Početna Bosna i Hercegovina Lager nastavlja kopati ugalj u Sanskom Mostu bez okolišne dozvole: Podnesena tužba protiv nadležnog ministarstva

Lager nastavlja kopati ugalj u Sanskom Mostu bez okolišne dozvole: Podnesena tužba protiv nadležnog ministarstva

65

Centar za životnu sredinu podnio je tužbu u upravnom sporu protiv zaključka Federalnog ministarstva okoliša i turizma, kojim se odbacuje zahtjev za obnovu okolinske dozvole koji je podnijela kompanija “LAGER” d.o.o. Posušje za površinsku eksploataciju mrkog uglja na području opštine Sanski Most. Tužba je podnesena zbog toga što, prema načinu na koji je Federalno ministarstvo okoliša i turizma tumačilo novu Uredbu donesenu 2021. godine, okolinska dozvola za ovu djelatnost više nije potrebna

“Ovakvo obrazloženje ministarstva praktično znači da subjektu ”LAGER” d.o.o. nije uopšte potrebna okolinska dozvola kako bi nastavio sa eksploatacijom uglja na predmetnom lokalitetu, što je potpuno nelogično i nedopustivo. Takođe, treba uzeti u obzir da je zahtjev podnesen neblagovremeno. U tom slučaju, Ministarstvo je trebalo donijeti zaključak kojim se odbacuje zahtjev, ali iz razloga neblagovremenosti. Federalno ministarstvo je u konkretnom slučaju pogrešno tumačilo Uredbu po kojoj je postupil“i, objasnila je Sonja Kosanović, pravnica iz Centra za životnu sredinu.

Operater ”LAGER” d.o.o. Posušje obratio se Federalnom ministarstvu okoliša i turizma u martu ove godine sa zahtjevom za obnovu navedene okolinske dozvole. Nakon prijema zahtjeva, ministarstvo je donijelo zaključak kojim se isti odbacuje zbog nepostojanja uslova za pokretanje postupka. U obrazloženju se navodi da se “djelatnost eksploatacije mrkog uglja ne nalazi u Prilogu I Uredbe kojom se utvrđuju pogoni i postrojenja koja moraju imati okolišnu dozvolu”.

Zbog nesavjesnog djelovanja, koje je za posljedicu, u nekoliko navrata, imalo zagađenje rijeke Blihe, nadležna inspekcija izdala je nekoliko prekršajnih naloga kompaniji Lager. Ovo je ujedno predstavljalo i osnov za preispitivanje i izmjenu, pa čak i za ukidanje okolinske dozvole. Međutim, Ministarstvo nije preduzelo ove radnje.

“Doneseni zaključak predstavlja kap koja je prelila čašu, jer se njime omogućuje rad ”LAGER” d.o.o. bez okolinske dozvole, što će samo predstavljati podlogu za još goru devastaciju sa potencijalno nesagledivim posljedicama. Podsjećamo, vodopad Blihe je zaštićeno područje, te je u svakom slučaju nedopustivo da se radovi ovih razmjera vrše u neposrednoj blizini tog područja, a naročito ne bez odgovarajuće okolinske dozvole i poštovanja svih propisanih mjera”, upozorio je Dragan Ostić iz programa Energija i klimatske promjene Centra za životnu sredinu.

Možda vas zanima

Ćurić: Situacija pogoršana, ali ljudi i objekti nisu ugroženi

Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić izjavio je danas da u gradu nisu ugroženi...

Poginuli dvoje djece i žena u Sloveniji: Audi udario u kamion vozača iz BiH

Dvoje djece od četiri i 11 godina i žena (74), svi državljani...

Vučić o sahrani Mladića: Ako porodica bude željela, država će pomoći da bude dostojanstvena

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će, u slučaju da...

Virus groznice Zapadnog Nila potvrđen u divljih ptica na području Zagreba

Virus groznice Zapadnog Nila potvrđen je u divljih ptica na području Zagreba,...

Potpuno blokiran saobraćaj na Kobiljoj Glavi nakon saobraćajne nesreće

Na Kobiljoj Glavi danas je došlo do saobraćajne nesreće u kojoj su...

Policija pojačava kontrole pred školama, nesavjesnim vozačima slijede kazne

Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova ZDK, povodom početka nove školske godine koja...

Poznata cijena hadža za 2027. godinu: Evo koliko će buduće hadžije platiti

Ured za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini...

Vlada ZDK: Usvojen polugodišnji izvještaj ZZO-a, preduzeća u vlasništvu FBiH ugrožavaju zdravstveni sistem u ZDK

Vlada Zeničko-dobojskog kantona usvojila je na svom današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao...