Početna Istaknuto Kongresmeni osudili poteze NSRS: Milorad Dodik je bio i bit će osuđivan

Kongresmeni osudili poteze NSRS: Milorad Dodik je bio i bit će osuđivan

15

Članovi američkog Kongresa izrazili su zabrinutost zbog poteza člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika u odgovoru na pismo u kojem ih je Samir Bečić, ugledni fitnes trener koji živi i radi u Hjustonu, pozvao da pomognu u rješavanju krize u Bosni i Hercegovini.
Bosanci postali “vitalni članovi” zajednica
Članica američkog Kongresa iz savezne države Misuri, En Vagner (Ann Wagner), navela je da je ponosna što predstavlja najveću populaciju Bosanaca u SAD, te da su Bosanci postali “vitalni članovi” zajednica grada St. Louisa.

– Danas, produbljivanje podjela u Bosni, podstaknuto bezobzirnim prijetnjama secesijom od političara bosanskih Srba poput Milorada Dodika, predstavlja možda najveću prijetnju stabilnosti na Balkanu. Izuzetno me zabrinjava kada vidim nacionaliste bosanskih Srba, u koordinaciji sa nemilosrdnim Putinovim režimom, kako rade na poništavanju napretka koji je Bosna postigla u proteklih nekoliko godina – napisala je Vagner.

Ona je podcrtala da ne može ni zamisliti bol koju Bosanci osjećaju kada Dodik negira genocid počinjen u Srebrenici ili kada prijeti raspadom BiH.

– Ovi postupci su uvredljivi za one koji su izgubili svoje voljene u bosanskom ratu i veoma su opasni za budućnost BiH kao jedinstvene, multietničke države – napisala je Vagner.
Vagner: Nastavljam borbu
Vagner je navela da je 28. oktobra prošle godine pitala zvaničnike State Departmenta tokom saslušanja u Domu Komiteta za vanjske poslove o planovima Bajdenove administracije da upotrijebi sankcije kao odgovor na “provokacije” srpskih političkih predstavnika u BiH te da je zadovoljna što su SAD uvele takve sankcije.

– Kao član Kongresa, nastavit ću se boriti da osiguram da SAD neće tolerisati akcije koje ugrožavaju stabilnost i prosperitet Bosne. Uvijek ću biti solidarna sa bosanskom zajednicom i učinit ću sve što je u mojoj moći da se ne ponove gnusne i grozne radnje koje su izazvale rat u BiH – dodala je ona.


SAD veliki prijatelj BiH
Član Kongresa Pit Sešns (Pete Sessions) je u svom odgovoru Bečiću naveo da su SAD veliki prijatelj BiH.

– Želim da vas pohvalim za vašu posvećenost Gradu Hjustonu i vašu promociju onih američkih vrijednosti do kojih tako jako držimo. U BiH će SAD uvijek podržavati te vrijednosti slobode svim srcem – napisao je on.
On je navodi da su nakon rata u BiH, SAD i njeni saveznici, uključujući Evropsku uniju, priznali teritorijalni integritet i suverenitet BiH Dejtonskim sporazumom.

– Ništa neće promijeniti tu činjenicu i mi smo uz vas. Milorad Dodik je bio i bit će osuđivan zbog svojih koruptivnih radnji i misije delegitimizacije Dejtonskog sporazuma – napisao je Sešns, te podsjetio da je podsekretar američkog ministra trezora za terorizam i financijske obavještajne službe Brajan Nelson (Brian E. Nelson) u januaru prepoznao opasne odluke ovog člana Predsjedništva BiH.

– Mi u Vašingtonu se sjećamo razornih jugoslovenskih ratova i njihove ogromne cijene u ljudskim životima. Učiniti ćemo sve što je potrebno da se ovakva tragedija izbjegne. Stoga ću iz svog ureda poslati pismo Sekretaru Blinkenu, zamjeniku pomoćnika državnog sekretara Gabrielu Eskobaru (Escobar) i obavijestiti ih o našoj podršci Dejtonskom sporazumu – napisao je on.
Duboka zabrinutost zbog situacije u BiH
Član Kongresa Troj Nels (Troy E. Nehls) je odgovorio da su mnogi izrazili duboku zabrinutost zbog situacije u BiH.

– Mnogi tvrde da SAD ponovo moraju uskočiti kako bi zaustavile napore Milorada Dodika da uspostavi vojsku Republike Srpske i njegove pokušaje secesije. Budite sigurni da ću vaše stavove imati na umu kada Kongres bude razmatrao buduće političke opcije – napisao je on.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Uredba Vlade FBiH: Pomoć radnicima do 300 KM neoporezivo

Vlada Federacije BiH, na prijedlog Ministarstva finansija donijela je Uredbu o isplati...

Bosna i HercegovinaVijesti

Kako u lisicama završavaju “uspješni” životi s društvenih mreža

Bivši hrvatski maneken Robert DiCaprio doveden je danas na ispitivanje u riječki...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Hurtić odgovorio Petroviću: Bijeljina nije dobila “nulu”, već više od milion maraka za Rome

Član Predsjedništva SDS-a i gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović oglasio se na društvenim...

Bosna i HercegovinaVijesti

Policija oduzela automobil: Imao preko 67 hiljada KM neplaćenih kazni

Policijski službenici PU Ilidža u srijedu su privremeno oduzeli automobil zbog neplaćenih...

Visoko

Mladić iz Visokog zatečen sa opojnom drogom u Ljetoviku

Dana 04.02.2026. godine, u 17,55 sati, u mjestu Ljetovik, od strane službenika...

Sport

Sarajevo predstavilo novo pojačanje, stigao je talentovani defanzivac iz Istre

FK Sarajevo uspješno je završio pregovore oko dolaska Jovana Ivaniševića, koji u...

BiznisVijesti

Sarajevski aerodrom nastavlja pozitivan trend poslovanja

Međunarodni aerodrom Sarajevo je u januaru ove godine imao 121.762 putnika ili...