Koordinisana akcija spasilaca iz Hrvatske i BiH, spašena dvojica planinara

80

Hrvatska služba spašavanj- HGSS Stanica Split, je u nedjelju poslijepodne primila poziv planinara s Troglava, na Dinari, zbog dvojice planinara koji se skliznuli prilikom spuštanja na Mali Troglav.

Jedan je prošao bez ozlijeda, no drugi je zabodio ozlijede lica i gležnja.

U komunikaciji sa spasiocima GSS Kantona 10, dogovoreno je da prema planinarima krenu obje ekipe, jedna iz Livna, kao i druga iz splitske stanice.

U koordiniranoj akciji prema Vrdovu na Dinari krenuloi su članovi Ispostave Sinj, a potom i ekipa iz Splita, s terenskim vozilima, kao i sa specijalnim vozilom Unimog.

Planinari na Dinari su ozlijeđenom koji je bio stabilan, pomogli sići do skloništa Točka gdje ga je zbrinuo liječnik iz Livna koji je tu stigao, a potom je krenuo zahtjevan transport po snijegu, ledu i mraku, do prvih vozila. Ozlijeđeni je nakon pregleda u sinjskoj stanici hitne pomoći, prevezen u splitsku bolnicu na daljnju obradu.

Akcija je završila oko 20.30 sati, a sudjelovalo je 17 članova Stanice Split i 5 članova GSS iz Kantona 10, dok je još desetak članova bilo u pripravnosti.

Iz splitske Stanice izražavaju zahvalnost kolegama iz BiH zbog odlične suradnje u ovakvim, zahtjevnim situacijama.

Na Dinari ovih dana vladaju pravi snježni uvjeti uz prilično niske temperature, a najavljene su i nove padaline. Sve to poziva na oprez svima koji razmišljaju o zimskim usponima na bilo koju planinu.

Uz adekvatnu odjeću i obuću, neophodno je sa sobom nositi dereze, po potrebi i krplje te obavezno cepin koji mora u svakom trenutku biti spreman za korištenje. Naravno, svu tu opremu treba znati i pravilno koristiti.

Planina nikud neće pobjeći pa je mudrije prije odluke o zimskom usponu dobro procijeniti vremensku prognozu, zimske uvjete i vlastite mogućnosti.

Možda vas zanima

Ryanair jedva čeka da SAD izgubi od tima kojeg ne mogu pronaći na mapi

Administratori Ryanaira na društvenim mrežama godinama nasmijavaju javnost zanimljivim objavama. Večeras su...

Nevjerovatan potez kompanije Metallon: Slobodan dan zbog Zmajeva!

Lijepa vijest stiže iz kompanije Metallon, koja je još jednom pokazala da...

Suđenje za zločine u Doboju u fazi mirovanja zbog zdravstvenog stanja optuženo

Suđenje zločine u Doboju još nije počelo jer se predmet nalazi u...

Fena/Amer Kajmović

Džeko uoči povijesnog dvoboja sa SAD-om: Nismo ovdje slučajno, imamo svoje adute i vjerujemo u sebe

Kapetan nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko poručio je kako je...

Bitka za Željezaru u Zenici još traje, hoće li se bivši industrijski gigant spasiti

Sudbina zeničke Željezare i dalje je neizvjesna. Nakon mjeseci pravne i ekonomske...

Amerikanci upozoravaju: BiH ima kvalitet da napravi velike probleme SAD-u

Uoči duela Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država u šesnaestini finala...

Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj

Načelnik Kaknja neće dati slobodan dan uposlenicima zbog utakmice, poručuje “u 7 na posao”

Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj, poručio je da će općinska administracija sutra...

Na snazi nova pravila za ulazak u Evropsku uniju

Za ulazak u Evropsku uniju od danas su na snazi nova pravila....