Na današnji dan prije 99 godina rođen je Alija Izetbegović

55

Na današnji dan obilježava se 99 godina od rođenja prvog demokratski izabranog predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Alije Izetbegovića.

U povodu godišnjice rođenja, Muzej “Alija Izetbegović” u Sarajevu, jedna od institucija koja čuva sjećanje na život i djelo Alije Izetbegovića, upriličit će i “Dane otvorenih vrata” gdje će svi građani moći besplatno posjetiti muzej.

Alija Izetbegović bio je prvi predsjednik Predsjedništva međunarodno priznate Republike Bosne i Hercegovine i vrhovni komandant Armije RBiH tokom agresije na BiH 1992-1995.

Rođen je 8. augusta 1925. godine u Bosanskom Šamcu, a umro je 19. oktobra 2003. godine u Sarajevu. Sahranjen je na Šehidskom mezarju “Kovači” u Sarajevu.

Odrastao je i školovao se u Sarajevu, gdje je diplomirao na Pravnom fakultetu. Kao pravni savjetnik, radio je u više sarajevskih preduzeća. Zbog svojih političkih opredjeljenja i djelovanja, za vrijeme bivše SFR Jugoslavije dva puta je zatvaran i osuđivan. U poznatom, politički montiranom, “Sarajevskom procesu”, kao prvooptuženi u grupi od trinaest muslimanskih intelektualaca, osuđen je na 14 godina zatvora 1983. godine.

Alija Izetbegović je utemeljitelj Stranke demokratske akcije (SDA) i na prvoj osnivačkoj skupštini SDA, 25. maja 1990. godine, postao prvi predsjednik Stranke. Nakon pobjede SDA na prvim višestranačkim parlamentarnim izborima, 1990. godine, Izetbegović je izabran za prvog predsjednika Predsjedništva Republike BiH.

U uvjetima raspada bivše SFR Jugoslavije, proglašenja nezavisnosti njenih republika, gomilanja oružja i ljudstva nekadašnje JNA u Bosni i Hercegovini, Izetbegović je bio jedan od pobornika referenduma o nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Na referendum, održan 29. februara i 1. marta 1992. godine, izašlo je oko 64 posto građana BiH s pravom glasa, među kojima se 99 posto izjasnilo za nezavisnost Bosne i Hercegovine, nakon čega je u Skupštini RBiH usvojena Deklaracija o nezavisnosti i uslijedilo međunarodno priznanje Bosne i Hercegovine.

U turbulentnom vremenu početkom 1990-ih godina, Izetbegović je učestvovao u svim aktivnostima i razgovorima s ciljem očuvanja mira u Bosni i Hercegovini.

U najtežim vremenima agresije na Bosnu i Hercegovinu od bivše JNA i paravojnih srpskih jedinica, opsade glavnog grada Sarajeva, Izetbegović je ostao u zemlji, zajedno sa svojim narodom, a vrlo često se i sam nalazio u životnoj opasnosti.

Bio je učesnik mirovnih pregovora u američkom Daytonu 1995. godine, koji su rezultirali potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je zaustavljen četverogodišnji rat u BiH.

“Ovo nije pravedan mir. Ali je pravedniji od nastavka rata. U situaciji kakva jeste, u svijetu kakav jeste, bolji mir se nije mogao postići”, izjavio je Alija Izetbegović netom nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

Nakon prvih poslijeratnih višestranačkih izbora, 1996. godine, izabran je za člana, a potom i za predsjedavajućeg Predsjedništva BiH.

Poslije deset godina obavljanja funkcije člana Predsjedništva BiH, iz zdravstvenih razloga, 2000. godine, podnio je ostavku na mjesto člana Predsjedništva BiH.

Alija Izetbegović je autor većeg broja publicističkih radova, studija i knjiga koje su prevedene na više svjetskih jezika, a islam i stanje islamskih naroda bili su u fokusu njegove pažnje. Najpoznatija djela su “Islamska deklaracija”, “Islam između Istoka i Zapada”, “Moj bijeg u slobodu”… Dobitnik je brojnih domaćih i međunarodnih nagrada za rad na promicanju demokratije, mira i islama.

Možda vas zanima

Buci kod Visokog: Pao diler droge, policija pronašla narkotike u kući

Policijski službenici su na području Zenice i Visokog pronašli i oduzeli 282,97...

Optužen da je razbio 12 televizora u kladionici i prijetio policajcima

Opštinski sud u Travniku potvrdio je optužnicu protiv M.M., kojeg terete da...

Zbog preuranjene izborne kampanje kazne za SNSD, “Volju naroda”, SDP i DF

Centralna izborna komisija /CIK/ BiH kaznila je na današnjoj sjednici SNSD sa...

Više osoba uhapšeno zbog smrti Adema Jušića

Ovlaštena službena lica Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona, a po...

Visoko ispratilo tabute žrtava genocida na put prema Potočarima

Kolona s tabutima sa posmrtnim ostacima 10 žrtava genocida počinjenog u Srebrenici...

Fotomaraton 2026: Otvoren poziv za prijavu fotografija u okviru Kulin Ban Festivala

U sklopu ovogodišnjeg Kulin Ban Festivala kulture raspisujemo poziv za učešće na...

Bajro Fejzić

DF predao liste za Opće izbore: Bajro Fejzić nosilac liste za Federalni parlament iz Visokog

Potpredsjednik Demokratske fronte Dženan Đonlagić predao je kandidatske liste ove stranke za...

Italija neće učestvovati u vojnim operacijama protiv Irana

Italijanska premijerka Giorgia Meloni objavila je da Italija neće učestvovati u vojnim...