Početna Biznis McDonald’s zbog podrške Izraelu izgubio novac, a ima još jedan problem

McDonald’s zbog podrške Izraelu izgubio novac, a ima još jedan problem

1

Američki lanac restorana McDonald's izvijestio je o skromnom rastu prihoda u trećem tromjesečju, istakavši slabije rezultate u Evropi i Kini i posljedice oružanih sukoba na Bliskom istoku. Ukupni prihod bio je u periodu od jula do septembra veći za tri posto nego lani i iznosio je 6,87 milijardi dolara.

Neto dobit bilježila je ipak isti postotni pad, kliznuvši na 2,26 milijardi dolara. Globalna prodaja pala je za 1,5 posto, najsnažnije u četiri godine. Najveći pad zabilježen je u grupi tržišta u razvoju, za 3,5 posto. Slijede tržišta razvijenih zemalja s padom prodaje za 2,1 posto, izvijestila je američka kompanija, izdvojivši Francusku i Veliku Britaniju.

U SAD-u zadržala se na nivou prošlog ljeta. Građani su manje posjećivali restorane i u SAD-u i u Evropi i u Kini, tražili su jeftinije obroke i više su kuhali kod kuće.

Slabija lična potrošnja u Kini i oružani sukobi na Bliskom istoku stavili su na probu poslovanje restorana kojima upravljaju lokalni partneri, uz pad prodaje, nakon 10,5-postotnog skoka u istom prošlogodišnjem periodu.

Poslovni rezultati odražavaju i bojkot potrošača na Bliskom istoku nakon objave o podjeli besplatnih obroka izraelskoj vojsci. Restorani pod franšizom u pojedinim zemljama s brojnom muslimanskom zajednicom osudili su taj potez, a bojkot se bio proširio iz Egipta i Jordana i u druge regije, uključujući Maleziju.

Kompanija se sprema i za finansijske posljedice skandala s utvrđivanjem Escherichije coli u hamburgeru Quarter Punder (Royal Cheese u Evropi).

Prošle sedmice McDonald’s je privremeno obustavio posluživanje Quarter Pundera u petini od ukupno 1.400 restorana u SAD-u zbog širenja bakterije kojom se zarazilo 75 ljudi. Najmanje jedna osoba umrla je od posljedica zaraze, napominje Reuters.

McDonald’sovi restorani u SAD-u bilježili su 23. oktobra 6,4 posto manje nego lani, 24. oktobra za 9,1 posto manje i gotovo 10 posto manje 25. oktorbra, prema bilješci Gordona Hasketta.

Možda vas zanima

Biznis

Sa tržišta se povlači opasan laserski pištolj

Sa tržišta Bosne i Hercegovine povučen je kineski igračka laserski pištolj model...

Biznis

Od poreza prikupljene skoro 23 milijarde KM

Za 11 mjeseci ove godine Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH)...

BiznisBosna i Hercegovina

Wizz Air ponovo uspostavlja svoju bazu u Tuzli: Evo gdje ćete sve moći putovati

Nakon pauze duge gotovo dvije godine, Wizz Air ponovo uspostavlja svoju bazu...

BiznisIstaknuto

Transportne organizacije BiH i Srbije: Ako do 15. januara ne bude rješenja, slijede rigoroznije mjere

Predstavnici vodećih transportnih organizacija Srbije i Bosne i Hercegovine zajednički su danas...

BiznisIstaknuto

Lidl završio megacentar u BiH: Počinje odbrojavanje do otvaranja prodavnica

Izgradnja distributivnog centra njemačke kompanije Lidl u Bosni I Hercegovini privedena je...

Biznis

Cijene goriva u BiH bi mogle još padati

Cijene goriva na benzinskim pumpama u Bosni i Hercegovini posljednjih dana bilježe...

Biznis

Jaja A klase iz BiH ne mogu na tržište Evropske unije

Građani Bosne i Hercegovine i država Evropske unije koriste konzumna jaja jednakog...

Biznis

“Podravka” prodala svoje čuvene brendove, kupac firma iz BiH

Podravka i njena slovenačka kompanija Žito zaključile su prodaju poslovne cjeline Konditorstvo,...