Početna Bosna i Hercegovina Leptospiroza se pojavila i u RS: Oboljeli u Banjaluci, Doboju i Foči

Leptospiroza se pojavila i u RS: Oboljeli u Banjaluci, Doboju i Foči

35

U Republici Srpskoj od početka godine registrovano je šest slučajeva leptospiroze sa područja Banjaluke, Doboja i Foče, dok sa prostora Istočnog Sarajeva nije bilo prijavljenih oboljevanja, izjavila je danas epidemiolog Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Nina Rodić Vukmir.

Ona je rekla da je u Republici Srpskoj u 2024. godini zabilježeno 15 slučajeva leptosiproze tokom cijele godine, takođe bez epidemijskog javljanja, što je, kako je rekla, uobičajen trend ove bolesti na našem prostoru i ne odskače od prosjeka za cijelu godinu, ali i od specifičnog doba kada se najčešće javlja, a to su proljeće i jesen.

Dodaje da, uzimajući u obzir sve podatke, nije ništa neobično što ima registrovanih slučajeva svake godine, ističući da epidemijskog javljanja nije bilo.

Vukmir je rekla da je leptospiroza zoonoza koja se prenosi isključivo sa životinja na ljude, a često se zove profesionalno oboljenje, jer najčešće obolijevaju veterinari, mesari, ribolovci, lovci, ali i urbana popluacija koja dolazi u kontakt sa životinjama na raznim kupalištima, rekreativnim zonama, igralištima…

Ona je navela da, poslije kontakta sa patogenom, osoba koja se zarazi, nakon 10 dana razvija simptome poput crvenila očiju, povišene temperature, groznice, slabosti, bolova u mišićima.


Kako je istakla, to je prva faza koja traje do desetak dana, dodavši da nakon toga slijedi pad temperature, a zatim se javlja druga ili imuna faza bolesti praćena različitim simptomima, ponovno se pojavljuju temperatura i raniji simptomi, a mogu se razviti i znakovi meningitisa.

“Težak oblik bolesti je takozvani Vajlov sindrom koji je ogleda javljanjem žutice, krvarenjima, anemijom, poremećajem svijesti, oštećenjem jetre i bubrega…”, izjavila je Vukmir novinarima u Banjaluci.

Ona je istakla da se ova bakterija prenosi indirektnim i direktnim putem putem urina ili tkiva zaražene životinje ili njihovih izlučevina i da s tim u vezi i simptomi koji se javljaju mogu bili lakši ili teži, zavisno od količine unesene bakterije, ali i osjetljivosti organizma.

Navela je da se bolest liječi antibioticima, a da su mjere prevencije koje treba provoditi sistematska deratizacija svih prostora u proljeće i jesen.

Ona je naglasila da je važno sprovoditi i pojedinačne mjere kao što su izbjegavanje kupanja u stajaćim vodama, pogotovo gdje se stoka napaja, a posebno izbjegavati kupanje u tim vodama ukoliko na tijelu postoje neke otvorene ranice ili ogrebotine, voditi računa o ličnoj i higijeni prostora, a ukoliko se primijete glodari, te lokacije treba izbjegavati.

“Jedna od važnih mjera je i redovna vakcinacija životinja, dok vakcina protiv leptospiroze za ljude ne postoji”, zaključila je.


Možda vas zanima

Sport

Velika tragedija: Supruga njemačkog fudbalera preminula nakon porođaja

Njemački fudbalski svijet potresla je velika tragedija. U 32. godini preminula je...

Bosna i HercegovinaVijesti

Obustavljen postupak protiv Luke Babića za zločine na području Žepča

Sud Bosne i Hercegovine je zbog smrti obustavio postupak protiv Luke Babića,...

Bosna i HercegovinaVijesti

Spar povlači HiPP dječiju hranu nakon nalaza otrova u Austriji

Kompanija Spar Slovenija preventivno povlači dječiju hranu HiPP nakon što je u...

BiznisBosna i HercegovinaVijesti

Od srijede se obustavlja proizvodnja čelika u Zenici

Više puta do sada najavljena obustava integralne proizvodnje čelika u kompaniji Nova...

Smrtovnice

TAHMAZ (Meho) HANKA 21.04.2026. u 18:00 sati

TAHMAZ (Meho) HANKA 21.04.2026. u 18:00 sati

IstaknutoVisoko

Općinski sud Visoko predstavio rezultate rada za 2025. godinu

U prostorijama suda održana konferencija za medije na kojoj je predsjednik suda...

IstaknutoSvijet

Jak potres u Japanu, strahuje se od cunamija

Područje uz sjeveroistočnu obalu Japana pogodio je jak potres magnitude 7,4 po...

IstaknutoMagazinVisoko

Visočanka Melika Srna u finalu Miss BiH – osvojila i titulu Miss televotinga

Mlada Visočanka Melika Srna ostvarila je zapažen uspjeh plasiravši se u finalni...