Maloljetni napadač iz Bosanske Krupe ide u vaspitno-popravni dom

105

Općinski sud u Bosanskoj Krupi prihvatio je prijedlog Tužilaštva USK i izrekao zavodsku mjeru za upućivanje u vaspitno-popravni dom maloljetniku koji je u Bosanskoj Krupi ubio jednog, a ranio drugog policajca.

Iz te pravosudne institucije su naveli da glavni pretres u ovom predmetu još nije okončan zbog obimnosti dokaza koje je predložilo tužilaštvo, ali da se očekuje da će u najskorije vrijeme biti završen i da će Sud biti u prilici da donese odluku, javlja Srna.

Vijeće za maloljetnike ovog suda, po dostavljenom prijedlogu za izricanje krivične sankcije i obrazloženom prijedlogu Tužilaštva za produženje pritvora maloljetniku nakon okončanja pripremnog postupka, usvojilo je prijedlog za produženje pritvora nakon okončanja pripremnog postupka, za još dva mjeseca, pa se maloljetnik još nalazi u pritvoru.

Sud BiH ublažio je ranije mjere zabrane petorici osumnjičenih za terorizam i vrbovanje radi terorističkih aktivnosti u Bosanskoj Krupi nakon napada na Policijsku stanicu kada je maloljetnik ubio jednog, a ranio drugog policijskog službenika.

Iz Suda su naveli da su tri osobe puštene iz kućnog pritvora, dok je za druge dvije smanjena mjera obaveznog javljanja policijskim agencijama. Tako je Muharemu Bajriću, Hajrudinu Šabiću i Dževdetu Mujoviću ukinuta mjera zabrane napuštanja objekta u kojem stanuju i dozvoljeno im je kretanje na području Bosanske Krupe, a određena je mjera povremenog javljanja policijskim agencijama.

Ista mjera o zabrani napuštanja Bosanske Krupe produžena je Rijadu Nahiću i Muhamedu Delaliću. Njima su ublažene mjere obaveznog javljanja, pa su tako, umjesto dva puta sedmično, obavezni da se javljaju jednom.

Za osumnjičene Bajrića, Šabića, Mujovića, Nahića i Delalića utvrđeno je da još postoje okolnosti koje opravdavaju dalju primjenu zabrane sastajanja s određenim licima, prenio je Birn.

Ove osobe uhapšene su nakon napada na Policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi 24. oktobra, koji je Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona okarakterisalo kao terorizam.

Maloljetnik je u tom napadu nožem usmrtio policajca Ozrena Marana, a povrijedio policajca Avdu Hasanovića.

Agencija za istrage i zaštitu dan kasnije saopštila je da je na području Bosanske Krupe i Bihaća uhapšeno sedam osoba, prema nalogu Suda i uz nadzor Tužilaštva BiH, koje je i preuzelo istragu.

Šest ih je predato u nadležnost Tužilaštva BiH, a Sud BiH je na prijedlog ovog tužilaštva za njih pet odredio mjere zabrane.

Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona je u međuvremenu predložilo Općinskom sudu u Bosanskoj Krupi izricanje zavodske mjere, odnosno da maloljetnik bude upućen u vaspitno-popravni dom.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Počelo uzorkovanje zemljišta za analizu u okolnostima obustave proizvodnje u Željezari Zenica

Dvodnevnim uzrokovanjem zemljišta na deset lokacija u samom gradu i prigradskim naseljima...

U centru Visokog uhapšen muškarac zbog droge

Dana 21.07.2026. godine, u 15,40 sati, u ulici Alije Izetbegovića, od strane...

CIK utvrdio redosljed stranaka na glasačkim listićima

Centralna izborna komisija provela je postupak žrijebanja političkih partija za mjesta na...

FERK donio odluku o tržišnoj cijeni struje za august

Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (FERK) danas je...

Gradonačelnik Londona pisao Suljagiću: Ovo je duboko potresno

Gradonačelnik Londona Sir Sadiq Khan uputio je pismo direktoru Memorijalnog centra Srebrenica...

U Kantonalnoj bolnici Zenica uspješno obavljena multiorganska eksplantacija

U JU Kantonalna bolnica Zenica 21. jula uspješno je izvedena multiorganska eksplantacija...

Grad Visoko: Novčana pomoć za školske udžbenike i pribor djece branilaca

Obavještavaju se pripadnici branilačke populacije (djeca branilaca) koji imaju prebivalište ili boravište...

Usvojen budžet za 2026. godinu, poslanici kritikovali hitnu proceduru

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio je budžet institucija BiH...