Početna Bosna i Hercegovina Memorijalni centar Srebrenica “zatvoren do daljnjeg zbog sigurnosne situacije”

Memorijalni centar Srebrenica “zatvoren do daljnjeg zbog sigurnosne situacije”

156
default

Memorijalni centar Srebrenica obavjestio je javnost da će, u skladu sa trenutnom sigurnosnom situacijom, biti zatvoren do daljnjeg. Ova odluka donijeta je, ističu, zbog “nemogućnosti osiguravanja adekvatnih sigurnosnih garancija za njihove zaposlene, saradnike, goste i posjetioce, a sve u skladu sa zakonskim propisima i trenutnim okolnostima te državnim udarom koji je u procesu i koji je usmjeren protiv državnih institucija od pobunjenih grupa sa sjedištem u Banjoj Luci”.

“Sigurnost svih uključenih mora biti na prvom mjestu, te će centar ostati zatvoren dok se situacija ne stabilizuje i ne osiguraju odgovarajuće garancije. Svi zaposleni u Memorijalnom centru obavljat će svoje dužnosti putem rada od kuće, ukoliko je to moguće, kako bi se održao kontinuitet administrativnih i drugih operacija. Ova organizacija rada bit će privremena dok se ne steknu uvjeti za ponovni povratak na redovne aktivnosti. Također, sve aktivnosti koje budemo mogli realizovati u Sarajevu i na drugim lokacijama će biti nastavljene, uključujući planiranu konferenciju za 11.3. u glavnom gradu BiH”, naveli su iz Memorijalnog centra Srebrenica.

Izrazili su zahvalnost svim posjetiocima na razumijevanju i strpljenju tokom ovog perioda.

“Naša misija ostaje nepromijenjena – čuvanje sjećanja na žrtve genocida i edukacija o važnosti mira, tolerancije i ljudskih prava. Odluka o ponovnom otvaranju Memorijalnog centra biće donesena u zavisnosti od razvoja sigurnosne situacije i nakon što nadležni organi pruže potrebne garancije za sigurnost svih uključenih. Također, za nju ćemo tražiti sigurnosne garancije SIPA-e, OHR-a i EUFOR-a. Ali, mi ni sada ni bilo kad nećemo pristati na to da se za našu sigurnost brine institucija koja je počinila genocid i koja i danas brižljivo njeguje tradiciju genocida i u nazivu i u organizaciji. Pozivamo državno rukovodstvo da čim prije poduzmu sve što mogu i osiguraju bazičnu bezbjednost svih građana na svakom koraku ove zemlje, počevši od Srebrenice”, navodi se u saopštenju Memorijalnog centra Srebrenica.

Možda vas zanima

Sport

Evo koliko je BiH zaradila prolaskom grupe na Mundijalu

Bosna i Hercegovina pobjedom od 3:1 protiv Katara u trećem kolu grupe...

Crna Hronika

Mladić pao s krova automobila tokom proslave u Sarajevu i zadobio povrede opasne po život

Na području općine Novi Grad u Sarajevu sinoć je jedna osoba zadobila...

Sport

Američki FOX: BiH stvara zlatnu generaciju, biće izazov za SAD

Na prvenstvu na kojem dominiraju neke od najvećih zvijezda svjetskog fudbala, Bosna...

IstaknutoSport

Majke Džeke i Alajbegovića u zagrljaju na stadionu u Seattleu

Velika pobjeda Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu donijela je mnogo razloga...

Visoko

Ko će naslijediti Mirzu Ganića? Već se spominju dva imena iz SDA Visoko

Odluka aktuelnog gradonačelnika Visokog Mirze Ganića da se kandiduje za Federalni parlament...

IstaknutoVisoko

Visoko na nogama nakon velike pobjede Zmajeva!

Nakon fantastične pobjede nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine nad Katarom rezultatom 3:1...

Sport

Džeko ispisao historiju: 150. nastup za Bosnu i Hercegovinu

Kapiten fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko upisao je još jedan...

Visoko

Humani heroji uz sportske heroje: Hitna pomoć Visoko bodri Zmajeve

Uposlenici Hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Visoko poslali su snažnu poruku podrške...