Početna Istaknuto Konaković poručio: “Nema saradnje s policijskim strukturama sve dok Srbija krije ratne zločince”

Konaković poručio: “Nema saradnje s policijskim strukturama sve dok Srbija krije ratne zločince”

7

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković uputio je otvoreno pismo potpredsjedniku Vlade i ministru unutrašnjih poslova Srbije Ivici Dačiću.

Konaković je poručio da on ne može govoriti o saradnji s policijskim strukturama sve dok Srbija krije ratne zločince.

– Vezano za vaše medijske istupe o Sporazumu između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Srbije o policijskoj saradnji, o tome kako je normalno da policijske strukture sarađuju širom regije, Vi ministre Dačiću ne možete govoriti sve dok vaše policijske strukture zajedno sa pravosudnim u Srbiji kriju desetine ratnih zločinaca koje naša zemlja traži, a za kojim su raspisane i potjernice Interpola.

Sve dok čuvate ubicu tuzlanske mladosti ratnog zločinca Novaka Đukića, nikome ne možete držati moralne pridike. Sve dok vašu djecu u Novom Sadu liječi doktor smrti Duško Kornjača kojeg naše pravosuđe tereti za najgore zločine u Čajniču licemjerno je govoriti o normalnoj saradnji. Izručite nam Ećima, Savčića i desetine drugih zločinaca koji su sijali smrt po Bosni i Hercegovini i tek nakon toga možemo govoriti o “normalnoj saradnji” – naveo je.

Spomenuo je i primjer studentica koje su veličale ratne zločince.

– Dvije studentice koje su veličale ratne zločince u našoj zemlji i napisale “nismo vas dovoljno pobili” nagradio je vaš sigurnosni sistem predvođen Vulinom stipendijama i danas ponosno šetaju Beogradom. Vama je to “normalan odnos”, meni je nenormalan, na njega ne pristajem i u vaše dobre namjere ne vjerujem.

Još manje vjerujem u dobre namjere predsjednika Vučića koji je prljavom kampanjom prepunom neistina pokušao zaustaviti usvajanje rezolucije o počinjenom genocidu u Srebrenici, u čemu hvala Bogu nije uspio. Mi smo komšije, upućeni jedni na druge, koje na mnogim poljima moraju sarađivati zbog interesa svojih građana, ali se neću pretvarati da u tome uživam i da se tome radujem čak niti iz diplomatske kurtoazije, sve dok se ponašate ovako kako sam prethodno naveo.


Smatram, da je sporazum za našu zemlju štetan sve dok pripadnici vaše policije mogu nesmetano po našoj zemlji raditi šta im je volja u saradnji sa entitetskim i kantonalnim agencijama, one iste policije koja štiti i čuva ratne zločince, a zabranjuje ulaz u Srbiju našim glumcima i pjevačicama. Bosna i Hercegovina je demokratska zemlja, i mi ćemo iskoristiti sve raspoložive procedure i alate, kako bi popravili za nas štetan i loš sporazum – naveo je Konaković.

Zatim se zapitao zašto su Komšić i Izetbegović omogućili da se prave zajednički timovi s entitetskim kantonalnim policijama.

– Zašto su vam Komšić i Izetbegović omogućili da pravite zajedničke timove sa entitetskim kantonalnim policijama bez saglasnosti državnih organa nije mi jasno. Njihova površnost, laicizam ili neki interes, to znaju oni, a možda i vi jer ste učesnik procesa. Zašto su vam omogućili da šaljete prikrivene istražitelje u Bosnu i Hercegovinu koji nadležnost imaju na teritoriji cijele države nije mi jasno.

Ja sam do sada na nebrojeno primjera dokazao i pokazao da sam čovjek saradnje i da ne mrzim nikoga.

U vašu zemlju sam došao pružene ruke sa željom da popravljamo odnose u korist naših građana i čitavog regiona Zapadnog Balkana. Sa vama sam se više puta sastajao na različitim forumima i imao korektne i otvorene razgovore.

Isporučite nam Đukića, Kornjaču, Ećima, Savčića i ostale zločince ili ih strpajte u zatvor gdje im je mjesto, poštujte žrtve genocida i međunarodno pravo, odgajajte studente/ice, novu generaciju u Srbiji da ne veličaju ratne zločince. Ovo je konkretan korak ka normalizaciji odnosa.

Moralne pridike držite jedni drugima, nas u Bosni i Hercegovini u tome zaobiđite – zaključio je Konaković.


Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Mirza Ganić u posjeti Domu zdravlja: Počinje modernizacija i kadrovsko jačanje zdravstvene zaštite

Danas je gradonačelnik Ganić posjetio JU Dom zdravlja Visoko gdje je razgovarao...

IstaknutoVisoko

Ispovijest majke Edine Bećirspahić kojoj je raskomadan sin i spakovan u kofer: Monstrum je priznao da bi sve ponovio

Suđenje monstruoznom ubici Dinu Bahtoviću (24) koji je iskasapio svog prijatelja Ervina...

BiznisIstaknuto

Bez keša: Digitalno bankarstvo sve dominantnije u BiH

Online i mobilno bankarstvo u Bosni i Hercegovini bilježe kontinuiran rast, a...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Kamenje se srušilo na benzinsku pumpu: Odron i dalje prijeti

Nastavljeno je obrušavanje kamenja kod benzinske pumpe u Meterizama kod Zvornika u...

IstaknutoVisoko

BH Meteo: Zima će pauzirati, temperature idu do plus 15

Prema najnovijoj prognozi objavljenoj na stranici BH Meteo večeras postepeno razvedravanje u...

IstaknutoMagazin

Aca Lukas: Pokušali su da me ubiju na Jahorini

Pjevač Aca Lukas oglasio se na društvenoj mreži Instagram gdje tvrdi da...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Mustafa Cerić zagovara “Bosansku pravoslavnu crkvu”, stigao mu odgovor iz SPC

Mustafa Cerić, bivši reisul‑ulema Islamske zajednice u BiH, iznio je ideju o...

IstaknutoVisoko

Tek postavljena, već razbijena: Staklena ograda meta vandala u Visokom

U glavnoj ulici grada Visoko, ulici Alije Izetbegovića (Jalija), zabilježen je slučaj...