Početna Istaknuto Najopasniji posao u Njemačkoj, svakih pet dana pogine jedan radnik: Ovo rade mnogi Bosanci i Hercegovci

Najopasniji posao u Njemačkoj, svakih pet dana pogine jedan radnik: Ovo rade mnogi Bosanci i Hercegovci

2

Posao na njemačkim gradilištima, na kojima su zaposleni i mnogi građani Bosne i Hercegovine, još uvijek je opasan. Kako navode njemački mediji, 75 radnika poginulo je na gradilištima 2023. godine. To je vidljivo iz preliminarnih brojki.

Godinu dana ranije, dakle 2022. na građevini su poginule 74 osobe. Ukupno je graditeljsko strukovno udruženje tada zabilježilo gotovo 100.000 nesreća na radu. Njemački mediji pišu kako svakih pet dana pogine jedan radnik na gradilištu.

“Nikada ne možete biti previše oprezni kada radite u građevinarstvu. Sve iznad tri metra potencijalno je kobno. Padovi povezani s ljestvama uzrok su broj jedan nesreća”, navodi stručnjak iz ovog sektora.

Stopa nesreća na gradilištima je 45,5 na 1000 radnika godišnje. To znači: u prosjeku od 1000 radnika nesreću doživi njih gotovo 50. U metaloprerađivačkoj industriji je ta stopa tek otprilike upola manja i iznosi 22. Radnici u metaloprerađivačkoj industriji stoga rade mnogo sigurnije, navode njemački mediji.

Stručnjak ističe zaobilaženje pravila u području zaštite na radu zbog rokova. Umjesto planiranja, ljudi vole improvizirati zbog čega su se dogodile mnogobrojne nesreće na radu.

Navodi i kako je na gradilištu problem i jezična barijera, odnosno strani radnici ponekad ne razumiju upute. Osim toga, odnos prema sigurnosnim zahtjevima u drugim zemljama su opušteniji.

U osnovi, zaštita na radu u Njemačkoj je značajno napredovala u posljednjih nekoliko desetljeća. Učestalost nesreća od 2010. pala je za 32 posto, a od 1990. za čak 63 posto.

Kako prenosi Fenix magazin, njemački mediji stoga podsjećaju na tragičnu smrt nekoliko radnika na gradilištu prošle godine u Hamburgu.

Petorica građevinskih radnika pala su sa skele i poginula krajem oktobra na velikom gradilištu trgovačkog centra.

Bila je to najteža industrijska nesreća na gradilištu u protekloj nekoliko godini.

Tragediju još uvijek istražuje Državno odvjetništvo – sumnja na ubojstvo iz nehaja. Skela s koje su pali radnici možda jednostavno nije projektirana za težinu koja je na njoj bila ili je netko jednostavno zaboravio vijak u skelu pričvrstiti.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vlada FBiH izglasala: Penzije će u 2026. rasti 17,2 posto

Vlada Federacije BiH je na današnjoj sjednici, na prijedlog Federalnog ministarstva rada...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Stiže prava zima u BiH? Ovo je prognoza meteorologa za narednih 15 dana

Jutros je u Bosni i Hercegovini umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Temperature...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Drama na sarajevskom aerodromu: Putnici izgubljena mačka tokom sigurnosne kontrole, propao joj let za Njemačku

Na Međunarodnom aerodromu Sarajevo dogodio se ozbiljan incident tokom sigurnosne kontrole, kada...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Svaka marka dobrodošla, ali inflacija pojede povećanje

Usvojene su izmjene i dopune Finansijskog plana Zavoda penzijsko-invalidskog osiguranja Federacije BiH...

SvijetVijesti

Bill Clinton traži od Trumpa da objavi sve fajlove o Epsteinu

Iz kruga bliskog bivšem američkom predsjedniku Billu Clintonu upućen je poziv Ministarstvu...

SvijetVijesti

Skandalozna proslava Sindikata ZET-a: Plesali goli pa pretukli člana benda

​Božićna proslava Sindikata ZET-a, javnog prevoza u Zagrebu, održana 19. decembra u...

SvijetVijesti

EU produžila sankcije Rusiji za još šest mjeseci zbog rata u Ukrajini

Vijeće Evropske unije (EU) danas je produžilo ekonomske sankcije protiv Rusije za...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Evropska banka obustavila finansiranje Autocesta FBiH

“Evropska investicijska banka obustavila je povlačenje svih svojih operativnih kredita namijenjenih za...