Najmlađi pacijent: Bebi staroj samo šest dana transplantirali srce!

57

Svaki će vam roditelj reći da nema veće boli nego gledati kako ti dijete pati. A patnja je poprimila sasvim novo značenje za Caylyn i Chrisa. Početkom godine na svijet je stigao njihov sin Oliver. Beba je rođena s teškom deformacijom srca i šanse da preživi bile su ravne nuli. No stvari su se tako posložile da je za malenog pronađeno donorsko srce. S tek šest dana starosti, završio je na operacijskom stolu i postao najmlađi pacijent kojem je transplantirano srce.

Trebao je to biti najljepši dan u životu Caylyn i Chrisa Ottoa, no pretvorio se u noćnu moru – bitku za život njihova tek rođenog sina.

“Mislila sam: To je to. Probudila sam se vrišteći. Poplavio je. Cijelo sam se vrijeme pitala zašto ne prestaje plakati?”, ispričala je Caylyn.

Još tokom trudnoće liječnici su upozoravali Caylyn da se dječakovo srce ne razvija dobro te da će, ako se i rodi živ, morati biti podvrgnut hitnoj transplantaciji srca. Sedam tjedana prije termina Caylyn je puknuo vodenjak. Liječnici su je pripremili na ono najgore.

“Uvijek smo se nadali da će uspjeti, ali dok smo stajali u sobi i gledali stvari za koje nismo znali čemu služe, to je bilo zastrašujuće”, rekla je.

Roditelji su dobili zadnju priliku da ga drže u naručju. Bio je priključen na aparate, a prognoze su bile loše.

“Želio sam ga držati, jer je to možda bila zadnja prilika. Ali drugi dio mene je govorio: Uzmite ga, neka mu bude bolje, učinite da mu bude bolje”, ispričao je Chris.

Rođen 5. siječnja, samo šest dana kasnije, 11. siječnja, telefonski poziv promijenio je sve – pronađen je donor srca.

Nakon operacije koja je trajala čak deset sati, Oliver je uspješno prihvatio novo srce i tako postao najmlađi pacijent u Americi kojem je transplantiran ovaj organ.

“Ne možete si objasniti… Kada vam kažu da nećete imati priliku držati vašu bebu živu i onda doznate da ide s vama kući. Imat ću priliku vidjeti ga kad diplomira”, rekla je Caylyn.

Iako se još ne zna kad će Olivera pustiti kući, jer pluća su mu slaba, roditelji su već sve pripremili. Mali junak ipak će moći odrastati poput svojih vršnjaka.

Možda vas zanima

Halid Muslimović sve priznao: Sumnja da kćerka nije njegova, tražio DNK analizu

Poznati bh. folk pjevač Halid Muslimović nedavno je objavio autobiografiju pod nazivom...

Visoko ispratilo učesnike Marša mira 2026. i odalo počast žrtvama Srebrenice

Na Trgu žrtava genocida u Srebrenici u Visokom danas je upriličeno polaganje...

Lude cijene na Jadranu, porodica za dan na plaži lako potroši 200 KM

Ljetovanje na hrvatskoj obali ove godine za mnoge goste postaje pravi finansijski...

SDP BiH na predstojećim izborima nastupa sa skoro 500 kandidatkinja i kandidata širom Bosne i Hercegovine!

Delegacija Socijaldemokratske partije BiH, koju je predvodio zamjenik predsjednika SDP BiH i...

UIO BiH: Sutra stupa na snagu pravilnik o primjeni Zakona o PDV- u

Pravilnik o primjeni Zakona o PDV-u koji se odnosi na kupovinu prve...

Vapaj koji niko nije čuo: Tri decenije nakon pamtimo žrtve genocida u Srebrenici

U ljeto 1995. vapaj Srebrenice niko nije čuo. Tog jula prije 31...

Youtuber Amir Hadžić završio u pritvoru: Osumnjičen za psihičko nasilje nad kantonalnim tužiocem

Sudija za prethodni postupak Općinskog suda u Gračanici je prihvatio prijedlog Kantonalnog...

Promjene u vrhu policije u Visokom: Zehrudin Buza novi načelnik PU II, Midef Ahmić komandir PS Visoko

Dugogodišnji načelnik Policijske uprave II Visoko Fahrudin Pušina nedavno je otišao u...