Početna Visoko Muslimani večeras obilježavaju Lejletu-l-kadr

Muslimani večeras obilježavaju Lejletu-l-kadr

5

Muslimani u regiji i svijetu večeras će obilježiti jednu od najvažnijih noći u islamskom kalendaru, noć Lejletu-l-kadr – najodabraniju noć u godini, prema islamskom učenju vrijedniju od hiljadu mjeseci.

Ova noć nalazi se u posljednjoj trećini ramazana, najodabranijeg mjeseca islamskog kalendara koji je na izmaku. Tada većina vjernika noći provodi u itikafu, stalnom boravku u džamiji i ibadetu slijedeći primjer posljednjeg Božijeg poslanika Muhammeda s. a. w. s. koji je i sam tako provodio posljednju trećinu ramazana.

Hadisi poslanika Muhammeda s.a.w.s. jasno ukazuju na to da je noć Lejletu-l-kadr skrivena u posljednjoj trećini mjeseca ramazana i to u neparnim noćima čije su vrijednosti mnogobrojne i višestruke.

sadrvanska-dzamija2

Ta noć je posebno značajna jer je u njoj počela objava Kur'ana u kojem je opisana stvarna vrijednost te noći po kojoj je i nazvana sura El-Kadr: “Mi smo ga počeli objavljivati u noći Kadr, a šta ti misliš šta je noć Kadr? Noć Kadr je bolja od hiljadu mjeseci, meleki i Džibril, s dozvolom Gospodara svoga, spustaju se u njoj zbog odluke svake, sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane”. (El-Kadr 1-5)


Prenosi se da je Muhammeda s. a. w. s rekao da je noć Kadr “vedra i blaga noć, ni vruća ni hladna, a u njeno jutro sunce izlazi slabo i rumeno”, kako bi je vjernici bolje mogli prepoznati, a sve do zore sa neba ne padne nijedna zvijezda.

U toj noći vjernici upućuju iskrene dove, želje, nade te traže oprost od Uzvišenog Gospodara jer hadisi prenose kako će “onom ko provede noć Kadr u ibadetu, biti oprošteni prošli grijesi” i pod čijim okriljem je “spas sve dok zora ne svane”. Prenosi se kako se u toj noći meleci spuštaju u velikom broju tako da njihov broj premašuje broj kamenčića na Zemlji.

Noć Kadr odnosno noć odredbe (arapski kadr) nazvana je jer se vjeruje da te noći određuju i zapisuju odredbe svim Božijim stvorenjima za narednu godinu.

Mnoštvo je načina činjenja ibadeta u Noći kadra, počevši od zikra, dova, učenja Kur'ana te pokajanja i traženja oprosta.


Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Hilmi Neimarliji uručena Plaketa za poseban doprinos: “Svijet ne može bez institucija”

Povodom 489. godišnjice Gazi Husrev-begove biblioteke, Plaketa za poseban doprinos, kao znak...

Visoko

Radnici Preventa u Goruši kod Visokog stupili u štrajk

Kako nezvanično saznaje portal Visokoin.com, radnici kompanije Prevent u Goruši kod Visokog...

Visoko

Droga u Visokom: Uhapšen nakon pretresa u Porječanima

Dana 15.01.2026. godine, u poslijepodnevnim satima, u mjestu Porječani, postupajući po naredbi...

Visoko

Lijep zimski dan u Visokom uz sunce i +4 stepena

U Visokom danas preovladava sunčano i ugodno vrijeme. Prema trenutnim mjerenjima, temperatura...

Visoko

Ljubitelji adrenalina na okupu: Najavljen Prvi Off Road 4×2 Rally Visoko

U subotu, 25. januara, na lokalitetu Zenik – Pijesak Vela, s početkom...

Visoko

Poljoprivredni poticaji u Visokom: Isplata za uzgajivače tovnih brojlera

Obavještavaju se registrovani poljoprivredni proizvođači, uzgajivači tovnih brojlera upisani u Registar poljoprivrednika,...

Visoko

Kraljevsko naslijeđe kao pokretač zajedničkog razvoja Visokog, Breze i Vareša

U Varešu upriličen sastanak koji je, osim radnog karaktera, imao i onu...

IstaknutoVisoko

Grad Visoko nastavlja snažnu podršku RK Bosni i u 2026. godini

Gradonačelnik Visokog, Mirza Ganić, danas je upriličio prijem za predstavnike Rukometnog kluba...