Nakon što je Rijad izgubio život, porodica donirala njegove organe i spasili tri života

100

Teška saobraćajna nesreća dogodila se u četvrtak 01.08. u Zavidovićima, a 03.08. je, nažalost, život izgubio 22-godišnji Rijad Heldovac.

Do stravične nesreće je došlo prilikom sudara motocikla Kawasaki, na kojem je bio Heldovac, i vozila Škoda kojim je upravljao M.M. (32).

Heldovac je nakon dva dana borbe za život podlegao povredama.

U nedjelju, 04.08. je u Bosni i Hercegovini urađena prva transplatacija srca, a kako je za Crnu Hroniku potvrđeno iz nekoliko nezvaničnih izvora, riječ je o srcu tragično preminulog Rijada Heldovca.

Naime, njegova plemenita i velikodušna porodica je odlučila da njegovim organima spase drugim osobama živote.

Pored srca, donirana su i oba bubrega.

U skladu sa zakonskim procedurama, obavljen je i razgovor s porodicom preminulog pacijenta u smislu doniranja organa.

“Zahvaljujući porodici koja je pristala na donaciju organa, urađena je multiorganska eksplantacija. Multiorganska eksplantacija obavljena je u saradnji medicinskih timova uposlenika KCU Sarajevo i uposlenika Kantonalne bolnice Zenica, na čelu sa koordinatorom za transplantaciju Senadom Čaušević i zamjenicom koordinatora Nerminom Rizvanović. Eksplantirani su srce i oba bubrega. Postoperativni tok transplantiranih pacijenata za sada protiče uredno”, ističu iz KBZ-a.

Transplantaciju srca, koja je prvi put realizovana u našoj državi, uradio je tim ljekara KCU Sarajevo, na čelu sa Nerminom Granovom, dok su bubrezi transplantirani na Klinici za urologiju KCUS-a, pod vodstvom Osmana Hadžiosmanovića.

“Menadžment Kantonalne bolnice Zenica izražava poštovanje i zahvalnost porodici donora na humanosti koji su svojim pristankom spasili tri života, kao i zahvalnost medicinskom timu uposlenika Kantonalne bolnice Zenica i UKCS-a, koji je, na profesionalan način i u skladu sa načelima medicinske etike, sa uspjehom učestvovao u izvršenju postupka eksplantacije doniranih organa”, istakli su. Zahvalnost na podršci uputili su i MUP-u ZDK-a.

Treba napomenuti i da će danas, 06. 08. u 17:15 sati ispred gradske džamije u Zavidovićima biti obavljen ukop i dženaza mladog Rijada Heldovca.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Hajduci iz Mehmeda Spahe!

Bosanskohercegovačka politika ima jedan stabilan žanr koji nikada ne izlazi iz mode....

SvijetVijesti

Trump zaprijetio evropskim zemljama carinama od 100 posto

Američki predsjednik Donald Trump zaprijetio je uvođenjem carina od 100 posto na...

SvijetVijesti

Janša najavio zamrzavanje priznanja Palestine i preseljenje ambasade u Jerusalem

Slovenski premijer Janez Janša najavio je da će njegova vlada zamrznuti priznanje...

SvijetVijesti

Broj poginulih u razornim zemljotresima u Venecueli porastao na 1.450

Broj poginulih u snažnim zemljotresima koji su pogodili Venecuelu porastao je na...

Humanitarne akcijeVijesti

Medisa Delić vodi bitku života, operacija je njena najveća šansa

Udruženje “Pomozi.ba” pokrenulo je humanitarnu akciju za Medisu Delić iz Sarajeva, koja...

IstaknutoSport

Muharemović: Očekuje nas borba sa 300 posto mogućnosti i srcem

Nogometni reprezentativci Bosne i Hercegovine danas su na America First Field –...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

U toku pripreme za ovogodišnji Marš mira “Nezuk – Potočari”

Pripreme za ovogodišnji Marš mira “Nezuk-Potočari” su odavno u toku. Pristižu prijave...

Bosna i HercegovinaVijesti

Politika kao unosan biznis: Za Opšte izbore u BiH ovjereno čak 79 političkih subjekata

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine ovjerila je prijave 75 političkih stranaka,...