Manifestacija ‘Dani Zaima Muzaferije’ od 27. novembra do 4. decembra u Visokom

151

Objavljen je program 21. manifestacije “Dani Zaima Muzaferije” koja će biti održana od 27. novembra do 4. decembra u Visokom. Zvanično otvorenje je u četvrtak, 28. novembra u Zavičajnom muzeju, kada će biti otvorena velika retrospektivna izložba radova Mensura Verlaševića.

– Udruženje “Ars Tragovi” nastavlja kontinuitet prisjećanja na Zaima Muzaferiju, našeg vrsnog glumca. I ovih 21 godinu čvrsto koncipirajući manifestaciju u teatarskom, filmskom i likovnom programskog sadržaju – kazao je u razgovoru za Fenu predsjednik Upravnog odbora Udruženja “Ars Tragovi” koje organizira ovu manifestaciju Rasim Kadić.

Naglasio je da će ove godine biti prikazane tri teatarske predstave.

– Ove godine Narodno pozorište Mostar će se predstaviti sa komadom “Perzeide”, Bosansko narodno pozorište Zenica izvest će predstavu “Siročad”, a planirana je i premijera predstave “Audijencija” amaterskog teatra Total Visoko – kazao je Kadić.

Ono što bi moglo obilježiti ovogodišnju manifestaciju u programskog smislu je životna izložba radova Mensura Verlaševića, akademskog slikara iz Visokog.

– Nazvali smo je “Na razmeđu dva stoljeća” i bit će predstavljeno oko 100 njegovih radova. Izložba će biti organizirana u dvije postavke, i u Zavičajnom muzeju u Visokom i u galeriji likovnih umjetnika Likum 76 u Visokom. Prilika je ovo da vidimo cjelovito životno ostvarenje vrsnog slikara, posebno grafičara Mensura Verlaševića, jednog od utemeljitelja likovne scene u Visokom, uoči njegovog 80. rođendana – kazao je Kadić.

Treća važna stvar koju će publika noći vidjeti je ekskluzivno prikazivanje dokumentarnog filma “The starry night u Bosni” Tarika Hadžića, inspirisan turističko-umjetničkim projektom Halima Zukića.

– Generalno kao organizatori vrlo smo zadovoljni da držimo kontinuitet svih ovih 21 godinu, da imamo dobro izbalansiran program, da imamo dobru posjećenost publike, posebno na teatarskim predstavama i da bez obzira što su finansijska sredstava uvijek problem, jer država ima limitirana sredstva, a sponzori trče na neke komercijalnije aktivnosti, uspijevamo da vlastitim angažmanom napravimo nešto što je još uvijek vrijedno paženje – kazao je Feni Kadić.

Možda vas zanima

Sport

Jusuf Nurkić iznenadio sve i pojavio se na treningu Zmajeva

Najbolji bosanskohercegovački košarkaš Jusuf Nurkić, nakon što je sinoć objavljeno da je...

Bosna i HercegovinaVijesti

Konaković: OHR i dalje važan za stabilnost Bosne i Hercegovine

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio jena pres-konferenciji u...

Crna HronikaIstaknutoSvijet

Strahovit direktni sudar dva kamiona u bh. komšiluku, vozač živ igorio

Na dionici puta između Rume i Iriga jutros oko sedam sati dogodila...

Magazin

Senzacionalna supruga svjetskog prvaka zapalila Mundijal

Argentina je rutinski prebrodila grupu na Mundijalu i sada će u šesnaestini...

Sport

Barbarez pred SAD poslao jaku poruku igračima, ali i političarima BiH

Sergej Barbarez, selektor fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, uoči utakmice šesnaestine finala...

SvijetVijesti

Frontex: Zloupotreba bezviznog režima u BiH i na Balkanu

Državljani Kine, Rusije i Turske i dalje koriste bezvizni režim u zemljama...

Gradonačelnik Mirza Ganić
IstaknutoVisoko

Gradonačelnik Mirza Ganić odobrio duže radno vrijeme zbog utakmice BiH – SAD

Gradonačelnik Visokog Mirza Ganić donio je zaključak kojim se ugostiteljskim objektima na...