Početna Biznis “Kreću brutalne inspekcije, cijene se neopravdano dižu, ne može mlijeko biti skuplje nego u Italiji…”

“Kreću brutalne inspekcije, cijene se neopravdano dižu, ne može mlijeko biti skuplje nego u Italiji…”

3

“Imam osjećaj da se, koristeći situaciju, pojedinci enormno bogate.”

“Pojedinci neopravdano povećavaju cijene svojih proizvoda”, izjavio je Predsjednik Vlade RS Radovan Višković na današnjoj pres konferenciji.

Zbog toga je, kako kaže, Inspektoratu naređena “brutalna kontrola”.

“Smatramo da mnogi neopravdano dižu cijene. Ne može se desiti da je u Republici Srpskoj mlijeko skuplje nego u Italiji, ne može se desiti da su kifla ili hljeb skuplji u RS nego tamo negdje, jaje ili nešto drugo. Hoćemo da vidimo koji je razlog. Veći minimalac u RS nego u Italiji? Nije tačno. Veća prosječna plata u RS nego u Italiji? Nije tačno. Veća cijena goriva u RS nego u Italiji? Nije tačno. Veći porezi i doprinosi? Nije tačno. Pa, zbog čega je onda skuplje kod nas nego tamo negdje? Imam osjećaj i zato sam dao nalog, zato idemo u novu fiskalizaciju, zato idemo i u borbu sa sivom zonom…”, najavio je Višković.


“Imam osjećaj da se, koristeći situaciju, pojedinci enormno bogate. Budite sigurni da ćemo tome stati ukraj. Podizanje minimalca je u pravcu suzbijanja sive zone, plavih, crvenih, bijelih koverti. Ti se najviše bune. Ne bune se oni poslodavci koji normalno rade”, kazao je Premijer RS, te dodao da će javna komunalna preduzeća biti najviše pogođena podizanjem minimalca, te da se to pitanje treba hitno rješavati.


Možda vas zanima

BiznisIstaknuto

Vlada FBiH utvrdila iznos najniže plaće za 2026.

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donijela je danas na telefonskoj sjednici, na...

BiznisVisoko

Mega-Trans BiH obilježio završetak uspješne poslovne godine

Kompanija Mega-Trans BiH obilježila je završetak još jedne uspješne poslovne godine u...

Biznis

FBiH otvara vrata stranim radnicima: Šta predviđa novi zakon

Na narednoj sjednici pred poslanicima Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH trebao bi...

Biznis

Rekordan rast zlata i srebra

Srebro je u petak prvi put probilo granicu od 75 dolara, dok...

BiznisVijesti

Neto dobit Centralne banke BiH skoro 300 miliona KM

Ostvarena neto dobit Centralne banke Bosne i Hercegovine sa 30. novembrom iznosila...

BiznisIstaknuto

Kamiondžije iz BiH i Srbije prijete blokadama granica s Evropom

Udruženja prijevoznika iz Srbije i Bosne i Hercegovine uputila su ozbiljno upozorenje...

Biznis

Lakić potpisao ugovore za uvezivanje radnog staža za 153 radnika

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić potpisao je danas, u...

BiznisIstaknuto

Tri firme iz FBiH su uvezle govedinu i svinjetinu iz Argentine

Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić saopštio je danas da je dao...