Početna Biznis Nakon silovitog uspjeha, brend omiljen i u BiH bilježi pad: Šta se dešava sa vlasnikom Zare?

Nakon silovitog uspjeha, brend omiljen i u BiH bilježi pad: Šta se dešava sa vlasnikom Zare?

34

Jedan od najpopularnijih fast fashion brendova Zara suočava se sa padom potražnje na početku godine. Vlasnik Zare, Inditex (ITX.MC), u srijedu je, javlja Reuters, izvijestio o sporijem početku svog prvog kvartala, koji je počeo 1. februara, što je dovelo do pada vrijednosti njegovih dionica za više od osam posto u ranoj trgovini.

Ova vijest je iznenađenje budući da je Zara imala silovit uspon u prodaji i potražnji i ostvarila dominaciju u odnosu na svoje konkurente kao što je H&M. Međutim, prodaja Inditexa porasla je za samo četiri posto u neutralnim valutnim terminima u periodu od 1. februara do 10. marta, u poređenju s rastom od 11 psoto u istom periodu prošle godine. Prodaja će se, izjavio je za Reuters analitičar Bernstein-a William Woods, morati značajno ubrzati kako bi dostigla prognozu analitičara od 8,8 posto rasta za prvi kvartal, prenosi Forbes BiH.

Tržišna reakcija

Inditex nije naveo razlog za sporiji rast, ali kompanije već neko vrijeme upozoravaju na slabiju potražnju, posebno u Sjedinjenim Američkim Državama, drugom najvećem tržištu Inditexa po prodaji nakon Španije.

Kompanija je izvijestila o rastu godišnje prodaje od 10,5 posto u neutralnim valutnim terminima, dostižući 38,6 milijardi eura (42,07 milijardi dolara). Ključni kvartal praznične kupovine donio je prodaju od 11,2 milijarde eura, što je u skladu s očekivanjima analitičara.


„Inditex više ne može rasti prodajom onoliko brzo koliko smo navikli,“ rekao je Xavier Brun, menadžer portfelja u madridskoj investicijskoj kompaniji Trea Asset Management, koja posjeduje dionice grupe.

„Ali tržišna reakcija je pretjerana,“ dodao je. „Inditex ulaže velika sredstva u logistiku, što će mu omogućiti veću efikasnost, iako potrošnja može opasti u narednim kvartalima.“

Govoreći o svojim prognozama za 2025. godinu, Inditex je, prenosi Reuters, rekao da ima „snažnu posvećenost profitabilnom rastu“, nakon što mu je neto dobit za 2024. godinu porasla za devet posto dostigavši 5,9 milijardi eura.

Otvaranje prodavnica u Iraku

Inditex, koji takođe posjeduje brendove Bershka, Pull&Bear, Massimo Dutti, Stradivarius i Oysho, najavio je povećanje dividende za devet posto na 1,68 eura po dionici.

Inditex planira kapitalna ulaganja od 1,8 milijardi eura ove godine, s fokusom na renoviranje prodavnica, tehnologiju i poboljšanje svojih online platformi.

Maloprodajni gigant, koji posluje u 214 tržišta širom svijeta, između ostalih i u našoj zemlji, planira otvoriti svoje prve prodavnice u Iraku ove godine. Njegov brend usmjeren na mlađe kupce, Bershka, lansiraće se u Švedskoj, dok će sportski i loungewear brend Oysho po prvi put biti dostupan u Nizozemskoj i Njemačkoj.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

CIK sutra raspisuje Opće izbore u BiH: 3,4 miliona birača za 518 funkcija

Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovine sutra, 7. maja, donosi odluku...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Cijene su totalno lude: Da li bi ste platili 40 KM za kilogram trešanja?

Cijene trešanja na zagrebačkim pijacama opet su šokirale kupce, pišu hrvatski mediji....

Crna Hronika

Oglasila se banjalučka policija o smrti Bobana Kusturića

Policija je prijavu o pronalasku tijela Bobana Kusturića (52), načelnika Uprave za...

Visoko

Maj u znaku ranog otkrivanja melanoma: Besplatni pregledi kože u ZDK

Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), u saradnji sa Ministarstvom...

Sport

Zrinjski lovi četvrti, Velež svoj drugi trofej Kupa BiH

U Mostaru se danas od 18.00 sati igra prva utakmica finala Kupa...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Faris Lemeš traži hitne mjere: “Sigurnost građana nema alternativu”

Na 18. sjednici Gradskog vijeća Visoko, održanoj 29. aprila 2026. godine, vijećnik...

IstaknutoVisoko

Na današnji dan: Visoko dočekalo Tita – historijski trenutak koji se ne zaboravlja

U Visoko, maj 1971. godine ostao je upisan kao jedan od najznačajnijih...

SvijetVijesti

Moćno oružje od kartona: Dron od 2.000 dolara izluđuje radare (VIDEO)

Dronovi su se pokazali izuzetno korisnima u ratnim sukobima, no njihova je...