Microsoft pod opsežnom antimonopolskom istragom

136

Microsoft je pod mikroskopom najvećeg nacionalnog antimonopolskog nadzornog tijela Sjedinjenih Država, Federalne trgovinske komisije (FTC), koja pokreće sveobuhvatnu istragu o praksi tehnološkog giganta.

FTC je, u pismu poslatom Microsoftu, zahtijevao da preda informacije kako bi pomogao u istrazi agencije, rekao je za CNN izvor upoznat s tim. FTC i Microsoft su odbili da komentarišu.

Šta je razlog?

Posao Microsofta je širok. Ubrzo je postao vodeći igrač u novonastajućem prostoru vještačke inteligencije (AI), zahvaljujući ulaganju u OpenAI i sopstvenom sistemu vještačke inteligencije, Copilot, koji je izgrađen na postojećem kompanijskom računarstvu u oblaku, poslovnom softveru, igrama i uređajima.

A kompanija se i ranije suočavala sa antimonopolskim problemima. Evropski zvaničnici su ranije ove godine razmotrili formalnu istragu Microsoftovog OpenAI partnerstva, kao dio šireg napora da se procijeni konkurencija u oblasti vještačke inteligencije, iako se istraga nikada nije ostvarila.

Microsoft se takođe borio protiv otpora FTC-a njegovoj akviziciji izdavača video igrica Activision Blizzard vrijednom 69 milijardi dolara, koja je zatvorena u oktobru 2023., prenosi Investitor me. Agencija je tvrdila da će spajanje dati Microsoftu monopol u izdavanju video igara, što je kompanija negirala.

Novo poglavlje za FTC

Istraga dolazi samo nekoliko mjeseci prije nego što se novoizabrani predsjednik Donald Trump vrati u Bijelu kuću. Trump još nije objavio koga planira da imenuje za vođenje FTC-a, ali je sasvim siguran da će zamijeniti sadašnju predsjednicu agencije, Linu Kan.

Nova administracija bi takođe mogla odbaciti sve trenutne istrage FTC-a.

Trumpov ponovni izbor pokrenuo je pitanja o tome kako će njegova administracija rješavati tekuće antimonopolske slučajeve protiv tehnoloških divova, uključujući Apple i Amazon. Google također čeka odluku o tome da li će savezni sudija prihvatiti preporuku američke vlade da bude prisiljen da proda Chrome nakon što je utvrđeno da je njegov posao pretraživanja monopol.

FTC je blokirao desetine spajanja i preuzimanja pod vodstvom Line Kan u saradnji s Ministarstvom pravde. Ali pored akvizicije Activision Blizzarda, agencija je pretrpjela nekoliko poraza u regulisanju velikih tehnologija.

Prije dvije godine, Komisija je odustala od slučaja kojim se želi blokirati Meta da kupi start-up za virtuelnu stvarnost Within Unlimited. Takođe nije uspješno dokazao da je Meta nezakonito smanjio konkurenciju kupovinom Instagrama i WhatsAppa, slučaj koji je pokrenuo prije četiri godine.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Hladna fronta stiže u BiH, pojedinim krajevima prijeti jako nevrijeme

Nakon što su jučer poslijepodne olujna nevremena pogodila dobar dio centralne i...

Nogometaši Čelika otputovali na pripreme na Kupres

Nogometaši Čelika otputovali su na Kupres, gdje će odraditi glavni dio priprema...

Braća Andrew i Tristan Tate uhapšeni u SAD, Britanija traži izručenje

Američka služba maršala u subotu je uhapsila Andrewa i Tristana Tatea, nakon...

Veliki pad Facebooka: Korisnici iz BiH i svijeta ne mogu pristupiti mreži

Popularna društvena mreža Facebook jutros je nedostupna velikom broju korisnika, a problemi...

Srebreni odbojkaši stigli u Sarajevo

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci, koja je jučer u Hangzhou...

Ostala je udovica s četvero djece, a danas ponosno grli troje doktora

Život Bege Tihak iz naselja Odvode kod Gornjeg Vakufa-Uskoplja mogao bi stati...

Messi konačno progovorio o čuvenoj fotografiji s Yamalom: Iskreno, to je ludo

Jedna od najpoznatijih fotografija u svijetu nogometa kako Lionel Messi kupa Laminea...

Gužve na granici BiH-Hrvatska, duge kolone i na magistrali prema jugu

U danima vikenda, dok traje sezona godišnjih odmora, posebno je izražena pojačana...