Početna Bosna i Hercegovina Ministri vanjskih poslova BiH, Turske i Hrvatske na sastanku na marginama ADF-a

Ministri vanjskih poslova BiH, Turske i Hrvatske na sastanku na marginama ADF-a

12

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Republike Turske Hakan Fidan i ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Gordan Grlić Radman održali su jučer ministarski sastanak na marginama Četvrtog diplomatskog foruma u Anataliji.

Ministar Konaković je izrazio zahvalnost Turskoj i Hrvatskoj na podršci stabilnosti, teritorijalnom integritetu i suverenitetu Bosne i Hercegovine. Naglasio je da je kontinuirani politički dijalog preduvjet jačanja međusobne privredne saradnje, te nastavka infrastrukturnih projekata sve tri zemlje.

Pozdravio je vrlo dobre političke odnose između Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske i Republike Turske, kao i odnose i saradnju na različitim poljima. Naglasio je našu čvrstu opredijeljenost za daljnje unapređenje i jačanje bilateralne saradnje s obje zemlje, s kojima imamo zajedničke interese, prijateljstvo i historiju. Ukazao je na našu odlučnost da poboljšamo saradnju sa svim našim susjedima na zapadnom Balkanu uklanjanjem prepreka i održavanjem otvorenog političkog dijaloga na svim nivoima.


Kada je riječ o putu BiH u EU, naglasio je da je Bosna i Hercegovina u pripremnoj fazi pristupnih pregovora – procesu screening. Istaknuo je da su odobrenje pregovaračkog okvira i određivanje datuma prve Međuvladine konferencije od ključne važnosti za Bosnu i Hercegovinu i njen daljnji put ka članstvu u EU. Ocijenio je da ekonomske razlike unutar regije stvaraju izazove u postizanju održivog ekonomskog razvoja i socijalne stabilnosti i dodao da su potrebni zajednički projekti koji će potaknuti privredni rast i smanjiti jaz među zemljama.

Ministar Konaković se posebno osvrnuo na aktuelnu situaciju u našoj zemlji te upoznao sagovornike sa secesionističkim djelovanjem i brutalnim napadom rukovodstva bh. entiteta RS na ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Istaknuo je da takve aktivnosti ugrožavaju mir i stabilnost ne samo u BiH, već i u regiji.

Ministar Fidan je naglasio podršku Turske suverenitetu, teritorijalnim integritetu i ustavnom poretku BiH. Naveo je da su za Tursku neprihvatljive separatističke akcije i retorika u bh. entitetu RS te istaknuo da politički lideri moraju imati konstruktivnu ulogu i uložiti dodatne napore da se napetosti u Bosni i Hercegovini što prije razriješe.

Ministar Grlić Radman je ukazao tokom sastanka da mir, stabilnost i sigurnost u regiji nemaju alternativu. Ponovio je da je Hrvatska iskreni zagovaratelj europskog puta BiH. Još jednom je podsjetio da Hrvatska podržava teritorijalni integritet, suverenu, cjelovitu i nezavisnu BiH, državu dva entiteta i tri konstitutivna naroda, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću MVPBiH.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Potpisan Sporazum o osnovici i bodu za obračun plaća za 2026. godinu u FBiH

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine i Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vijeće ministara BiH usvojilo odluku o legalizaciji kanabisa u medicinske svrhe

Vijeće ministara usvojilo je danas odluku o legalizaciji kanabisa u medicinske svrhe,...

Bosna i HercegovinaVijesti

Putujete za praznike? U BiH najjeftinije, u Srbiji najskuplje gorivo

Najnoviji podaci o maloprodajnim cijenama goriva u zemljama Zapadnog Balkana pokazuju da...

Bosna i HercegovinaVijesti

Nedim Sladić otkrio kakvo vrijeme nas očekuje u danima Nove godine

Do kraja godine, prema najavio Nedima Sladića, meteorologa, biće bez većih meteoroloških...

Bosna i HercegovinaVijesti

Na 10 vozila SPISKANO 3,5 MILIONA KM: Ovo je najskuplji auto uvezen u BiH ove godine

Dok se većina građana Bosne i Hercegovine suočava s niskim primanjima i...

Bosna i HercegovinaVijesti

Okončana dramatična potraga na Bjelašnici: Pronađene izgubljene osobe – “Kreću se prema vozilima”

Gorska služba spašavanja Stanica Sarajevo uspješno je okončala dramtični potragu na Bjelašnici....

Bosna i HercegovinaVijesti

Granica BiH – Hrvatska: U 2025. duplo manje pokušaja ilegalnih prelazaka

Ove je godine primjetan pad broja ilegalnih prelazaka granice, za čak 50...

Bosna i Hercegovina

Optužnica protiv bivšeg direktora: Državna mašina od 160.000 KM korištena privatno

Posebni odjel za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala Vrhovnog suda FBIH...