Početna Bosna i Hercegovina Najveća prevara: Ko je zaista privatizovao javna preduzeća u BiH?

Najveća prevara: Ko je zaista privatizovao javna preduzeća u BiH?

380

I dok je fokus javnosti u Bosni i Hercegovini godinama bio na navodnoj pljački javnih dobara kroz proces privatizacije, i iako je takvih slučajeva bilo, paralelno s tim se provodila tiha, od očiju javnosti skrivena, ali vrlo uspješna operacija. Radi se o privatizaciji javnih preduzeća bez ijedne prodajne cijene, bez tendera i bez formalnih odluka. Privatizacija koja se nije dešavala na tržištu, nego po stranačkim kancelarijama i porodičnim trpezama.

Svaki pokušaj da se otvori ozbiljna rasprava o privatizaciji nailazio je na isti zid. Politički, interesni i dobro organizovan, a uvijek maskiran brigom za “javni interes”.

Istina je posve drugačija. Jednostavno, tu nije riječ o javnom interesu, nego o gubitku kontrole nad zapošljavanjem, tenderima i milijardama koje protiču kroz javna preduzeća. Jer, dok se javnost uvjeravala da se brani “državno”, u praksi se događalo da su javna preduzeća već privatizovana, samo ne od strane tržišta, nego od strane stranaka i njihovih rodbinskih krugova.

Radna mjesta nisu dobijali najbolji, nego najbliži. Direktori su imenovani po političkom ključu, često bez dana relevantnog iskustva. Tenderi su se raspisivali da bi se ispunila procedura, a ne da bi se izabrala najbolja ponuda. Sve je bilo unaprijed poznato i pobjednici i gubitnici.


Cijenu toga danas plaćaju građani i privreda, kroz poreze, račune i svakodnevni život, kroz gradove zatrpane smećem, rupe na cestama, neosvijetljene ulice i zapuštene javne površine. Plaćaju najskuplje usluge za najlošiji kvalitet.

U isto vrijeme, Bosna i Hercegovina godinama stoji u mjestu kada je riječ o evropskom putu. Ali, možda je problem u tome što evropske standarde pokušavamo posmatrati kao politički cilj, a ne kao način upravljanja. Jer jedan od temeljnih principa na kojem počiva većina evropskih sistema jeste da politika ne upravlja preduzećima.

Primjerice, komunalne usluge u velikom broju evropskih zemalja obavljaju privatne kompanije ili se organizuju kroz javno-privatna partnerstva, ali pod strogim pravilima igre. Transparentnost, konkurencija i mjerljivi rezultati.

Ako strateški sektori poput energetike, telekomunikacija i posebno namjenske industrije moraju ostati pod kontrolom države, onda to treba da znači profesionalno upravljanje, a ne stranačko kadroviranje.

Sve ostalo treba otvoriti tržištu, konkurenciji i ljudima koji znaju posao. To znači kraj partijskog zapošljavanja, kraj zatvorenih tendera i sistema u kojem se “ne zna” ko je odgovoran.

Pitanje više nije da li treba privatizovati, nego hoćemo li priznati da su javna preduzeća već odavno privatizovana. Za promjene je trenutak bio već jučer.


Možda vas zanima

Sport

Dva zlata za Kenana Kovačevića na paraplivačkom takmičenju “Zadar open 2026”

Na jubilarnom desetom izdanju paraplivačkog takmičenja “Zadar open 2026” nastupilo je više...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Prevoznici dali rok institucijama do septembra ili slijedi masovni odlazak iz BiH

Konzorcijum Logistika Bosne i Hercegovine obavijestio je javnost da ključna pitanja i...

IstaknutoSport

“Zmajevi” uz puno “Koševo” idu na Mundijal

Nogometni / Fudbalski savez Bosne i Hercegovine saopštio je da su sve...

SvijetVijesti

Napadač iz Washingtona priznao ko mu je bio meta u pucnjavi u Bijeloj kući

Napadač na osiguranje Bijele kuće priznao je policiji da su meta napada...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

IGK oštro osudio kontroverznu kartu podjele BiH koja je predstavljena u Zagrebu

Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) istakao je da se radi o...

Bosna i HercegovinaVijesti

Imate iskustvo, ali ne i diplomu? Evo kako ga možete pretvoriti u ECTS bodove

Univerzitet u Sarajevu organizator je APEL okruglog stola koji će biti održan...

Crna HronikaIstaknuto

Nakon nesreće na neispravnom toboganu osmogodišnjak ostao bez prsta

U Brezi je 16. aprila došlo do teške nesreće na jednom dječijem...

SvijetVijesti

Kardinal Puljić: U BiH “puno kuharica, a preslan ručak”

Drugi je dan TradFesta u Zagrebu, manifestacije koja okuplja domaće i inozemne...