Početna Bosna i Hercegovina Mjesec dana nakon požara u Tuzli, i dalje nema imena odgovornih za smrt 17 osoba

Mjesec dana nakon požara u Tuzli, i dalje nema imena odgovornih za smrt 17 osoba

49

Iako je prošlo je više od mjesec dana od požara u tuzlanskom Domu penzionera u kojem je smrtno stradalo 17 osoba, a povrijeđeno više od 30, nema ključnih odgovora o ovom tragičnom događaju. Osim ostavke direktora, nema ni imena odgovornih.

Iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona za BHRT je potvrđeno da Istražni tim tužilaca i istražitelja Sektora kriminalističke policije danonoćno provodi intenzivne i opsežne istražne radnje. Dodaju da su nerealna očekivanja javnosti da se “ovako kompleksna istraga može završiti u nekom ekspresnom roku”.

“U toku su brojne istražne radnje, analiza pribavljene materijalne dokumentacije i saslušanja većeg broja svjedoka, kao i opsežna vještačenja tima stručnih vještaka, a koji obavljaju i preglede na mjestu događaja. Rad na ovom kompleksnom predmetu je apsolutni prioritet u radu tužilaca, istražitelja i stručnih lica, uz njihovu maksimalnu posvećenost”, kažu u Tužilaštvu TK.

Za sada nisu poznati novi detalji. Malobrojni građani su danima protestima pozivali na odgovornost, a požar je pokrenuo raspravu o uslovima i bezbjednosti u Domu zbog kojeg su godinama prije stizale pritužbe.

“Tužilaštvo radi istragu, znam da je i par vijećnika bilo pozvano na razgovore. Nadam se da će Tužilaštvo u tome istrajati i da neće se sve prelomiti na jednoj ili dvije osobe, nego da će kompletan lanac odgovornosti stati pred lice pravde”, rekao je Omer Berbić, vijećnik Gradskog vijeća Tuzla (Naša stranka).


Apeli pojedinih vijećnika, članova porodica korisnika Doma, medijski natpisi o lošim uslovima godinama nisu imali efekta. I pored crvenog alarma, vijećnici su prošle godine usvojili pozitivan izvještaj.

“Više od 20 godina za poboljšanje uslova u Domu penzionera nije utrošena ni jedna jedina marka. Šta je radila prethodna Uprava, šta je radio prethodni direktor, šta je radio prethodni gradonačelnik?”, ističe predsjednik Udruženja “BH novinari” Marko Divković.

Dok istražitelji sprovode istragu, javnost nestrpljivo čeka odgovore, oformljena je Radna grupa koja okuplja vijećnike, uposlenike Gradske uprave i Doma zdravlja Tuzla u timovima, s ciljem poboljšanja uslova u ovoj Ustanovi. Svi čekaju rezultate ovih timova, odnosno radne grupe.

“Jedan tim radi samo na kvalitetu hrane, poboljšanja uslova, drugi je zdravstveni tim koji radi na poboljšanju uslova naših korisnika, treći tim je zadužen za usklađivanje Pravilnika Doma penzionera i još timova koji rade na međuljudskim odnosima”, navodi Mirza Malkočević, vijećnik Gradskog vijeća Tuzla (Narod i pravda).

Nakon analize, biće podnijeti prijedlozi mjera koje je neophodno poduzeti.

Budući da se radi o smrti 17 osoba starije životne dobi, istražne radnje će se i dalje provoditi uz puni prioritet i obavit će se u najkraćem mogućem roku, kažu iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bećirović: Rezolucija o Srebrenici jedna od najvećih pobjeda BiH

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović podsjeća da se danas navršavaju dvije godine...

Bosna i HercegovinaVijesti

Koordinacija slobodnih sindikata: Hitno održati sjednicu Parlamenta i uvesti prinudnu upravu u NŽZ

Koordinacija slobodnih sindikata Bosne i Hercegovine zahtijeva hitno sazivanje sjednica Predstavničkog doma...

Vijesti

Prvo izdanje manifestacije “Zenička trka” okupit će oko 1.000 trkača

Rekreativno sportska i zabavna manifestacija “Zenička trka”, u organizaciji Udruženja “Sport projekt”...

IstaknutoSport

Selektor Barbarez moćnom porukom najavio pohod na Svjetsko prvenstvo!

Ono što je do juče izgledalo kao daleki san, danas zvanično postaje...

SvijetVijesti

S tržišta u Hrvatskoj povučeno miješano mljeveno meso

Državni inspektorat Republike Hrvatske povukao je iz prodaje miješano mljeveno meso proizvođača...

Vijesti

Temperature idu i do 32 stepena, izdato upozorenje za dvije regije

U našoj zemlji danas će preovladavati sunčano vrijeme, u Bosni sa malom...

Vijesti

Nova drama u Kaknju: Pas lutalica ugrizao dijete od pet godina

U Kaknju je danas, prema informacijama građana, kod Pošte došlo do novog...