Početna Vijesti Košarac: Odobren nastavak izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH u EU

Košarac: Odobren nastavak izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH u EU

2

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Vijeću ministara BiH Staša Košarac rekao je da je Bosni i Hercegovini odobren nastavak izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda na tržište Evropske unije.

“Generalni direktorat za zdravlje i bezbjednost hrane Evropske komisije dao je pozitivnu ocjenu za BiH nakon uspješno provedenih procjena službenih kontrola nad proizvodnjom i sertifikacijom mlijeka i mliječnih proizvoda za ljudsku potrošnju namijenjenu za izvoz u EU”, potvrdio je Košarac.

On je naglasio da je ovaj uspjeh ostvaren zahvaljujući zajedničkim i koordinisanim aktivnostima Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Vijeću ministara, Kancelarije za veterinarstvo BiH, ministarstava poljoprivrede Republike Srpske i Federacije BiH, te nadležnih inspektorata, saopšteno je iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.

“Predano smo radili kako bismo omogućili kontinuitet izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda na zahtjevno evropsko tržište. Nastavak izvoza na potentno evropsko tržište izuzetna je prilika i dodatni podsticaj za razvoj poljoprivrednih kapaciteta Republike Srpske i FBiH”, naglasio je Košarac.

On je podsjetio da je Generalni direktorat za zdravlje i bezbjednost hrane Evropske komisije od 1. do 13. juna 2023. godine proveo audit u mliječnom sektoru Republike Srpske, FBiH i Brčko distrikta, čiji je cilj bila evaluacija službenih kontrola u vezi sa bezbjednošću mlijeka i mliječnih proizvoda.

Nakon toga, nadležne institucije na svim nivoima vlasti u BiH koordinisano su radile na ispunjavanju preporuka iz akcionog plana pomenute revizije, što je rezultiralo pozitivnom ocjenom za nastavak izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda na tržište EU.

Košarac je podržao aktivnost institucija na svim nivoima vlasti u BiH u ovom procesu, te poručio da model saradnje i koordinacije Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa sa nadležnim entitetskim ministarstvima i institucijama uvijek ima pozitivan ishod za domaće poljoprivredne proizvođače.

“U potpunosti smo opredijeljeni da nastavimo da kreiramo politike i rješenja koja će otvoriti evropsko, kao i neka nova tržišta za domaće proizvođače”, zaključio je Košarac.

Možda vas zanima

SvijetVijesti

Australski heroj Ahmed al-Ahmed dobio ček od 2,5 miliona dolara

Australski “junak” Ahmed al-Ahmed, rođen u Siriji, koji je oborio i razoružao...

VijestiVisoko

Visoko pod gustim zagađenjem: Preporuka da se izbjegava boravak vani

U večernjim satima, 18. decembra u 22 sata, u Visokom je zabilježen...

SvijetVijesti

Francuski “Doktor Smrt” osuđen na doživotni zatvor

Francuski sud osudio je bivšeg “zvijezdu” anesteziologa na doživotni zatvor nakon što...

Bosna i HercegovinaVijesti

KUZIP ZDK o masovnom trovanju u Varešu: U vodi nije zabilježeno prisustvo olova

Kantonalna uprava za inspekcijske poslove ZDK je akt o trovanju olovom, zabilježenom...

Crna HronikaVijesti

Pritvoren zbog pokušaja ubistva: U kafani nožem ubo muškarca

Kantonalni sud u Zenici odredio je prtvor B.A. osumnjičenom za pokušaj ubistva...

SvijetVijesti

Vlasnik Beograda na vodi: Nije mi se svidio grad, pun je bio smeća i migranata

Mohamed Alabbar, vlasnik kompanije Eagle Hills koja ima većinski udio u Beogradu...

Crna HronikaVijesti

Potvrđena optužnica protiv Amira Pašića Faće zbog prijetnji na TikToku

Općinski sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Tužilaštva KS protiv Amira Pašića...

Bosna i HercegovinaVijesti

EU dala 13,5 miliona eura BiH za upravljanje migracijama

Evropska unija izdvojila je 13,5 miliona eura Bosni i Hercegovini za potrebe...