Početna Bosna i Hercegovina Mjesec od svirepog zločina u mjestu Gomionica kod Kiseljaka: Ubicama Saliha Babaluka ni traga

Mjesec od svirepog zločina u mjestu Gomionica kod Kiseljaka: Ubicama Saliha Babaluka ni traga

37

Od napada na 77-godišnjeg Saliha Babaluka, kojeg su na smrt pretukli razbojnici koji su upali u njegovu kuću u mjestu Gomionica kod Kiseljaka, prošao je mjesec, a još niko nije osumnjičen za ovaj zločin.

Prema riječima Rusmira Prohana, portparola MUP-a SBK-a, policija intenzivno radi na rasvjetljavanju ovog krivičnog djela, međutim, još niko nije osimnjičen, pa samim tim ni uhapšen.

Prijetnje i maltretiranje

Tokom dosadašnje istrage policija je 16 osoba saslušala u svojstvu svjedoka raspitujući se o kretanju žrtava razbojništva, odnosima u porodici i Gomionici, te eventualnim saznanjima koja bi mogla pomoći u rasvjetljavanju ovog zločina. Pored toga, 12 osoba je kriminalistički obrađeno od kojih je nekoliko njih ispitano na poligrafu. Tokom krim-obrade policija je provjeravala alibi tih osoba, ali krim-inspektori nikoga od ispitanih nisu mogli dovesti u vezu sa zločinom u kući porodice Babaluk.

Podsjetimo, razbojništvo se desilo u noći između 17. i 18. marta kada su se najmanje trojica razbojnika s maskama na glavama dovezla u vozilu nepoznate marke pred kuću Saliha i Hajre Babaluk.

Vozilo su parkirali pored ceste i prikrali se štali u kojoj je Hajrija Babaluk muzla krave. Razbojnici su je napali, vezali, i stavili joj flaster na usta. Ona im je prije toga uspjela reći da uzmu kravu i tele, misleći da su zbog toga došli. Ali razbojnici su izričito tražili pare. Napadači su je mučili da im oda gdje su ona i suprug sakrili novac. Potom su upali u kuću gdje je Salih spavao, te su i njega svezali i svirepo tukli usljed čega je gubio svijest u više navrata, pa su ga zalijevali vodom da bi došao sebi. Na kraju, Hajriju Babaluk, koja se nalazila u štali, natjerali su da im kaže gdje je bilo sakriveno 3.000 KM, rekavši da su njenom mužu upravo odsjekli prste. Nakon toga, ona im je rekla gdje su pare moleći ih da ih više ne diraju.

Razbojnici su Hajriju također prisiljavali da im kaže ko još od njenih komšija ima novaca. Hajrija Babaluk je kasnije članovima porodice ispričala da je od razbojnika čula da su navodno iz Viteza, što su oni najvjerovatnije namjerno rekli kako bi skrenuli istragu u pogrešnom smjeru.

Nož i psi tragači

Kada su uzeli novac, razbojnici su otišli, ostavivši staricu vezanu u štali. Ona je smogla snage da pužući izađe i dozove komšinicu koja je potom pozvala Vahida, sina Saliha i Hajrije Babaluk. Vahid Babaluk je potom odvezao majku i u ljetnoj kuhinji zatekao beživotno i krvavo tijelo oca Saliha.

Tokom uviđaja policija je pronašla nož koji je vjerovatno ispao razbojnicima prilikom bijega. Policijski psi tragači uspjeli su pratiti trag razbojnika koji je vodio od kuće do ceste, ali se ga tu izgubili jer su razbojnici, vjerovatno, dalje pobjegli automobilom.

Možda vas zanima

Visoko

Ko će naslijediti Mirzu Ganića? Već se spominju dva imena iz SDA Visoko

Odluka aktuelnog gradonačelnika Visokog Mirze Ganića da se kandiduje za Federalni parlament...

IstaknutoVisoko

Visoko na nogama nakon velike pobjede Zmajeva!

Nakon fantastične pobjede nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine nad Katarom rezultatom 3:1...

Sport

Džeko ispisao historiju: 150. nastup za Bosnu i Hercegovinu

Kapiten fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko upisao je još jedan...

Visoko

Humani heroji uz sportske heroje: Hitna pomoć Visoko bodri Zmajeve

Uposlenici Hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Visoko poslali su snažnu poruku podrške...

IstaknutoVisoko

Psi lutalice ponovo siju strah: Porodica iz Visokog pretrpjela veliki gubitak

U naselju Taukčići, koje pripada Mjesnoj zajednici Kula Banjer, dogodio se težak...

Bosna i HercegovinaVijesti

Hurtić na audijenciji kod pape Lava XIV: Poruke mira i poziv za posjetu BiH

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić prisustvovao...

Vijesti

Miljenku Jergoviću uručena nagrada za književnost “Aleksandar Tišma”

Međunarodna nagrada za književnost „Aleksandar Tišma“ svečano je uručena bosanskohercegovačkom i hrvatskom...