoda o tragediji na Elbrusu oglasio se Konaković: U kontaktu smo s Ambasadom u Moskvi

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio je da je...

Oko 60 turista otrovano nakon kupanja u bazenu

Oko 60 gostiju jednog hotela u Andaluziji završilo je u bolnici nakon...

Tarik Prusac, osumnjičeni za ubistvo Elme Godinjak, izvršio samoubistvo u KPZ Igman

Prema pisanju domaćih medija, Tarik Prusac, koji je osumnjičen za ubistvo supruge...

Novi način glasanja zbunjuje birače, očekuje se rekordan broj nevažećih listića

S obzirom na uvođenje novih tehnologija u izborni proces glasanje na sam...