Početna Biznis Korisniku uduplali iznos: Kako EPBiH procjenjuje potrošnju struje kada nema ko očitati brojilo

Korisniku uduplali iznos: Kako EPBiH procjenjuje potrošnju struje kada nema ko očitati brojilo

71

Građanka Sarajeva neugodno iznenađena nakon što je dobila posljednji račun za struju koji je duplo veći od prethodnog. U Elektroprivredi Bosne i Hercegovine joj je pojašnjeno da se radi o pretpostavljenoj potrošnji s obzirom na to da nije imao ko očitati brojilo za posljednji mjesec.

Sve ne bi bio problem da račun koji je dobila nije iznosio više od 80 KM, iako je u proteklih godinu dana njen maksimalan račun iznosio nešto više od 40 KM, a nerijetko i ispod 40 KM, kako je sama kazala.

S obzirom na to da ovo nije jedini slučaj kada Elektroprivreda BiH na terenu nema dovoljno izvšioca koji očitavaju potrošnju struje, zanimalo nas je na osnovu kojih parametara procjenjuju, odnosno pretpostave potrošnju električne energije domaćinstva kada stanje brojila nije očitano. Posebno imajući u vidu da je račun koji je dobila njihova korisnica duplo veći od prosječnog.

– Podružnica Elektrodistribucija Sarajevo samo u slučajevima kada je nama kupac onemogućio očitanje brojila električne energije ili izuzetno, u slučajevima neplaniranog odsustva radnika s posla (zbog bolovanja ili nekih drugih nepredviđenih okolnosti), ispostavlja račune prema procijenjenoj potrošnji električne energije.

Procjena potrošnje se vrši putem aplikacije i to metodom ostvarenih vrijednosti potrošnje iz prethodnog obračunskog perioda. Ova metoda procjene pouzdana je kod stabilne potrošnje na mjernom mjestu tokom cijele godine, odnosno kod kupaca koji ne koriste električnu energiju za hlađenje ili grijanje.

Svakako, metoda procjene eventualno može dovesti do disproporcije računa na mjernim mjestima sa varijabilnom potrošnjom u jednom mjesecu. Imajući u vidu navedeno, jasno je da procjenjena potrošnja može u određenoj mjeri odstupati od stvarne i sadržavati veću ili manju količinu kilovatsati, što automatski utječe na visinu računa.
Međutim, to stanje se u potpunosti koriguje narednim, redovnim očitanjem, tako da kupci ne mogu biti ni na koji način oštećeni – odgovorili su iz EPBiH.

No i dalje nije jasno otkud tolika disproporcija.
Podsjetimo da je struja poskupjela za otprilike deset posto, kako tvrde u Elektroprivredi BiH.


Možda vas zanima

Crna HronikaVisoko

Teška krađa u Visokom: Lopov iz kuće odnio laptop, mobitel, cigarete i alkohol

Dana 15.06.2026. godine, u 14,25 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko...

PosaoVisoko

Gradska biblioteka Visoko raspisala konkurs za bibliotekara

Javna ustanova Gradska biblioteka Visoko, Prijeko bb-Kulturni centar Altindag, 71300 Visoko, raspisuje...

IstaknutoSport

Sedam medalja za Ismaila Barlova i Ismaila Zulfića

Bosanskohercegovački paraplivači Ismail Barlov i Ismail Zulfić ostvarili su zapažen nastup na...

Sport

Saudijska Arabija i Urugvaj podijelili bodove u Miamiju

Fudbaleri Saudijske Arabije i Urugvaja remizirali su 1:1 u drugoj utakmici prvog...

Visoko

Nevrijeme potopilo centar Visokog: Obilna kiša izazvala poplave na ulicama

Snažno nevrijeme praćeno grmljavinom i velikom količinom padavina pogodilo je danas Visoko,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Rudari Kaknja u radničkom neposluhu: Kašnjenje plaća izazvalo novi haos u RMU

Druga smjena zavisnog društva Rudnici mrkog uglja Kakanj stupila je u radnički...

Sport

Nikola Nikić uvjeren pred Švicarsku: Pojest ćemo ih, a Jovo Lukić je nasljednik Edina Džeke!

Legendarni bh. fudbaler i trener Nikola Nikić još jednom je pokazao zašto...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vlada Federacije BiH utvrdila maksimalnu visinu marži za naftne derivate bez aditiva

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na današnjoj sjednici u Sarajevu, na...