Početna Bosna i Hercegovina Mučan slučaj trgovine ljudima u BiH: Djeca im dnevno morala isprositi do 150 KM

Mučan slučaj trgovine ljudima u BiH: Djeca im dnevno morala isprositi do 150 KM

352

Djecu bi budili u ranim jutarnjim satima, bez obzira na vremenske prilike, prevozili na različite lokacije u više od 20 mjesta u Tuzlanskom kantonu ili drugim dijelovima BiH

Vrhovni sud FBiH pravosnažno je osudio pet osoba na 49 godina zatvora za organiziranu trgovinu ljudima u vezi iskorištavanja djece radi prisilnog prosjačenja, saopćeno je iz Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona.

Organizator grupe Šaban Salčinović osuđen je 16, dok su Ibro Džinić i Halil Salihoviću osuđeni na po 13 godina, a Almir Muharemović i Jasmin Mujakić osuđeni su na po pet godina zatvora.

Iz Tužilaštva je saopćeno da je Vrhovni sud potvrdio prvostepenu presudu Kantonalnog suda Tuzla donesenu po optužnici Tužilaštva Tuzlanskog kantona za pet osoba zbog krivičnog djela organizirana trgovina ljudima, vezana za iskorištavanje djece radi prisilnog prosjačenja, čime je presuda postala pravosnažna.

U istom saopćenju se navodi da je prvostepena presuda Kantonalnog suda u Tuzli izrečena Berisi Džinić Kamarić (45) ukinuta, te će se održati pretres pred Vrhovnim sudom FBiH.

– Podsjećamo, optužnicom Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona se Šaban Salčinović (52), Halil Salihović (46), Ibro Džinić (47), Almir Muharemović (52), Jasmin Mujakić (48) i Berisa Džinić Kamarić (45), terete da su u grupi koju je vodio Salčinović počinili krivično djelo organizirana trgovina ljudima a vezano za iskorištavanje djece i njihovu radnu eksploataciju radi prisilnog prosjačenja, navodi se iz Tužilaštva.

U optužnici je navedeno da su članovi grupe od 2017. do februara 2021. godine više djece uzrasta od četiri do 14 godina prisiljavali na prosjačenje, koristeći njihovu nedovoljnu duševnu razvijenost, položaj bespomoćnosti i nemogućnost djece da pruže otpor.

– Djecu bi budili u ranim jutarnjim satima, bez obzira na vremenske prilike, prevozili na različite lokacije u više od 20 mjesta u Tuzlanskom kantonu ili drugim dijelovima BiH, nadzirali ih tokom prosjačenja, te su djeca članovima ili organizatoru grupe morali predavati iznose novca koji su se kretali od 40 KM do 150 KM dnevno. Pri tome su djeca bila izložena svim vremenskim uvjetima, neadekvatno obučena i odjevena, gladna, stalno pod prijetnjom upotrebe fizičke sile prema njima, ili su ih čak i tukli i konstantno vrijeđali, dodaju iz Tužilaštva.

Možda vas zanima

Sport

Vaso Bakočević šokantno nokautiran: Hrvatski borac na debiju jednim udarcem ugasio “Psiha”

Jedna od najvećih i najpopularnijih zvijezda regionalne borilačke scene, Vaso “Psycho” Bakočević,...

Smrtovnice

TOPALIĆ (Fehim) RAZIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

TOPALIĆ (Fehim) RAZIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

Sport

Tomislav Spahović poražen u Beogradu

Bosanskohercegovački MMA borac Tomislav Spahović upisao je poraz na FNC 31 priredbi...

Biznis

Neizvjesna sezona grijanja u Zenici nakon obustave proizvodnje u Željezari

Obustavom integralne proizvodnje, kao i problemi u poslovanju Nove Željezare Zenica lančane...

Smrtovnice

BURIĆ (Avdo) SENIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

BURIĆ (Avdo) SENIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

Bosna i Hercegovina

Tuga do neba: U Tešnju obavljena dženaza i ukop mališana stradalih u požaru u Beču

Porodicu Klokić iz Tešnja 18. maja pogodila je nezapamćena tragedija kada je...

Sport

Nakon velike drame PSG osvojio titulu prvaka Europe

Arsenal i PSG odigrali su veoma uzbudljivo finale u Budimpešti koje je...

IstaknutoVisoko

Sve veći interes za historiju i kulturu: Stotine učenika posjetile Zavičajni muzej Visoko

Zavičajni muzej Visoko bilježi značajan porast organizovanih školskih i edukativnih posjeta tokom...