NAJNIŽA PLATA U BIH IZNOSI 596 KM A NAJVEĆA ČAK 266.518 KM

140

U istoj djelatnosti isplaćen je i drugi najveći iznos bruto zarade od 252.566,77 KM

Dok je prosječna neto plaća u BiH dostigla iznos od oko 1.240 KM, najniža u FBiH iznosi 596, a u RS 700 KM, od onih najviših prosječnom građaninu mora se zavrtjeti u glavi.
Trgovina naveliko

A podaci koji su stigli iz evidencije Porezne uprave FBiH su takvi da, nakon što ih pročitate, još jedanput morate provjeriti da se slučajno nije potkrala neka greška u sistemu, piše Avaz.

No, greške nema, pa je, prema službenim evidencijama Porezne uprave Federacije BiH, odnosno mjesečnog izvještaja o isplaćenim plaćama, ostvarenim koristima i drugim oporezivim prihodima zaposlenika od nesamostalne djelatnosti, plaćenim doprinosima i akontaciji poreza na dohodak, najviša plaća u FBiH u martu ove godine iznosila 266.518,48 KM i isplaćena je u djelatnosti trgovine naveliko.
Sektor finansija

U istoj djelatnosti isplaćen je i drugi najveći iznos bruto zarade od 252.566,77 KM. Plaću u iznosu od 240.406,49 KM preuzeo je uposlenik u sektoru finansija, a slijede zarade od 227.552,31 KM u djelatnosti trgovine naveliko te 225.184,40 KM u finansijskoj djelatnosti.

– Napominjemo da su sastavni dio bruto plaće porez na dohodak i doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje, doprinosi za zdravstveno osiguranje i doprinosi za nezaposlenost. Pretpostavka je da navedeni iznos, osim mjesečne redovne plaće, sadrži i prihode od određenih bonusa ili koristi koje je ostvarilo to lice – pojasnili su iz Porezne uprave FBiH.
Odlična radna mjesta

Bez obzira na to što je dio visokih zarada uredno naplatila država te što je njima obuhvaćena i eventualna nagrada za postignute rezultate u radu, podaci o maksimalnim zaradama dokaz su da i u BiH postoje odlična radna mjesta, ali i povod za razmišljanje koliko ovi iznosi utječu na prosječnu plaću u državi s početka ovog teksta.

Možda vas zanima

DF nakon rezolucije Hrvatskog sabora: Zagreb je skinuo masku, BiH ima pravo da se brani

Demokratska fronta (DF) reagovala je nakon što je Hrvatski sabor usvojio Rezoluciju...

Koje kompanije najviše izvoze, a ko najviše uvozi u BiH?

Lider izvoza iz Bosne i Hercegovine u prvih šest mjeseci ove godine...

Delila Trako

Folklorna čarolija u Čaršijskoj: Smotra “Nit što nas spaja” 17. jula

Kulturno-umjetničko društvo “Visoko” i ovog ljeta nastavlja tradiciju očuvanja kulturne baštine Bosne...

Gradska uprava Visoko / Foto: Visokoin.com

Javna rasprava u Visokom: Građani mogu dati prijedloge za novu odluku

Obavještavamo javnost, građane, predstavnike mjesnih zajednica, nevladine organizacije te sve zainteresovane subjekte...

Vlada ZDK i ZEPS nastavljaju strateško partnerstvo

Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić i ministar za privredu Samir Šibonjić primili...

DINAREVIĆ (Vladimir) DUBRAVKA 16.07.2026. u 14:30 sati

DINAREVIĆ (Vladimir) DUBRAVKA 16.07.2026. u 14:30 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

Sud BiH donio odluku: “Srebrenoj malini” vraća se 400.000 KM

Kompaniji “Srebrena malina” u vlasništvu Fikreta Hodžića bit će vraćeno više od...

Općinski sud u Zenici odbio uvođenje vanredne uprave u Novu Željezaru Zenica

Općinski sud u Zenici odbio je prijedlog Vlade Federacije Bosne i Hercegovine...