Selektor fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, Sergej Barbarez, suočava se s novim glavoboljama pred ključne utakmice kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2026. protiv Rumunije (15. novembra) i Austrije (18. novembra).
Nakon što je već izgubio Ermedina Demirovića zbog povrede, a od ranije ne može računati na Harisa Hajradinovića, sada je iz Portugala stigla nova loša vijest – povrijedio se Amar Dedić, jedan od najvažnijih igrača “Zmajeva”.
Povreda aduktora i višesedmična pauza
Dedić se povrijedio tokom utakmice Lige prvaka između Newcastlea i Benfice, nakon nešto više od 60 minuta igre. Nakon povratka u Lisabon, obavio je detaljne ljekarske preglede, koji su potvrdili da je riječ o povredi aduktora lijeve noge.
Prema informacijama uglednog portugalskog lista A Bola, Dedića očekuje pauza od dvije do tri sedmice, što znači da će sigurno propustiti prvenstvene duele Benfice protiv Arouce, Tondele i Guimaraesa, a vrlo vjerovatno i meč Lige prvaka protiv Bayer Leverkusena 5. novembra.
Upitno stanje pred okupljanje Zmajeva
Okupljanje reprezentacije BiH zakazano je za 10. novembar, svega nekoliko dana prije duela s Rumunijom u gostima. Iako se očekuje da će Dedić doputovati na okupljanje, veliko je pitanje u kakvom će fizičkom stanju biti.
Iz stručnog štaba reprezentacije poručuju da će odluka o njegovom nastupu biti donesena neposredno pred utakmicu. Dedić je poznat kao borac i igrač koji uvijek daje maksimum, pa se u Savezu nadaju da će do tada biti spreman.
Podsjećanje: I ranije igrao povrijeđen
Ovo nije prvi put da Amar Dedić nastupa pod povredom. Svi se sjećaju baraža za Euro 2024., kada je i pored problema s mišićem igrao punim srcem protiv Ukrajine i ostavio sve na terenu.
Njegova energija, borbenost i defanzivna sigurnost ključni su za igru Zmajeva, pa bi njegov izostanak bio veliki udarac za Barbarezov tim u odlučujućem dijelu kvalifikacija.
Ukoliko se Dedić ne oporavi na vrijeme, Barbarez će morati tražiti nova rješenja na desnom beku – što dodatno komplikuje situaciju pred dva najvažnija meča kvalifikacija.
Pored toga, sigurno je kako Barbarez za prvi meč ne može računati na kartonirane Ivana Šunjića i Nihada Mujakića.
Jedno je sigurno – težak je zadatak pred našim momcima i selektorom Sergejom Barberzom.


