Početna Bosna i Hercegovina Crna Hronika Majka i kćerka iz BiH prevarile austrijski zavod za oko 60.000 KM, osuđene su

Majka i kćerka iz BiH prevarile austrijski zavod za oko 60.000 KM, osuđene su

259

Okružni sud u Gracu osudio je 64-godišnju državljanku Bosne i Hercegovine i njenu 29-godišnju kćerku na uslovne zatvorske kazne zbog teške socijalne prevare.

Starija žena je tokom perioda dužeg od četiri godine neosnovano primala naknadu za nezaposlene od Zavoda za zapošljavanje (AMS) Grac Zapad, iako joj je stvarno mjesto prebivališta bilo u Bosni i Hercegovini.

Nezakonita isplata od ukupno više od 31.000 eura bila je omogućena lažno prijavljenim boravištem u stanu kćerke u Gracu. Kako prenosi Kleine Zeitung, kćerka je aktivno pomagala majci u prevari tako što je popunjavala zahtjeve i na AMS sastancima nastupala kao prevodilac, iako je znala za nezakoniti boravak.

Na sudu su obje, do tada neosuđivane, u potpunosti priznale krivicu, što je rezultovalo presudom od po šest mjeseci uslovne zatvorske kazne. S obzirom da AMS zakonski može da zahtijeva povrat uplata samo za posljednje tri godine, već je nadoknađeno 18.000 eura štete. Sud je preostalih 13.000 eura proglasio oduzetim, pa su žene obavezne da taj imovinski dobitak u cjelosti vrate Republici Austriji.

Razotkrivanje je uspjelo zahvaljujući istrazi radne grupe “SOLBE”, osnovane 2018. godine za borbu protiv socijalnih prevara.

Nastavak vijesti ispod oglasa
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, broj prijava u oblasti socijalnih prevara u Austriji porastao je sa 472 slučaja u 2016. na ukupno 6.062 slučaja u 2025. godini.

Možda vas zanima

Vučić o sahrani Mladića: Ako porodica bude željela, država će pomoći da bude dostojanstvena

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će, u slučaju da...

Virus groznice Zapadnog Nila potvrđen u divljih ptica na području Zagreba

Virus groznice Zapadnog Nila potvrđen je u divljih ptica na području Zagreba,...

Potpuno blokiran saobraćaj na Kobiljoj Glavi nakon saobraćajne nesreće

Na Kobiljoj Glavi danas je došlo do saobraćajne nesreće u kojoj su...

Policija pojačava kontrole pred školama, nesavjesnim vozačima slijede kazne

Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova ZDK, povodom početka nove školske godine koja...

Poznata cijena hadža za 2027. godinu: Evo koliko će buduće hadžije platiti

Ured za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini...

Vlada ZDK: Usvojen polugodišnji izvještaj ZZO-a, preduzeća u vlasništvu FBiH ugrožavaju zdravstveni sistem u ZDK

Vlada Zeničko-dobojskog kantona usvojila je na svom današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao...

Visoko testira nove izborne tehnologije: Građani će moći isprobati biometriju i skenere

Gradska izborna komisija Visoko obavještava sve zainteresovane koji žele da prije dana...

Predstavnici SDP-a podnijeli prijavu protiv Dodika, Stevandića, Draška…

Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine (SDP BiH) najavila je sinoć da će...