Početna Bosna i Hercegovina Mladi bh. matematičari osvojili Balkan, vratili se sa dvije zlatne i tri srebrne medalje

Mladi bh. matematičari osvojili Balkan, vratili se sa dvije zlatne i tri srebrne medalje

319

Na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi 2026, održanoj od 3. do 8. maja u Solunu, reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je izuzetan uspjeh osvojivši dvije zlatne i tri srebrne medalje, te drugo mjesto u ekipnom poretku među 11 zemalja učesnica. Bosnu i Hercegovinu predstavljali su Adnan Osmić, Harun Memić, Faris Šabeta, Dino Ahić, Vuk Janković i Andrej Krčmar, mladi matematičari koji su svojim znanjem, posvećenošću i izuzetnim rezultatima dostojno predstavili svoju zemlju na jednom od najprestižnijih regionalnih takmičenja iz matematike, saopćeno je iz Službe za protokol i press KS.

Zlatne medalje osvojili su Vuk Janković i Dino Ahić, dok su srebrne medalje osvojili Adnan Osmić, Harun Memić i Andrej Krčmar. Od ukupnog broja osvojenih medalja, učenici iz Kantona Sarajevo osvojili su jednu zlatnu i dvije srebrene medalje. Ostvareni rezultat predstavlja jedan od najvećih uspjeha Bosne i Hercegovine na ovom takmičenju i potvrdu kontinuiranog kvaliteta rada s nadarenim učenicima.

Tim Bosne i Hercegovine predvodio je lider Admir Beširević, uz zamjenika lidera Jovana Vukovića, čija su stručnost, posvećenost i kontinuirani mentorski rad imali važnu ulogu u pripremi ekipe i ostvarenom uspjehu. Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo pružilo je finansijsku podršku učešću učenika na olimpijadi, potvrđujući opredijeljenost institucija da kontinuirano ulažu u znanje, izvrsnost i razvoj mladih talenata.

Na Međunarodnom aerodromu Sarajevo bh. olimpijce dočekali su ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović, direktorica Javne ustanove “Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo” Senada Salihović sa saradnicima, roditelji, te predstavnici Udruženja matematičara KS, koji su im priredili emotivan doček i izrazili ponos zbog historijskog uspjeha koji su ostvarili.

– Ovi mladi ljudi pokazali su da znanje, rad i posvećenost donose rezultate koji nadahnjuju cijelo društvo. Njihov uspjeh nije samo lični ili školski uspjeh, nego uspjeh Bosne i Hercegovine i snažna poruka da vrijedi ulagati u obrazovanje, talente i izvrsnost – poručila je ministrica Hota-Muminović.

Po riječima ministrice, ovaj izvanredni rezultat još jednom potvrđuje da sistematski rad, kvalitetno mentorstvo i institucionalna podrška mogu dovesti naše učenike do samog vrha međunarodnih takmičenja.

– Uspjeh bh. olimpijaca predstavlja inspiraciju budućim generacijama i dokaz da znanje nema granice. Iskrene čestitke učenicima, mentorima, školama i roditeljima na ovom velikom uspjehu – dodala je Hota-Muminović.

Možda vas zanima

VijestiVisoko

Sunčan dan u Visokom: Temperatura do ugodnih 27 stepeni

U Bosni i Hercegovini danas pretežno sunčano vrijeme. Vjetar je slab do...

Smrtovnice

HADŽIMEHMEDAGIĆ (Hasan) MEDIHA 30.05.2026. u 18:00 sati

HADŽIMEHMEDAGIĆ (Hasan) MEDIHA 30.05.2026. u 18:00 sati

Sport

Barbarez progovorio o Džeki, ali i o povredi Osmana Hadžikića: “Nažalost, zabrinuo me…”

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine remizirala je protiv Sjeverne Makedonije rezultatom 0:0...

IstaknutoSport

Remi bez golova Zmajeva sa Makedoncima na prepunom Koševu

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine remizirala je u utakmici bez golova sa...

IstaknutoVisoko

Sigurnosni incident u OŠ “Safvet-beg Bašagić”: Roditelji uznemireni, policija istražuje slučaj

Prema informacijama i upitima koje je naša redakcija tokom dana zaprimila od...

Sport

Željezničar sklopio saradnju sa Adidasom: Tri pruge opet na Grbavici

Fudbalski klub Željezničar sklopio je saradnju sa Adidasom, koji će postati zvanični...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vlada FBiH uplatila milione za rudare Zenice: 27 bivših radnika konačno bliže penziji

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine uplatila je na račun Zavisnog društva Rudnik...

Bosna i HercegovinaVijesti

SDA kritikuje zaduženje FBiH od 800 miliona eura: “Građane guraju u dužničko ropstvo”

Zaduženje Vlade Federacije Bosne i Hercegovine na Londonskoj berzi za 800 miliona...