Početna Bosna i Hercegovina Mesić: BiH je prva domovina bh. Hrvatima

Mesić: BiH je prva domovina bh. Hrvatima

16

Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je danas u Mostaru da Hrvati u Bosni i Hercegovini nisu manjina, već da je BiH njihova druga domovina. Na njenu izjavu reagovao je bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić.

“BiH je specifična država, nastala u specifičnim okolnostima… Da nije bilo tog zajedničkog hrvatsko-bošnjačkog prijateljstva, temeljem međudržavnog ugovora, nikada se tako brzo ne bi stekli uvjeti za Dejtonski sporazum“, izjavila je hrvatska predsjednica.

Kolinda Grabar-Kitarović održala je danas predavanje studentima u Mostaru na temu „Hrvatska podrška briselskom putu država jugoistočne Evrope“, a večeras će se sastati i sa članom Predsjedništva BiH Draganom Čovićem.

S druge strane, bivši predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić ne misli da je Hrvatima u Bosni i Hercegovini ta zemlja druga domovina. Mesić je u komentaru za novinsku agenciju Patria izjavio da je BiH prva domovina bh. Hrvata, a Sarajevo njihov glavni grad.


„Uvijek sam polazio od toga da je Hrvatima u BiH njihova domovina Bosna i Hercegovina, da sa druga dva naroda moraju koordinirati i kreirati zakonsku regulativu, a Hrvatska mora pomoći kako svim Hrvatima izvan domovine tako i ovima u BiH“, rekao je Mesić za Patriju.

Bivši predsjednik Hrvatske ističe kako takav stav, kada je riječ o odnosu prema BiH, očekuje i od Srbije.

“Iz Srbije govore: ‘Mi smo za cjelovitu Bosnu i Hercegovinu, ali u svemu podržavamo Milorad Dodika’, a Milorad Dodik ne priznaje Bosnu i Hercegovinu. Pa, koja je politika Beograda?“, rekao je Mesić.

Mesić smatra i to da ko imalo razumije prilike na jugoistoku Evrope, a i u Evropi, mora znati, kako kaže, da je arhitektura Evrope završena, i da nema promjena granica, te da u tom smislu moraju biti definirane i politike u zemljama na jugoistoku Evrope.

“Zadnje granice koje se utvrđuju su granice između Kosova i susjednih država, i to je zadnje što se markira”, rekao je Mesić, dodajući da što se prije to shvati, svima u regionu će biti bolje.


Možda vas zanima

Emir Osmanbašić i Faris Lemeš
Gradsko vijeće VisokoVisoko

NiP oštro nakon sjednice u Visokom: “Ko nam vodi Centar za socijalni rad?”

Jučer 29.04.2026. godine, je održana 18. sjednica Gradskog vijeća Visoko, na čijem...

Visoko

Bolji putevi za mještane: Grad Visoko ulaže u Spahiće, Sarajlije i Piromane

Gradonačelnik Mirza Ganić danas je, zajedno s predsjednikom MZ Podvinci Sulejmanom Zukanom,...

Smrtovnice

Dr. SMAJIL (Ibrahim) Alibegović 02.05.2026. u 15:00 sati

Dr. SMAJIL (Ibrahim) Alibegović 02.05.2026. u 15:00 sati

Bosna i HercegovinaVijesti

Nakon sastanka sa Vladom FBiH i Energoinvestom, Nova Željezara objavila detalje

U Novoj Željezari Zenica danas je održan sastanak većinskih vlasnika Nove Željezare...

Općinski sud - Visoko | Foto: Visokoin.com
Visoko

Vildana Hasić imenovana za sudiju Općinskog suda u Visokom

Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) donijelo je...

InternetTehno

Google Translate postaje konkurencija Duolingu?

Google u svoju Translate funkciju uvodi opciju za vežbanje izgovora i dikcije...

LifestyleZdravlje

Opasnost vreba iz trave: Sve što trebate znati o ujedu krpelja

Ako primjetite krpelja na svojoj koži, javite se ljekaru da ga što...