Početna Bosna i Hercegovina Mehmedović najavio krivičnu prijavu protiv Amidžića: Prekršio je zakon

Mehmedović najavio krivičnu prijavu protiv Amidžića: Prekršio je zakon

157

Na jučerašnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, ministar finansija i trezora BiH, Srđan Amidžić, suočen je s ozbiljnim optužbama za kršenje Zakona o plaćama u institucijama BiH. Državni parlamentarac Šemsudin Mehmedović naveo je da u tekućem mandatu mnogi podobni službenici primaju naknade veće od dozvoljene osnovice za obračun plaća, čime je budžet oštećen za više desetina hiljada KM.

Mehmedović je podsjetio da član 39. Zakona o plaćama jasno propisuje da mjesečna naknada za rad u upravnim odborima, nadzornim i drugim tijelima ne smije prelaziti osnovicu za obračun plate zaposlenih, niti se smije sabirati ako ista osoba radi u više radnih tijela.

Izmjene Zakona iz 2015. godine, kako je dodao, usvojene su na prijedlog tadašnjeg zastupnika Damira Arnauta, s ciljem sprječavanja zloupotreba.


Tada su ukinute naknade za rad tokom radnog vremena, dok su sve ostale naknade ograničene na visinu osnovice za obračun plaća. Prema zvaničnim informacijama Vijeća ministara BiH, na godišnjem nivou 2016. i 2017. ušteđeno je 1,2 miliona KM.

Zastupničko pitanje upućeno Amidžiću odnosilo se na to zašto Ministarstvo finansija BiH omogućava članovima upravnih odbora da primaju znatno veće naknade od osnovice za rad u više tijela, suprotno članu 39. Zakona.

“Jeste li svjesni da za ovakvo postupanje možete krivično odgovarati?”, upitao je Mehmedović aktuelnog ministra, najavljujući da će sa zadovoljstvom podići krivičnu prijavu i tražiti odgovornost i rukovodilaca institucija.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Sutra opet neće biti sjednice Doma naroda BiH: “Ide raspisivanje izbora i sve će otići niz vodu”

Ni nova žurna sjednica Doma naroda BiH, zakazana za sutra, najvjerojatnije neće...

Visoko

Visočani briljirali na Fruškogorskom maratonu

Na jednom od najpoznatijih regionalnih trkačkih događaja, Fruškogorski maraton, ove godine učestvovalo...

BiznisIstaknuto

Voće postaje luksuz: BiH sve više uvozi, cijene “ludo” rastu

Poremećaji na svjetskom tržištu, koji su počeli pandemijom koronavirusa, nastavljeni ratom u...

Sport

Dva zlata za Kenana Kovačevića na paraplivačkom takmičenju “Zadar open 2026”

Na jubilarnom desetom izdanju paraplivačkog takmičenja “Zadar open 2026” nastupilo je više...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Prevoznici dali rok institucijama do septembra ili slijedi masovni odlazak iz BiH

Konzorcijum Logistika Bosne i Hercegovine obavijestio je javnost da ključna pitanja i...

IstaknutoSport

“Zmajevi” uz puno “Koševo” idu na Mundijal

Nogometni / Fudbalski savez Bosne i Hercegovine saopštio je da su sve...

SvijetVijesti

Napadač iz Washingtona priznao ko mu je bio meta u pucnjavi u Bijeloj kući

Napadač na osiguranje Bijele kuće priznao je policiji da su meta napada...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

IGK oštro osudio kontroverznu kartu podjele BiH koja je predstavljena u Zagrebu

Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) istakao je da se radi o...