Monah gradi crkvu kraj šehidskog spomen-obilježja, a u selu nema nijednog pravoslavca

35

Građani Mjesne zajednice Osatica u opštini Srebrenica uputili su danas pismo Uredu visokog predstavnika (OHR), Delegaciji EU u BiH, američkoj i britanskoj ambasadi u BiH, Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Srbiji, Mitropoliji dabrobosanskoj, Rijasetu Islamske zajednice u BiH i Općini Srebrenica, u kojem informiraju ove institucije o aktivnostima monaha Luke Babića koji je počeo gradnju pravoslavne crkve u bošnjačkom selu Kragljivoda.

U svom pismu navode:

“Mjesna zajednica Osatica je prije rata imala tridesetak sela u kojima je živjelo više od šest hiljada stanovnika. Nažalost, nakon rata danas ovdje živi samo nekoliko stotina Bošnjaka koji i dalje uvažavaju odnose sa našim vjekovnim komšijama Srbima, a želimo da tako i ostane.

Uz pomoć entitetskih institucija i načelnika opstine Mladena Grujicica, Luka Babić je zatražio i (pod nepoznatim okolnostima) dobio u posjed nekadašni objekat “Pošta Srpske” u mjestu Kragljivoda, koji rekonstruiše u pravoslavnu crkvu.

Objekat se nalazi pored bošnjačkog šehidskog spomen obilježja Kraglivoda i pedesetak metara od kuće bošnjačke porodice Nukić.

Ovim proglasom upoznajemo javnost, državne i entitetske institucije, Srpsku pravoslavnu crkvu načelnika opštine O ovim, po sigurnost opasnim, aktivnostima koje ovaj sveštenik provodi u našem mjestu. Nemamo nista protiv gradnje vjerskih objekata, ali se protivimo gradnji crkve u mjestu gdje nema niti jednog pravoslavnog viernika.

Namjera Luke Babića je narušavanje naših dobrih odnosa, a što je pokazao 6. januara na Badnji dan, kada je na ovoj lokaciji držao liturgiju, uz puštanje nacionalističkih pjesama i cjelodnevnu pucanjavu. Zbog toga ćemo podnijeti i krivičnu prijavu, jer je i policija (koja je došla po našoj
prijavi) svjedočila događaju, ali ništa nije poduzela”, naveli su u pismu.

Možda vas zanima

Visoko

Najavljen ispraćaj žrtava genocida u Srebrenici na Gradskom groblju Visoko

U četvrtak, 09. jula 2026. godine, u 10:00 sati, na Gradskom groblju...

Crna HronikaIstaknutoVisoko

Visočanka teško povrijeđena u saobraćajnoj nesreći

Dana 27.06.2026. godine, u 21,30 sati, u ulici 311. Lahke brigade, dogodila...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nikšić najavio, na potezu Vlada: Zbog utakmice će četvrtak u FBiH biti neradni!?

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić najavio je da će danas biti pripremljena...

MagazinSvijet

Organizatori Belgrade Music Weeka: Došlo do širenja panike, nema povrijeđenih (VIDEO)

Iako su pojedini srpski mediji, pozivajući se na objave sa društvenih mreža,...

Sport

Počinje Wimbledon: Sinner je favorit, Đoković u lovu na historiju

Danas počinje Wimbledon, najpoznatiji teniski turnir na svijetu, koji će u naredne...

Sport

Željezničar danas počinje sa pripremama: Poznato ko će voditi ekipu

Fudbalski klub Željezničar u ponedjeljak, 29. juna, u 10:00 sati na Stadionu...

SvijetVijesti

Ubistvo na Tajlandu: Tijelo tinejdžerke pronađeno u koferu, Australac uhapšen na aerodromu tokom bijega

Stravičan zločin potresao je tajlandski obalni grad Pattayu, gdje je u subotu...