Početna Bosna i Hercegovina Kukić: Balkanski tip političara reagira na logiku mrkve i batine

Kukić: Balkanski tip političara reagira na logiku mrkve i batine

12

“Sankcije koje je uvela Velika Britanija su adresirane imenom i prezimenom na dvije osobe, ali kao direktna vrsta odmazde, odnosno reakcije Milorada Dodika na te uvedene sankcije bila je njegova najava da će zaustaviti i blokirati sve programe koje ova zemlja sprovodi u RS-u”, istakla je politička analitičarka Tanja Topić gostujući u Odgovorite ljudima.

“To bi značilo da Milorad Dodik uvodisankcije sopstvenim građanima sveteći se za sankcije koje je on dobio jer ih je on zapravo na taj način i interpretirao, da je to udar na Republiku Srpsku i da su Britanci tradicionalno srbomrsci koji joj ne žele dobro. S druge strane, imali smo i odluku Njemačke koja je obustavila projekte u RS-u u vrijednosti do 105 miliona eura. To je sasvim sigurno nešto što će se odraziti i na same građane. Stigla je i prijetnja da će se zbog takvog stava Njemačke zaustaviti i svi ti projekti koje Njemačka radi. Pitanje je da li će se zaista u realnosti ići tako daleko jer mislim da bi te posljedice bile teške i za same građane.”

Naglašava da je stranih investicija sve manje i manje.

Akademik Slavo Kukić smatra da pojedinačne akcije imaju puno manje izgleda na uspjeh nego kolektivni nastup prema BiH.

“Što se tče EU, ne može se očekivati od novopriključenih članica potpora takvom djelovanju EU. Ali te članice, po mom sudu, i nisu specijalno važne. Ako se logici sankcija pridruže stare članice EU onda bi taj kolektivni udar mogao proizvesti efekt. Ali i on sam za sebe ne znači bog zna koliko. Pritisak izvana hoće proizvesti negativnu reakciju ovdje, ali ako iza te reakcije ne bude stajala akcija kojom se Milorada Dodika i one koji slijede tu logiku delegitimira, opet neće biti u konačnici ništa. Dakle, u konačnici opet je to nas.”


Profesor Esad Bajtal navodi da bi akcije moralo biti.

“Svijet bi morao početi provoditi nešto što je posljedica iskustva 90-ih godina, a gdje je Zapad ukupni, a Evropa posebno napravila ogromnu grešku vjerujući da ovdje nije ono što je vidjela da se događa. Ako se iz toga nije ništa naučilo onda ne možemo ništa očekivati.”

“Samo sinergija ovog dijela međunarodne zajednice, prvenstveno pod vodstvom Vašingtona i državnog aparata, to je kombinacija koja je jedina moguća i koja će se desiti, to nema nikakve dileme. Ono što je danas prošlo potpuno ispod radara, a što je najbitnija stvar koja se danas desila je da Vijeće ministara nije odobrilo sredstva za izbore i nadam se da reakcija međunarodne zajednice neće više biti pismo negonešto konkretno”, kazao je politički analitičar Denis Čarkadžić.

“Očito Dragan Čović šalje poruku da je mislio ozbiljno jer zapravo onaj koji koči osiguravanje sredstava za održavanje izbora je njegov ministar finansija. To mora biti signal ambasadorima u PIC-u i oni i visoki predstavnik tu moraju napraviti carski rez. Ne učini li se ništa, mi doista nećemo imati izbore. Balkanski tip političara reagira na logiku mrkve i batine. On se navikao na upozorenja, Milorad Dodik se navikao da ga upozoravaju. Ali budite sigurni, onoga časa kada izvade batinu, Milorad Dodik će prvi uzmaći”, zaključio je Kukić.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nova Željezara Zenica: Zalihe koksa do maja, nakon toga moguća obustava proizvodnje

Nova Željezara Zenica je, uprkos svim izazovima, osigurala koks za naredni period,...

BiznisIstaknuto

Zabrana izvoza pilećeg mesa peradarima uzrokovala značajne gubitke

Privremeno je obustavljen izvoz pilećeg mesa iz Bosne i Hercegovine prema zemljama...

Magazin

Zdravko Čolić predstavio novu pjesmu “Ne daj da ostarim sam”

Zdravko Čolić predstavio je novu pjesmu “Ne daj da ostarim sam”. Tekst...

IstaknutoVisoko

Estetski zahvat ministrice zdravstva u javnom toaletu

Kantonalno tužilaštvo u Zenici je u optužnici protiv doktorice Aide Salčinović ovako...

Crna Hronika

Pretresom kuće pronađena droga i nelegalni duhanski proizvodi

Službenici Sektora kriminalističke policije Uprave policije MUP-a ZDK oduzeli su u Zenici...

BiznisIstaknuto

Prihod BH Telecoma 566 miliona KM, neto dobit 70 miliona

BH Telecom je u 2025. godini ostvario izuzetne poslovne rezultate, te dodatno...

Visoko

Policija reagovala u Visokom: Uhapšen zbog posjedovanja droge

Dana 16.03.2026. godine, u 15,30 sati, ulici Kakanjska, od strane službenika Policijske...

Visoko

Visoko: Uhapšen muškarac u ulici Muftije Numanagića zbog droge

Dana 16.03.2026. godine. u 14,25 sati, ulici Muftije Numanagića, od strane službenika...