Početna -Ne Propusti Mirsad Kebo: Javnost mora znati ko je zloupotrijebio novac od humanitarne pomoći upućen BiH

Mirsad Kebo: Javnost mora znati ko je zloupotrijebio novac od humanitarne pomoći upućen BiH

22

Potpredsjednik Federacije BiH Mirsad Kebo rekao je da je Tužilaštvu BiH dostavio još 1.000 stranica dokumentacije o počinjenim ratnim zločinima i finansijskim malverzacijama sa humanitarnom pomoći koja je stizala u BiH.

“Dokumentacija se odnosi na sva ona djelovanja koja nisu bila u skladu sa Ustavom i zakonom, pravilima ratovanja i transparentnim raspolaganjem humanitarnom pomoći”, rekao je on.

Kada je riječ o zloupotrebi humanitarne pomoći, Kebo je naglasio da je danas o tome razgovarao i sa predstavnikom jedne ugledne međunarodne institucije.

Prema njegovim riječima, javnost mora znati ko je zloupotrijebio novac od humanitarne pomoći upućen BiH.


On je podsjetio da je u nekoliko navrata Tužilaštvu BiH proslijedio dokumentaciju koja se odnosi na djelovanje paradržavnih obavještajnih formacija i finansijske malverzacije, te na odgovornost Bakira Izetbegovića koji je za vrijeme rata bio šef kabineta predsjednika tadašnjeg Predsjedništva BiH.

Kebo je istakao da će pokrenuti i pitanje pravne odgovornosti svih onih koji se mogu na bilo koji način dovesti u vezu sa političkim ubistvima.

“Tražiću od tužioca da OEBS i međunarodna zajednica vrše monitoring ovog procesa, jer ovo što isplivava je poslije Dejtona najveći postupak suočavanja svih nas sa istinom, koja je često i bolna”, rekao je Kebo.

Kebo se u svojstvu sjedoka u srijedu, 21. januara, odazvao na zvaničan poziv Tužilaštva BiH radi utvrđivanja eventualne odgovornosti Sakiba Mahmuljina, Šefika Džaferovića i drugih lica u vezi sa ratnim zločinima nad srpskim civilima u mjestu Vozuća.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

POKLON ZA DAN NEZAVISNOSTI: Vlada ZDK odlučila – 450 KM svima na budžetu

Vlada Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) donijela je odluku o isplati jednokratne pomoći-poklona svim...

Crna HronikaIstaknuto

U naselju Bukvik kod Brčkog izbio požar ogromnih razmjera, ima povrijeđenih

U naselju Bukvik kod Brčkog izbio je požar ogromnih razmjera koji je...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Održana 16. redovna sjednica Gradskog vijeća Visoko

Danas je održana 16. redovna sjednica Gradskog vijeća Visoko, na kojoj su...

Bosna i HercegovinaVijesti

Za zapošljavanje i profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom 16,7 miliona KM

Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom Federacije Bosne i...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

NAKON NAPADA U ŠKOLI: Faris Lemeš pokrenuo pitanje sigurnosti građana

Vijećnik Gradskog vijeća Visoko, Faris Lemeš, na 16. sjednici Gradskog vijeća podnio...

Visoko

POLICIJA U VISOKOM LIŠILA SLOBODE JEDNO LICE: Droga pronađena prilikom kontrole vozila

Dana 26.02.2026. godine, u 20,50 sati, u ulici Čajengradska, od strane službenika...

Bosna i HercegovinaVijesti

Sindikat i Uprava Nove željezare Zenica traže hitnu podršku vlasti svih nivoa

Radnici Nove Željezare Zenica započeli su jutros protest ispred upravne zgrade, s...