Lendo: Ako vlast nije u stanju rekonstruisati 70 metara pruge, neka se povuku

146

Potpredsjednik FBiH Refik Lendo boravio je danas u posjeti Jablanici, gdje je obišao područja koja su pretrpjela najteže posljedice katastrofalnih poplava.

Tokom posjete, Lendo se sastao sa aktuelnim načelnikom Općine Jablanica Damirom Šabanovićem i novoizabranim načelnikom Emirom Muratovićem. Na sastancima je razgovarano o posljedicama poplava sa kojima se građani Jablanice suočavaju, te procesu sanacije, prije svega stambene i saobraćajne infrastrukture.

Potpredsjednik Lendo je istaknuo nezadovoljstvo zbog loše reakcije viših nivoa vlasti, čija je adekvatna podrška građanima Jablanice izostala.

– Poruka mještana Donje Jablanice da je trenutno stanje u tom dijelu općine „sramota države i Vlade FBiH“ dovoljno govori o odnosu tih nivoa vlasti. Činjenica da gotovo mjesec i po od poplava još uvijek nisu očišćeni nanosi koji su prekrili dio Jablanice, te da su trenutno na tome angažovane privatne kompanije i humanitarne organizacije, umjesto Vlade FBiH i nadležnih institucija, potvrđuje opravdanost tih kritika – kazao je Lendo.

Potpredsjednik FBiH je kao naročito sporan izdvojio izostanak bilo kakvih aktivnosti na rekonstrukciji željezničke pruge, što, kako je kazao, nanosi ogromne finansijske štete po bosanskohercegovačku privredu.

– Umjesto preuzimanja odgovornosti, svjedočimo pokušajima njenog prebacivanja sa jednih na druge i međusobnim optužbama. Za to vrijeme, Željeznice FBiH zbog blokade svaki dan gube 280.000 KM, dok je šteta koju trpe privrednici, čije poslovanje ovisi o transportu roba željeznicom iz Luke Ploče, višestruko veća. Pozivam Vladu FBiH da se uozbilji, preuzme odgovornost i izvrši svoju obavezu. Ukoliko nisu u stanju rekonstruisati 70 metara pruge, neka se povuku i tako pomognu građanima FBiH – poručio je Lendo.

Tokom boravka u Jablanici potpredsjednik Lendo je razgovarao i sa predstavnicima nevladinih i humanitarnih organizacija, te brojnim mještanima koji nisu skrivali nezadovoljstvo dosadašnjim odnosom vlasti prema potrebi sanacije posljedica poplava u ovoj općini.

Možda vas zanima

Zabranjen uvoz 2,5 tone instant napitaka porijeklom iz Italije

Federalna sanitarna i federalna tržišna inspekcija na Graničnom prijelazu (GP) Izačić zabranile...

Bali udara na influensere: Nova pravila zaustavljaju zarađivanje preko internet platformi

Indonezija je ažurirala svoju imigracijsku politiku i uvela stroža pravila za izdavanje...

Snaga naroda formirala liste za ZDK i Parlament FBiH: Na listama i kandidati iz Visokog

Politički subjekt Snaga naroda formirao je kandidatske liste za predstojeće izbore u...

Počelo suđenje Anisu Kalajdžiću za ubistvo Aldine Jahić, advokat tvrdi: ‘Ne pokazuje empatiju, nastavlja se iživljavati’

Pred Sudskim vijećem Kantonalnog suda u Mostaru, kojim predsjedava Darko Zovko, u...

Ryanair ovog ljeta smanjio broj letova iz Banja Luke na više linija

Ryanair ovog ljeta iz Banja Luke leti na šest linija, kao i...

Halid Muslimović sve priznao: Sumnja da kćerka nije njegova, tražio DNK analizu

Poznati bh. folk pjevač Halid Muslimović nedavno je objavio autobiografiju pod nazivom...

Visoko ispratilo učesnike Marša mira 2026. i odalo počast žrtvama Srebrenice

Na Trgu žrtava genocida u Srebrenici u Visokom danas je upriličeno polaganje...

Lude cijene na Jadranu, porodica za dan na plaži lako potroši 200 KM

Ljetovanje na hrvatskoj obali ove godine za mnoge goste postaje pravi finansijski...