Microsoft je kritikovao vlade širom svijeta zbog gomilanja slabosti u softwareima, tvrdeći da bi posljednji cyber napad virusom koji blokira kompjutere radi traženja otkupnine trebao biti “poziv na buđenje”.
– Ovaj napad pruža još jedan primjer zašto je gomilanje slabosti među vladama takav problem – navodi predsjednik američke tehnološke kompanije Brad Smith na svom blog postu.
– To je model koji se pomalja u 2017. godini – dodao je on.
Maliciozni software WannaCrypt koji je korišten u napadu i pogodio je najmanje 200.000 kompjutera širom svijeta, koristio je cyber sredstva ukradena iz američke Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA).
– U više navrata su sredstva uz ruku vlada procurila u javni domen i izazvala su sveobuhvatnu štetu. Sličan scenarij s konvencionalnim oružjem bio bi da je američkoj vojsci ukraden neki od njenih projektila Tomahawk – izjavio je Smith.
– Vlade širom svijeta trebale bi tretirati ovaj napad kao poziv na buđenje. Potreban im je drugačiji pristup i povinovanje istim pravilima u cyber prostoru kao onima koja važe u fizičkom svijetu – kazao je čelnik Microdofta.
U napadu od petka iskorištene su nebranjene slabosti u Microsoftovom operativnom sistemu Windows.
Virus je prodro u kompjutere blokirajući pristup sadržaju dok korisnici ne plate između 300 i 600 dolara u digitalnoj valuti bitcoin.
Microsoft je objavio ispravke u martu koje bi se bavile slabostima u operativnom sistemu ali su brojni njegovi klijenti, među kojima su vlade i bolnice, sporo dogradile svoje sisteme koji su ostali ranjivi na napade.
Rusija je među najteže pogođenim zemljama, dok su britanska Nacionalna zdravstvena služba, operater njemačkih željeznica, američka kompanija FedEx i španski telecom gigant Telefonica među najuglednijim žrtvama napada, prenosi dpa.