Početna Vijesti Koncertom ‘Glumci pjevaju hitove’ večeras počinje ‘Zeničko proljeće’

Koncertom ‘Glumci pjevaju hitove’ večeras počinje ‘Zeničko proljeće’

19

Večerašnjim koncertom „Glumci pjevaju hitove“, u organizaciji Bosanskog narodnog pozorišta Zenica i Kamernog simfonijskog orkestra Zenica, zvanični se otvara 28. međunarodna kulturna manifestacija „Zeničko proljeće“, s početkom u 20 sati.

BNP Zenica ovim koncert obilježavanja i 75. rođendan. Koncert donosi spoj muzike i pozorišta. Publici će se predstaviti glumice i glumci tog pozorišta: Faketa Salihbegović-Avdagić, Zlatan Školjić, Snežana Vidović, Lamija Salihović, Saša Handžić i Lana Zablocki, u muzičkoj režiji Amira Muharemovića te pratnji Kamernog simfonijskog orkestra Zenica.

“Ove smo godine odabrali 26 sadržaja, koji će biti realizirani od 1. do 30. aprila, a što je poprilično zgusnut raspored, imajući u vidu i druge sadržaje koji se odvijaju u Zenici. Pogotovo u BNP-u Zenica, koje slavi 75. godišnjicu pa je i kod njih zgusnut raspored, ali smo se nekako uspjeli organizirati. Odabrali smo 11 muzičkih, sedam pozorišnih, po dva muzejska i književna programa te jednu foto-izložbu. Mislim da će foto-izložba biti jako uspjela, jer tretira identitete- ono što trenutno nama, u stvari, treba, a da se obrađuje i sa umjetničke strane”, kazao je koordinator “Zeničkog proljeća” Zijad Imamović.

On je napomenuo kako su odabrali sadržaje ta malo zahtjevniju publiku te da, na taj način, žele zadržati visok nivo kvaliteta ove manifestacije, koja će najvećim djelom biti realizirana u prostorima BNP-a Zenica, ali i u Muzeju grada Zenica, Gradskoj biblioteci Zenica, Crkvi Sveti Ilija, sali Hrvatskog kulturnog društva “Napredak”, platou ispred Islamskog centra “Sultan Ahmed” te srednjovjekovnoj tvrđavi Vranduk.


Zbog svega što se dešava u svijetu te našem okruženju, tema ovogodišnje manifestacije je “Kamargeddon”, a što je i svojim plakatom ilustrirala zenička dizajnerica Ena Begičević-Čeliković.

Ovogodišnja manifestacija, 30. aprila u 19.30 sati, bit će i zatvorena koncertom, koji će nositi naziv “Doživjeti stotu” te u kojem će nastupiti Duvački orkestar i Kamerni simfonijski orkestar Zenica.

BNP Zenica, koji će biti mjestom gdje će biti realizirano čak 15 programa, tradicionalno za ovu manifestaciju pripremi i premijernu predstavu, a ove će godine, 29. aprila u 19.30 sati, premijero izvesti predstavu “Dom Bernarde Albe”, po dramskog predlošku Frederika Garsije Lorke te u režiji Crnogorca Damjana Pejanovića.

“Aprilski salon”, u organizaciji Društva likovnih akademskih umjetnika Zenica, također je jedan od tradicionalnih programa “Zeničkog proljeća”, a ove će godine doživjeti svoje 54. izdanje te će biti predstavljen u prostoru galerije HKD Napredak.

“Aprilski salon” će biti otvoren 16. aprila, u 19.30 sati, a ove će se godine predstaviti 14 umjetnica i umjetnika iz Zenice, zatim kao gosti iz Banja Luke, Slovenije i Hrvatske.

Kritičarka ovogodišnje izložbe bit će Sanda Stanaćev Bajzek iz Zagreba, predsjednica Udruženja likovnih kritičara i likovnih umjetnika Hrvatske.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Doktorica heroina iz Beograda dobija ulicu u Goraždu

Gradsko vijeće Goražde jučer je usvojilo odluku o davanju naziva ulice dr....

Visoko

Uspjeh Plesnog kluba Visoko: Emina Zahirović među najboljima na takmičenju

Mlada plesačica iz Visokog, Emina Zahirović, ostvarila je zapažen uspjeh na nedavnom...

Humanitarne akcijeVisoko

Humanitarci sa Buka posjetili starije u Kološićima kod Visokog

Humanitarci sa Buka danas su vrijeme do iftara iskoristili kako bi posjetili...

Sport

Cro Cop otkrio nevjerovatnu priču: “Ponudili su mi borbu s Francisom Ngannouom, tražio sam 20 miliona”

Jedan od najlegendarnijih MMA boraca svih vremena Mirko Filipović – Cro Cop...

SvijetVijesti

Na smrt pretukli beskućnika, jedan od napadača je maloljetan

Okružni sud u Szekszárdu odredio je u petak jednomjesečni istražni zatvor 45-godišnjem...

Sport

Bh. karatistkinja Nejra Sipović u finalu Svjetske Premijer lige u Rimu

Bosanskohercegovačka karatistkinja Nejra Sipović, članica Karate kluba Ippon Sarajevo, plasirala se u...

Bosna i HercegovinaVijesti

Foča kao crna rupa Evrope: Slavljenje zločinaca i poraz ljudskosti

Skup radikalnih fašista, četnika, kod Foče kojim se svake godine slave najgori...

Bašta kafane ''Jagoda'' (ispod platana). Arhiv: Zdenko Anotvić
Visoko

Visoko osamdesetih: Bašta Jagoda i legendarne gradske bašte koje pamtimo

U osamdesetim godinama prošlog stoljeća Visoko je imalo poseban šarm, a glavna...