Mijenja se Zakon o saobraćaju u BiH: Ovo će biti novi iznosi kazni, neke će narasti na 5.000 KM

88

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas bi na sjednici trebalo da razmatra principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini, čiji su predlagači poslanici SDP-a BiH Saša Magazinović i Jasmin Imamović.

Komisija za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma u ponedjeljak je podržala principe predloženog zakona.

Kazne za “bahatu vožnju”

Kako je ranije navedeno iz Kluba poslanika SDP-a BiH u Predstavničkom domu PSBiH, uz pomoć kolega poslanika, stručnjaka iz pravosuđa, sudskih vještaka i eksperata iz oblasti saobraćaja kreirano je zakonsko rješenje čiji je cilj dati u ruke alat policiji i pravosuđu kako bi prevenirali tragedije u saobraćaju kojima prečesto svjedočimo i sve učesnike u saobraćaju učinili odgovornijim.

Ključni segmenti zakona su: popravak definicija nekih pojmova kako bi se izbjegle manipulacije na sudovima koje završavaju izostankom kažnjavanja kao i definiranje obijesne, odnosno bahate vožnje kao postupanja vozača u gruboj suprotnosti sa pravilima saobraćaja.

– Posebno se u tom smislu precizira prolazak dva i više puta kroz crveno svjetlo na semaforu, vožnja u naselju brzinom iznad 40 km/h, a van naselja 60 km/h iznad ograničenja, prestizanje kolone preko pune linije, vožnja u alkoholiziranom stanju (1,5 g/kg) i pod utjecajem psihoaktivnih supstanci – naveli su predlagači.

Predložene su i kaznene mjere, između ostalog, kazna od 2.000 do 3.000 KM, šest mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i dva kaznena boda za bahatu vožnju.

– Ako je bahatom vožnjom izazvana saobraćajna nesreća, definirana je kazna od 3.000 do 5.000 KM, devet mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i četiri kaznena boda.

Kazna od 200 do 400 KM za korištenje mobitela u vožnji, nevezivanje pojasa i korištenje uređaja za ometanje radara.

Ako je korištenje mobitela uzrok saobraćajne nesreće, predložena je kazna od 400 do 2.000 KM, oduzimanje vozačke dozvole od jednog mjeseca do šest mjeseci i dva kaznena boda – neke su od predviđenih sankcija.

Magazinović i Imamović posebno ističu da su svjesni potrebe da se mijenjaju i drugi segmenti zakona, ali da su se za ove izmjene kao prioritet odlučili nakon brojnih sastanaka s ljudima iz pravosuđa i policije, na kojima je ponavljano da se prioritetno moraju rješavati najveći uzročnici saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom, prije svega brzina, korištenje alkohola i droge, grubo kršenje saobraćajnih propisa i korištenje mobitela.

Osuda vlasti RS-a zbog napada na ustavni poredak
Nakon što Kolegij Predstavničkog doma nije postigao saglasnost, poslanici bi se, u drugom krugu glasanja, trebali izjasniti o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mjeriteljstvu BiH, čiji je predlagač Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma, kao i Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o parlamentarnom nadzoru, koji su predložili poslanici: Jasmin Emrić, Zlatan Begić, Elvisa Hodžić i Šemsudin Mehmedović.

Iz istog razloga će se u drugom krugu glasanja izjašnjavati i o Prijedlogu rezolucije o osudi napada vlasti entiteta Republika Srpska na ustavni poredak Bosne i Hercegovine s pozivom na odlučno djelovanje nadležnih institucija s ciljem zaštite ustavnog poretka, očuvanja mira i poštivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, čiji su predlagači poslanici: Šerif Špago, Edin Ramić, Safet Kešo, Midhat Čaušević, Nermin Mandra, Denijal Tulumović, Amor Mašović, Šemsudin Dedić, Milan Dunović, Vlatko Glavaš i Zlatan Begić.

Na dnevnom redu današnje sjednice je i više izvještaja i informacija, te davanje saglasnosti za ratifikaciju nekoliko međunarodnih sporazuma i ugovora.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Hajduci iz Mehmeda Spahe!

Bosanskohercegovačka politika ima jedan stabilan žanr koji nikada ne izlazi iz mode....

SvijetVijesti

Trump zaprijetio evropskim zemljama carinama od 100 posto

Američki predsjednik Donald Trump zaprijetio je uvođenjem carina od 100 posto na...

SvijetVijesti

Janša najavio zamrzavanje priznanja Palestine i preseljenje ambasade u Jerusalem

Slovenski premijer Janez Janša najavio je da će njegova vlada zamrznuti priznanje...

SvijetVijesti

Broj poginulih u razornim zemljotresima u Venecueli porastao na 1.450

Broj poginulih u snažnim zemljotresima koji su pogodili Venecuelu porastao je na...

Humanitarne akcijeVijesti

Medisa Delić vodi bitku života, operacija je njena najveća šansa

Udruženje “Pomozi.ba” pokrenulo je humanitarnu akciju za Medisu Delić iz Sarajeva, koja...

IstaknutoSport

Muharemović: Očekuje nas borba sa 300 posto mogućnosti i srcem

Nogometni reprezentativci Bosne i Hercegovine danas su na America First Field –...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

U toku pripreme za ovogodišnji Marš mira “Nezuk – Potočari”

Pripreme za ovogodišnji Marš mira “Nezuk-Potočari” su odavno u toku. Pristižu prijave...

Bosna i HercegovinaVijesti

Politika kao unosan biznis: Za Opšte izbore u BiH ovjereno čak 79 političkih subjekata

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine ovjerila je prijave 75 političkih stranaka,...